Jeżeli niemowlę, mimo iż jest karmione piersią, dostaje za mało pokarmu, lekarz może zdecydować na dokarmianie. Czasami po kilku dniach karmiąca matka, gdy już opuści ją stres związany z porodem, może mieć już wystarczająca ilość pokarmu. Dziecko, karmione piersią do syta, samo zrezygnuje z butelki.

Jak pobudzić dziecko do ssania piersi?

– Niektóre matki z rozmysłem odstawiają dziecku butelkę, licząc na to, iż głodne dziecko zacznie ssać pierś. Inny sposób to zmniejszenie zawartości butelki (jeśli dziecko odkarmiamy sztucznie).
– Należy pamiętać, że częste opromienianie piersi powoduje większe wytwarzanie pokarmu.
– Podstawowa zasada – nie karmimy piersią częściej niż co dwie godziny. Napięcie nerwowe z tym związane mogłoby doprowadzić matkę do rozdrażnienia, które źle wpłynie na produkcję pokarmu.
– Niektórzy lekarze, jako metodę pobudzająca laktację, radzą aby matki po karmieniu wycisnęły do resztki pokarm z piersi
– Aby utrzymać karmienie naturalne pamiętajmy, że nie wolno przestać podawać piersi i nie wolno dziecka dokarmiać sztucznie (z wyjątkiem 1 butelki dziennie).
– Należy pamiętać, iż małe dziecko czasami płacze. Niektóre matki odbierają to jako sygnał, iż niemowlę jest głodne i karmią mimo to, iż nie jest to pora karmienie.
– Opróżnienie piersi powinno mieć miejsce nie więcej niż 10 razy dziennie. Matka, która karmi piersią częściej, może doprowadzić się do rozstroju nerwowego. Będzie cały czas czuła się mobilizowana do karmienia, musi pamiętać, że ona również potrzebuje relaksu i wypoczynku.

Jak długo powinno karmić się dziecko piersią?

Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę by dzieci były karmione wyłącznie mlekiem matki do szóstego miesiąca życia. Jako termin karmienia dziecka mlekiem matki dziecka uznano karmienie piersią do drugiego roku życia (uzupełniane przez inne produkty).

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak mieszać mieszanki ziołowe?
Następny artykułRozjaśnianie brwi – domowe sposoby

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here