Korzyści płynące z ćwiczenia w czasie ciąży

Aktywność fizyczna pozwoli lepiej przygotować ciało zarówno na ciążę, jak i sam poród. Ćwiczenia nauczą nas prawidłowego oddychania, relaksu, dotlenią organizm. W czasie ciąży szczególnie obciążone są stawy i kręgosłup, ćwiczenia ułatwią przetrwać im ten ciężki okres bez szwanku na zdrowiu oraz pomogą łagodzić częste wśród ciężarnych kobiet bóle pleców i zaparcia. Jest to w końcu świetny sposób na kontrolowanie wagi i zapobieganie zyskaniu kilku zbędnych kilogramów, z którymi trzeba by się było uporać po porodzie. Nie zapominajmy również o tym, że aktywność fizyczna to spora dawka endorfin, które zatroszczą się o nasz promienny wygląd i dobre samopoczucie.

Kiedy i ile ćwiczyć?

Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, kobiety ciężarne tygodniowo powinny poświęcać na ćwiczenia 2,5 godziny. Do takich przeciwwskazań zaliczyć można: podniesione ciśnienie na skutek gimnastyki, wywoływanie skurczów czy krwawień z macicy. Dlatego przed podjęciem jakichkolwiek działań zawsze warto skonsultować się ze swoim ginekologiem, który dysponując wiedzą o naszym ciele, najlepiej będzie wiedział na jakie ćwiczenia kobieta będzie sobie mogła w czasie ciąży pozwolić. Ćwiczenia w pierwszym trymestrze mogą być intensywniejsze niż w trzecim.

Wskazane ćwiczenia dla ciężarnych

Najczęściej polecanym sportem dla pań w ciąży jest pływanie. W wodzie nie czujemy swoich kilogramów i nie narażamy stawów ani kręgosłupa na przeciążania. Z tego powodu wskazany będzie również wodny aerobik. Z ćwiczeń na świeżym powietrzu polecić można spacery. Tempo i dystans zależy od upodobań i możliwości, marszobieg będzie dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które przed ciążą lubiły biegać. Do tego dochodzą wszystkie ćwiczenia relaksacyjne, pilates i niektóre pozycje jogi.

Czego unikać?

Niewskazane będą z kolei wszelkie ćwiczenia obciążające brzuch, również te rozciągające. Unikać należy również gwałtownych skłonów, przysiadów i ćwiczeń wymagających dotykania podłogi dłońmi. Ćwiczenia na świeżym powietrzu lepiej sobie darować przy wysokiej temperaturze powietrza. Poza tym, nie są wskazane takie sporty jak jazda konna, wspinaczka, narciarstwo zjazdowe czy każda inna forma aktywności wymagająca nierównych, sprężystych ruchów.

Ćwiczyłyście/ ćwiczycie w ciąży? Jakie ćwiczenia wykonujecie? Jak się czujecie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułĆwiczenia dla astmatyków – przykłady
Następny artykułJakie ćwiczenia dla cukrzyków?

Emilia Klima - absolwentka socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonatka sportu i pisania nie tylko o sporcie. Od 2008 roku współpracuje z działem sport-rozrywka serwisu gazeta.pl, w międzyczasie pisywała do innych portali internetowych zajmujących się tematyką sportową. Miłośniczka pływania i jazdy na rowerze.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jako posiadaczka (do niedawna) rodzeństwa płci męskiej wyłącznie, nie miałam innego wyjścia jak śledzić wydarzenia sportowe, odkąd tylko byłam we właściwym wieku do zrozumienia tego, co się dzieje w telewizorze. Myślę, że nie będzie wiele przesady w stwierdzeniu, że bardziej niż na wieczorynce wychowałam się na wieczorach z Ligą Mistrzów. Gdzieś w międzyczasie moje zainteresowanie futbolem osłabło najpierw na rzecz siatkówki, a później Formuły 1, nadal jednak sport stanowi ważny element mojego życia.

Nie inaczej jest z jego czynnym uprawianiem. Staram się, by aktywność fizyczna była dla mnie przede wszystkim źródłem przyjemności, dlatego trzymam się z dala od tych sportów, których zwyczajnie nie lubię. Gustuje szczególnie w pływaniu, dyscyplinie pozwalającej rozwijać równomiernie niemal wszystkie partie mięśniowe, przy okazji spalić sporo kalorii z wysiłkiem odczuwalnym dopiero po wyjściu z wody. Przy sprzyjającej pogodzie nie wzgardzę rowerem lub rolkami, lubię się również od czasu do czasu porządnie rozciągnąć. (W czasach swojej największej elastyczności potrafiłam nawet zrobić szpagat, ha!).

Co robię kiedy nie oglądam sportu lub go nie uprawiam? Piszę. To czym, się zajmuję pozwala mnie zatem na połączenie dwóch największych pasji. Kiedy nie oddaję się żadnej z nich, w wolnym czasie oglądam amerykańskie seriale lub europejskie filmy, a kiedy wyłączą mi prąd, czytam książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here