Sport a poziom cukru we krwi

Co oczywiste, w trakcie ruchu ciało potrzebuje więcej energii. Organizm cukrzyka będzie reagować inaczej w sytuacji długotrwałego, ale umiarkowanego wysiłku oraz tego bardziej intensywnego. W przypadku ćwiczeń o umiarkowanej intensywności, mięśnie zużywają sporą dawkę glukozy, przez co spada poziom cukru we krwi. Odwrotnie stać może się w sytuacji długotrwałego intensywnego wysiłku, który organizm może odebrać jako stres i w efekcie wzmóc produkcję hormonu stresu odpowiedzialnego za podniesienie poziomu cukru we krwi.

Jak ćwiczyć bezpiecznie dla zdrowia?

Szczególnie niebezpieczny dla organizmu może być stan hipoglikemii, a więc niedocukrzenia. By zapobiec jego powstaniu należy przed podjęciem wysiłku zmierzyć poziom glukozy we krwi i jeśli ten okaże się zbyt niski, spożyć posiłek bogaty w węglowodany. Zasadnicza sprawa już w trakcie ćwiczeń to samokontrola i „słuchanie” swojego ciała. Jeśli odczuwamy nadmierną potliwość, uczucie zmęczenia, przyspieszony oddech, zawroty głowy czy senność to znak, że poziom glukozy spada i należy przerwać ćwiczenia. Dlatego niezwykle istotne jest, by zawsze mieć przy sobie kanapkę czy batona – cokolwiek co szybko podniesie stężenie glukozy we krwi. Jeśli objawy niedocukrzenia miną, możemy kontynuować ćwiczenia. Zmierzenie poziomu glukozy zalecane jest również po zakończeniu wysiłku fizycznego. Nawet kilka godzin po ćwiczeniach może wystąpić silne niedocukrzenie. Jeśli wyniki pomiaru nie będą zadowalające, należy jak najszybciej zjeść posiłek bogaty w węglowodany.

Sporty dla cukrzyków

Jak widać podejmowanie aktywności fizycznej przez osoby cierpiące na tę chorobę wymaga dużej ilości dobrej woli i samokontroli, obłożone jest sporą ilością obwarowań. Nie oznacza to jednak, że cukrzyk powinien całkowicie zrezygnować z uprawiania sportu. Wręcz przeciwnie, regularne ćwiczenia mają same zdrowotne korzyści, takie jak: poprawa krążenia krwi, obniżenie ciśnienia krwi, zwiększenie energii i siły mięśni, pomagają chronić przed chorobami serca i naczyń krwionośnych przez obniżenie „złego” i podwyższenie „dobrego” cholesterolu czy wreszcie dbają o utrzymanie wagi na odpowiednim poziomie. Ważne, by kontrolować wysiłek i dobrać odpowiednią jego formę. Dla cukrzyków najbardziej wskazane są regularne ćwiczenia o małej lub umiarkowanej intensywności. Zaliczyć można do nich takie sporty jak: pływanie, niezbyt szybki spacer, rekreacyjna jazda na rowerze, wodny aerobik, wioślarstwo, niezbyt szybki taniec czy wreszcie bardziej statyczne formy gimnastyki jak joga czy pilates.

Staracie się zachować sprawność fizyczną? Jakie ćwiczenia wykonujecie? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie ćwiczenia w ciąży? Przykłady
Następny artykułJakie ćwiczenia wybrać dla nastolatków?

Emilia Klima - absolwentka socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonatka sportu i pisania nie tylko o sporcie. Od 2008 roku współpracuje z działem sport-rozrywka serwisu gazeta.pl, w międzyczasie pisywała do innych portali internetowych zajmujących się tematyką sportową. Miłośniczka pływania i jazdy na rowerze.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jako posiadaczka (do niedawna) rodzeństwa płci męskiej wyłącznie, nie miałam innego wyjścia jak śledzić wydarzenia sportowe, odkąd tylko byłam we właściwym wieku do zrozumienia tego, co się dzieje w telewizorze. Myślę, że nie będzie wiele przesady w stwierdzeniu, że bardziej niż na wieczorynce wychowałam się na wieczorach z Ligą Mistrzów. Gdzieś w międzyczasie moje zainteresowanie futbolem osłabło najpierw na rzecz siatkówki, a później Formuły 1, nadal jednak sport stanowi ważny element mojego życia.

Nie inaczej jest z jego czynnym uprawianiem. Staram się, by aktywność fizyczna była dla mnie przede wszystkim źródłem przyjemności, dlatego trzymam się z dala od tych sportów, których zwyczajnie nie lubię. Gustuje szczególnie w pływaniu, dyscyplinie pozwalającej rozwijać równomiernie niemal wszystkie partie mięśniowe, przy okazji spalić sporo kalorii z wysiłkiem odczuwalnym dopiero po wyjściu z wody. Przy sprzyjającej pogodzie nie wzgardzę rowerem lub rolkami, lubię się również od czasu do czasu porządnie rozciągnąć. (W czasach swojej największej elastyczności potrafiłam nawet zrobić szpagat, ha!).

Co robię kiedy nie oglądam sportu lub go nie uprawiam? Piszę. To czym, się zajmuję pozwala mnie zatem na połączenie dwóch największych pasji. Kiedy nie oddaję się żadnej z nich, w wolnym czasie oglądam amerykańskie seriale lub europejskie filmy, a kiedy wyłączą mi prąd, czytam książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here