Ciąża Jakiej muzyki słuchać w czasie ciąży?

Jakiej muzyki słuchać w czasie ciąży?

-

Oprócz takiego zastosowania, słuchanie muzyki w czasie ciąży może dodatnio wpłynąć na rozwój dziecka. Udowodniono, że dziecko, które będąc w łonie matki słuchało muzyki poważnej, jest inteligentniejsze. Mówi się tu o tak zwanym „efekcie Mozarta”, jako że badacz, który to wykazał, stwierdził, że najlepsze efekty osiąga się właśnie dzięki wspomaganiu edukacji Mozartem i/lub chorałami gregoriańskimi. Jeżeli nie przepadamy ani za jednym, ani za drugim, możemy sięgnąć po dowolnego innego wykonawcę tego typu muzyki.

Nie każdemu jednak muzyka klasyczna musi odpowiadać. Nie oznacza to, że należy się do niej zmuszać. Słuchać możemy praktycznie wszystkiego, należy jedynie uważać, by unikać agresywnych, zbyt mocnych i hałaśliwych dźwięków. Odpadają więc rock, techno, metal i im podobne. Zamiast tego lepiej sięgnąć po coś spokojnego, jak jazz, delikatny blues, nowoczesna muzyka folkowa – coś, intrygującego i spokojnego jednocześnie. To, co przypadnie do gustu nam, powinno przypaść także dziecku, jako że wyczuje ono spokój mamy i wpłynie on na nie kojąco.

Możemy również skorzystać z oferty przygotowanej przez wydawnictwa muzyczne specjalnie z myślą o przyszłych mamach – na przykład dwupłytowego „Dotyku czułości”. Zawarte tam kompozycje z pewnością wpłyną pozytywnie na dziecko. Jeżeli w danej chwili nie masz ochoty albo czasu, by słuchać czegokolwiek, zawsze możesz założyć specjalny pas ze słuchawkami i pozwolić rozkoszować się dźwiękami dziecku, samemu zaś wypełniać codzienne obowiązki. Aczkolwiek, wskazane jest, byś także znalazła w tym momencie czas dla Ciebie – chwila relaksu w ciągu dnia przyda się równie dobrze małemu, co i Tobie. Słuchanie muzyki pomaga zredukować stres.

Uwaga!

Jeszcze lepiej podziała na Ciebie, a po części i na nienarodzonego jeszcze malucha, samodzielna gra na instrumencie – opanowanie podstawowych technik gitarowych czy klawiszowych nie jest trudne, daje dużo satysfakcji, a grająca mama zdecydowanie łatwiej poprawi nastrój dziecka.

Na jaką muzykę reagowały Wasze dzieci, kiedy jeszcze nosiłyście je pod sercem? Czy te same utwory podobają im się teraz? Wypowiedzcie się!

Poprzedni artykułNajlepsza muzyka do biegania
Następny artykułRośliny odporne na wiatr
Artur Jabłoński

Artur Jabłoński – dziennikarz, copywriter, krytyk literacki. Współpracuje z portalami Onet.pl i kulturalnytorun.pl oraz kilkoma pismami, między innymi pisze recenzje dla „Tygodnika Powszechnego” i „Nowych Książek”. Absolwent filologii polskiej.

 


Nasz specjalista pisze o sobie:

Zasadniczo mam dwie pasje: literaturę i muzykę. W obu nie uznaję żadnych ograniczeń, ciągle poszukuję czegoś nowego, nie odrzucam niczego jedynie na zasadzie przynależności gatunkowej.  Sam koncertuję, gram na gitarze i śpiewam, przede wszystkim utwory wpisujące się w obręb poezji śpiewanej, aczkolwiek jako słuchacz równie często sięgam po melodie daleko odbiegające od tego nurtu, np. downtempo czy trip-hop. Kiedy tylko mogę, czytam, a swoim zdaniem o tym, co przeczytam, dzielę się w recenzjach literackich publikowanych w różnych ogólnopolskich pismach i portalach.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Nordic walking w wodzie

Nordic walking cieszy się niezwykłą popularnością wśród wszystkich grup wiekowych, jest to przyjemna forma czynnego wypoczynku. Jest formą aktywności fizycznej polegającej na maszerowaniu z wykorzystaniem specjalnych kijków.

Kiedy zacząć oszczędzać?

Jeśli będziemy czekali na lepsze czasy, to możemy się nigdy nie doczekać. Lepiej już teraz odkładać choćby po 50 zł miesięcznie niż zacząć w wieku 50 lat z kwotą 300 zł.

Zobacz też

Nadżerka szyjki macicy – przyczyny, objawy, leczenie

Niektórzy ginekolodzy nieco żartobliwie mówią, iż kobiety dzielą się na trzy grupy: te, które miały, mają lub będą miały nadżerkę. Problem ten dotyczy sporej ilości kobiet, dlatego warto dowiedzieć się więcej na jego temat.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: