Początku powstawania „pajączków” najczęściej upatruje się w uczuciu ciężkich nóg. Zwłaszcza pod koniec dnia puchną i bolą. Nieprzyjemnymi sygnałami wysyłanymi przez cierpiące nogi jest ponadto mrowienie i pieczenie. Zaczyna się od poszerzonych żyłek lub popękanych naczynek. W tym miejscu możemy mówić o defekcie natury estetycznej. Jest to etap poprzedzający powstawanie żylaków. Potem dochodzi już do problemu medycznego. Pod skórą widać skłębione wężyki poszerzonych żył. Po porodzie zazwyczaj są mniej widoczne, ale prawdopodobnie powrócą przy następnej ciąży.

żylakiFot. photoxpress.com

W profilaktyce żylaków należy wystrzegać się uciskającej bielizny i skarpetek. Ogromną ulgę przynosi odpoczynek ze stopami ułożonymi powyżej poziomu serca, wmasowywanie w łydki chłodzącego żelu oraz hartowanie nóg podczas kąpieli strumieniami zimnej wody. Ważne jest podtrzymywanie aktywności fizycznej oraz kontrolowanie przybierania na wadze.

Problem żylaków nie byłby jeszcze taki straszny, gdyby nie ryzyko niebezpiecznego powikłania, jakim jest zakrzepica żylna. W naczyniach dochodzi wtedy do zastoju krwi, na skutek czego może utworzyć się skrzep krwi. Skrzep utrudnia swobodny przepływa krwi przez naczynie. Wywołane w efekcie objawy z pewnością zaniepokoją chorą – noga jest wtedy obrzęknięta, zaczerwieniona wzdłuż żyły, silnie boli. Pod skórą można wyczuć zgrubienie. Stan taki wymaga wizyty u lekarza. Specjalista prawdopodobnie zaleci podanie zastrzyków na zmniejszenie krzepliwości krwi.

Uwaga!

Mówiąc o żylakach w ciąży, w pierwszej kolejności myślimy o nogach. Często zapomina się o równie dokuczliwych żylakach odbytu, czyli hemoroidach. Mimo że jest to dość intymny temat, dotyka wiele kobiet. Sytuację pogarszają zaparcia, gdy trudne wypróżnienia drażnią wybrzuszenia przy odbycie. Hemoroidy bolą, a w okolicach odbytu odczuwa się swędzenie. Dość charakterystyczny jest ból podczas oddawania stolca oraz krew na papierze toaletowym. Ulgę przynosi zazwyczaj użycie działających miejscowo kremów, maści lub czopków. Dietę należy wzbogacić produktami z błonnikiem oraz dużą ilością wypijanej wody. Konieczna jest przynajmniej umiarkowana aktywność fizyczna.

Cierpiałyście na żylaki w ciąży czy udało Wam się im zapobiec? Jakie metody stosowałyście? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPobranie krwi pępowinowej – po co?
Następny artykułJak zapobiegać rozstępom w ciąży?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here