Edukacja Distance learning - co to jest, czy warto?

Distance learning – co to jest, czy warto?

-

D-learnig różnicują formy komunikacji, jakie służą przekazowi treści. Jedną z odmian distance learningu są kursy korespondencyjne. Ta forma jest bardzo szeroko znana i praktykowana do dziś, a jej początków upatruje się już w końcu XVII wieku. Obecnie, oferta kursów korespondencyjnych jest bardzo bogata. W ten sposób możemy uczyć się języków, umiejętności zawodowych, a także wielu zdolności służących rozrywce i rekreacji, jak taniec, joga czy judo. Podczas kursów korespondencyjnych, praca odbywa się na zasadzie dostarczania kursantowi materiałów (tradycyjną pocztą) w określonych odstępach czasu. Przesyłka może obejmować podręczniki, płyty audio lub wideo, zeszyty ćwiczeń. Osoba szkolona samodzielnie zapoznaje się z treściami, ćwiczy ich praktyczne zastosowanie.

Często praktykuje się odsyłanie wypełnionych zadań do nauczyciela, celem kontroli postępów i korekty błędów. Kurs może być zakończony egzaminem odbywającym się stacjonarnie, co jakiś czas, dla grup chętnych uczestników. Co więcej, kursy tego rodzaju udostępniają możliwość kształcenia się w ramach trybu eksternistycznego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych. W toku nauki zdaje się poszczególne egzaminy, przed najbliższą Centralną Komisją Egzaminacyjną. Zaliczenie wszystkich wymaganych przedmiotów pozwala na uzyskanie świadectwa ukończenia szkoły średniej.

Uwaga!

Warto też pamiętać, że metody d-learningowe dzielą się na synchroniczne i asynchroniczne. Synchroniczne to takie, które pozwalają na interakcję pomiędzy uczestnikami kursu a szkoleniowcem w tym samym czasie, mimo dzielącej ich odległości (np. wideokonferencje, niektóre formy e-learningu). Asynchroniczne będą te rodzaje nauczania, w których komunikacja uczeń – nauczyciel zachodzi z odstępem czasowym, jak dzieje się to w przypadku kursów korespondencyjnych.

Rodzajem edukacji na odległość są również radia i telewizje edukacyjne. W swojej pierwotnej wersji były transmitowane poprzez tradycyjne przekaźniki, dziś możemy z nich korzystać także za pośrednictwem internetu. Podcasting, webcasting, rozwiązania e-learningowe, wideokonferencje, to tylko część narzędzi komunikacji, jakimi dysponuje obecnie technologia. Dzięki takiej mnogości rozwiązań d-learnig może przybierać wiele form, a intensywność interakcji pomiędzy szkolonymi a nauczycielem będzie zróżnicowana, w zależności od wybranych narzędzi.

A co Wy myślicie na ten temat? Wierzycie w skuteczność distance learningu? Podzielcie się opiniami.

Katarzyna Aleksandrzak

Katarzyna Aleksandrzak – absolwentka psychologii specjalizująca się w psychoedukacji i szkoleniach metodami aktywnymi. Prócz licznych staży, doświadczenie zdobywała podczas treningów superwizowanych w szkole trenerów Grupa TROP. Autorka scenariuszy szkoleniowych.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Kilka lat temu ukończyłam studia z zakresu psychologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Psychologia odkąd pamiętam była moją pasją i z tą myślą wybierałam kierunek kształcenia. Zarówno uczelnia, jak i praca na stażach, praktykach, a później zawodowa, pozwoliły mi odkryć znacznie więcej zastosowań znajomości tej dziedziny nauki niż się spodziewałam. Najciekawsze jest dla mnie łączenie jej z nowoczesnymi technologiami, wykorzystaniem w marketingu z naciskiem na jego internetową formę czy też w e-learningu i szeroko pojętym zarządzaniu.

Interesuję się także metodyką szkoleń, ukończyłam specjalizację z psychoedukacji metodami aktywnymi. Swoją przyszłość zawodową łączę z pracą trenera kompetencji miękkich. Zawsze lubiłam też pracę z tekstami, co pozwala mi od wielu lat wykonywać zawody, w których umiejętność sprawnego posługiwania się słowem pisanym jest niezbędna. Żeby ponieść swoje zdolności w tym zakresie odbyłam studia podyplomowe o specjalizacji Edytorstwo Współczesne, na kierunku Edytorstwa i Krytyki Tekstu Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.

Prywatnie jestem mamą bliźniaczek i większość mojego wolnego czasu spędzam ze swoimi dziećmi. Pozostałe chwile uwielbiam poświęcać na czytanie – literatura to moja największa pasja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak gotować brokuły?

Brokuł to odmiana kapusty warzywnej. Pochodzi najprawdopodobniej z Cypru. Posiada duże walory smakowe, a także wartości spożywcze. Warto więc wprowadzić brokuły do swojego jadłospisu.

Jak, czym czyścić lodówkę?

Mycie lodówki nie należy do moich ulubionych zajęć, ale robię to nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim – zdrowotnych. Lodówka powinna być idealnie czysta po to, aby zapobiec rozwojowi bakterii oraz pleśni, które mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Zobacz też

Co oznaczają gwiazdki hotelowe?

Gwiazdki hotelowe są oznaczeniami informującymi o standardach danego obiektu. Ilość gwiazdek jest adekwatna do ilości usług świadczonych w hotelu oraz jakości jego sprzętu.

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Koszula męska — czym kierować się przy wyborze?

Męski ubiór to nie tylko garnitur i spodnie. Stylowy wygląd to odpowiednie dobranie wszystkich elementów garderoby, tak aby tworzyły...

Może Cię zainteresuje: