W oparciu o powszechności występowania danej potrzeby (szkolenie indywidualne czy grupowe) i jej rodzaj (umiejętności techniczne, interpersonalne, itp.) podejmuje się decyzje o typie szkolenia. Klasyfikacja szkoleń jest odmienna w zależności od przyjętego kryterium rozróżnienia. Najszerszy podział grupuje szkolenia na zamknięte i otwarte. Opiera się on na kryterium dostępności. Szkolenia zamknięte są adresowane do pracowników konkretnej organizacji, najczęściej dostosowane do jej specyficznych potrzeb. Szkolenia otwarte są organizowane przez zewnętrzną firmę dla przedstawicieli różnych organizacji, zazwyczaj program nie uwzględnia specyfiki pojedynczych podmiotów i branż. W zależności od organizatora szkolenia, dzielimy je na internistyczne (oparte na zasobach własnych firmy) oraz eksternistyczne (kupione od firmy zewnętrznej).

Z uwzględnieniem tego rodzaju parametrów dobieramy odpowiedni do sytuacji rodzaj szkolenia. W oparciu o typ szkolenia planujemy odpowiednie techniki szkoleniowe. Ich dobór ma olbrzymi wpływ na efektywność podjętych działań. Tu można wyróżnić np. techniki na stanowisku pracy, czyli on the job training oraz poza stanowiskiem pracy – off the job training. Dysponując wiedzą w zakresie kogo, czego i jak mamy nauczyć, opracowujemy szczegóły techniczne dotyczące materiałów i narzędzi niezbędnych do przeprowadzenia szkolenia, terminu i czasu trwania. Naturalnie, element projektu samego scenariusza szkoleniowego (planu szkolenia) zostanie pominięty lub jego zakres się zmniejszy w przypadku zlecenia szkolenia firmie zewnętrznej.

Kolejnym elementem w planowaniu jest etap przeprowadzenia szkolenia. Tu całość odbywa się na podstawie scenariusza szkolenia, którego projektowanie jest odrębną kwestią. Ważne jest, by w planie szkolenia zadbać o miejsce na ewaluację, czyli ocenę. Bez tej czynności inwestycja szkoleniowa w dużej mierze traci sens. Nie znając skutków podjętych działań i przełożenia wiedzy na praktyczne działania pracowników, nie jesteśmy w stanie ocenić czy całe przedsięwzięcie było odpowiednio przeprowadzone. Dodatkowo, ewaluacja daje nam informację zwrotną stanowiącą świetny punkt wyjścia do kolejnej analizy potrzeb szkoleniowych. Tylko taka procedura planowania szkoleń ma szansę być efektywna, a co za tym idzie przynieść wymierne zyski dla przedsiębiorstwa.

Co myślicie o szkoleniach? Warto w nie zainwestować? Podzielcie się opiniami, doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTechnika zadań zleconych – co to jest, na czym polega?
Następny artykułNauka w domu – za i przeciw

Katarzyna Aleksandrzak – absolwentka psychologii specjalizująca się w psychoedukacji i szkoleniach metodami aktywnymi. Prócz licznych staży, doświadczenie zdobywała podczas treningów superwizowanych w szkole trenerów Grupa TROP. Autorka scenariuszy szkoleniowych.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Kilka lat temu ukończyłam studia z zakresu psychologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Psychologia odkąd pamiętam była moją pasją i z tą myślą wybierałam kierunek kształcenia. Zarówno uczelnia, jak i praca na stażach, praktykach, a później zawodowa, pozwoliły mi odkryć znacznie więcej zastosowań znajomości tej dziedziny nauki niż się spodziewałam. Najciekawsze jest dla mnie łączenie jej z nowoczesnymi technologiami, wykorzystaniem w marketingu z naciskiem na jego internetową formę czy też w e-learningu i szeroko pojętym zarządzaniu.

Interesuję się także metodyką szkoleń, ukończyłam specjalizację z psychoedukacji metodami aktywnymi. Swoją przyszłość zawodową łączę z pracą trenera kompetencji miękkich. Zawsze lubiłam też pracę z tekstami, co pozwala mi od wielu lat wykonywać zawody, w których umiejętność sprawnego posługiwania się słowem pisanym jest niezbędna. Żeby ponieść swoje zdolności w tym zakresie odbyłam studia podyplomowe o specjalizacji Edytorstwo Współczesne, na kierunku Edytorstwa i Krytyki Tekstu Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.

Prywatnie jestem mamą bliźniaczek i większość mojego wolnego czasu spędzam ze swoimi dziećmi. Pozostałe chwile uwielbiam poświęcać na czytanie – literatura to moja największa pasja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here