Trener lub menadżer może zlecić pracownikowi wykonanie pewnych czynności w oparciu o dostarczoną uprzednio wiedzę, tak, by zaimplementować ją w realnych warunkach pracy. Przykładem może być sytuacja szkolenia pracownika w zakresie radzenia sobie z trudnymi klientami i jako element testu, postawienie go w rzeczywistej sytuacji tego typu obsługi. Wnioski z obserwacji efektów pracy pozwalają ustalić, czy szkolenie przyniosło oczekiwany skutek, a jednocześnie umożliwiają korygowanie błędów na bieżąco dzięki obecności trenera.

Drugą metodą wykorzystania techniki zadań zleconych jest jej zastosowanie w celu diagnozy potencjału rozwojowego podwładnego oraz umożliwienia mu poznania własnych umiejętności i zdolności do radzenia sobie w nowej sytuacji zawodowej. Polega ona na zleceniu przez przełożonego wykonania działań, które są nietypowe dla standardowego zakresu prac pracownika. Zaaranżowanie takiej sytuacji sprawdza się dobrze również u osób przejawiających pierwsze oznaki wypalenia zawodowego i może posiadać bogaty walor motywacyjny.

W praktyce może wyglądać to tak, że osoba na co dzień zajmująca się sprzedażą na poziomie bezpośredniego kontaktu z klientem, otrzymuje polecenie zorganizowania prac całego działu lub przeprowadzenia konkretnego mini projektu wdrożenia nowych technik sprzedaży w grupie pracowników. Efekty takiego zadania pozwolą wnioskować o możliwościach danego pracownika, co więcej, rozszerzą jego doświadczenia zawodowe. Dobrze, by taką metodologię wzbogacać o program coachingu. Pozwoli to na gruntowne przyswojenie wiedzy wynikającej ze zdobytych doświadczeń.

Istotne jest, by mieć na uwadze pewne aspekty psychologiczne tego typu szkolenia. Jak wiele technik wchodzących w zakres on the job training, zadania zlecone są obarczone ryzykiem związanym z relacjami szef-podwładny, czyli zlecający-wykonujący zlecenie. W przypadku zaburzonych relacji na tym poziomie istnieje prawdopodobieństwo wycofywania się pracownika bądź unikania ujawnienia braków w swojej wiedzy, motywowane lękiem przed krytyką ze strony przełożonego. Podobnie będzie, jeśli menadżer nie posiada odpowiednich kompetencji trenerskich (takich jak umiejętność konstruktywnej krytyki, cierpliwość, asertywne, nie agresywne wyrażanie swoich oczekiwań itp.). Takie dysfunkcje relacji oraz braki kompetencyjne powodują, że szkolenia metodami on the job nie przyniosą oczekiwanych efektów.

Słyszeliście kiedyś o technice zleconych zadań? Co o niej myślicie? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie śniadanie do szkoły dla dziecka – pomysły
Następny artykułJak zaplanować szkolenie w firmie?

Katarzyna Aleksandrzak – absolwentka psychologii specjalizująca się w psychoedukacji i szkoleniach metodami aktywnymi. Prócz licznych staży, doświadczenie zdobywała podczas treningów superwizowanych w szkole trenerów Grupa TROP. Autorka scenariuszy szkoleniowych.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Kilka lat temu ukończyłam studia z zakresu psychologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Psychologia odkąd pamiętam była moją pasją i z tą myślą wybierałam kierunek kształcenia. Zarówno uczelnia, jak i praca na stażach, praktykach, a później zawodowa, pozwoliły mi odkryć znacznie więcej zastosowań znajomości tej dziedziny nauki niż się spodziewałam. Najciekawsze jest dla mnie łączenie jej z nowoczesnymi technologiami, wykorzystaniem w marketingu z naciskiem na jego internetową formę czy też w e-learningu i szeroko pojętym zarządzaniu.

Interesuję się także metodyką szkoleń, ukończyłam specjalizację z psychoedukacji metodami aktywnymi. Swoją przyszłość zawodową łączę z pracą trenera kompetencji miękkich. Zawsze lubiłam też pracę z tekstami, co pozwala mi od wielu lat wykonywać zawody, w których umiejętność sprawnego posługiwania się słowem pisanym jest niezbędna. Żeby ponieść swoje zdolności w tym zakresie odbyłam studia podyplomowe o specjalizacji Edytorstwo Współczesne, na kierunku Edytorstwa i Krytyki Tekstu Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.

Prywatnie jestem mamą bliźniaczek i większość mojego wolnego czasu spędzam ze swoimi dziećmi. Pozostałe chwile uwielbiam poświęcać na czytanie – literatura to moja największa pasja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here