Czujemy, że moglibyśmy tego nauczać. Żeby szkolić efektywnie, potrzeba jednak czegoś więcej. Zapewne każdy spotkał się z sytuacją, gdy ktoś o dużej wiedzy na dany temat, zanudzał słuchaczy nieznośnymi monologami. Nie wystarczy wiedzieć, trzeba też umieć to przekazać. Te same zasady obowiązują zarówno trenerów kompetencji twardych, jak i miękkich. Dlatego też niezbędna w tym zawodzie jest wiedza dotycząca metodologii prowadzenia szkoleń.

Pracując z grupą szybko zorientujemy się, że pomiędzy uczestnikami zachodzi bardzo wiele różnorodnych interakcji. Dobry szkoleniowiec musi umieć odpowiednio kierować procesem grupowym, radzić sobie z konfliktami i odpowiedzialnie prowadzić uczestników szkolenia. Do tego konieczna jest znajomość pewnych zagadnień psychologicznych. Pobieżną orientację zyskamy na kilkudniowych kursach dla trenerów. Dla tych, którzy z pracą szkoleniowca chcą zmierzyć się na wyższym poziomie, wiele firm, szkół i uczelni oferuje studia podyplomowe, kilkumiesięczne lub nawet kilkuletnie szkoły trenerów oraz specjalizacje podczas studiów magisterskich. Dzięki odbyciu tego typu szkolenia podniesiemy kwalifikacje trenerskie, ale też, co wydaje się ważniejsze, będziemy ocenieni i dokonamy bardziej świadomej samooceny predyspozycji do zawodu szkoleniowca.

Uwaga!

Specyfika tej pracy wymaga posiadania wielu cech, które pozwolą nam na jej rzetelne i emocjonalnie bezpieczne, dla nas oraz dla innych, wykonywanie. Trener musi być osobą komunikatywną, asertywną, umiejącą radzić sobie z krytyką i potrafiącą wykorzystać ją w konstruktywny sposób. Co więcej, samoocena osoby pracującej z grupą musi być na tyle stabilna, by negatywne informacje zwrotne nie wpływały destrukcyjnie na jej samopoczucie. Szkoleniowiec musi lubić uczyć, posiadać umiejętność nauczania i potrzebę ciągłego rozwoju.

Jednym z najważniejszych elementów w zawodzie trenera jest praktyka. Zanim wejdziemy na rynek szkoleniowców freelancerów czy spróbujemy podjąć się pracy trenera w firmie, warto poświęcić trochę czasu na zdobycie doświadczenia w tej branży. Najlepszym źródłem wiedzy praktycznej jest praca z profesjonalistą, renomowanym trenerem. Jeśli uda się znaleźć kogoś takiego i partnerować mu w roli kotrenera, niewątpliwie będzie to najbogatszy wkład do naszej wymarzonej kariery. Można też podglądać pracę fachowców jako koordynator szkoleń czy jakikolwiek pracownik firmy szkoleniowej, mający sposobność obserwowania trenerów. Wiele do naszych doświadczeń wniesie udział w dobrych szkoleniach, co często stanowi bonus oferowany stażystom przez zatrudniające ich firmy szkoleniowe. Możliwość odbycia praktyki jest zazwyczaj nieodłącznym elementem programu edukacyjnego szkoleń trenerskich i z tego również należy koniecznie skorzystać.

Jaki powinien być, Waszym zdaniem, dobry trener? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStudia MBA – co to jest, jakie wybrać?
Następny artykułTrudny rozmówca na szkoleniu – jak sobie radzić?

Katarzyna Aleksandrzak – absolwentka psychologii specjalizująca się w psychoedukacji i szkoleniach metodami aktywnymi. Prócz licznych staży, doświadczenie zdobywała podczas treningów superwizowanych w szkole trenerów Grupa TROP. Autorka scenariuszy szkoleniowych.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Kilka lat temu ukończyłam studia z zakresu psychologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Psychologia odkąd pamiętam była moją pasją i z tą myślą wybierałam kierunek kształcenia. Zarówno uczelnia, jak i praca na stażach, praktykach, a później zawodowa, pozwoliły mi odkryć znacznie więcej zastosowań znajomości tej dziedziny nauki niż się spodziewałam. Najciekawsze jest dla mnie łączenie jej z nowoczesnymi technologiami, wykorzystaniem w marketingu z naciskiem na jego internetową formę czy też w e-learningu i szeroko pojętym zarządzaniu.

Interesuję się także metodyką szkoleń, ukończyłam specjalizację z psychoedukacji metodami aktywnymi. Swoją przyszłość zawodową łączę z pracą trenera kompetencji miękkich. Zawsze lubiłam też pracę z tekstami, co pozwala mi od wielu lat wykonywać zawody, w których umiejętność sprawnego posługiwania się słowem pisanym jest niezbędna. Żeby ponieść swoje zdolności w tym zakresie odbyłam studia podyplomowe o specjalizacji Edytorstwo Współczesne, na kierunku Edytorstwa i Krytyki Tekstu Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.

Prywatnie jestem mamą bliźniaczek i większość mojego wolnego czasu spędzam ze swoimi dziećmi. Pozostałe chwile uwielbiam poświęcać na czytanie – literatura to moja największa pasja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here