Bo trener osobisty zajmuje się nie tylko układaniem programu treningów oraz towarzyszeniem w ich realizacji. Jego zadaniem jest również służenie wiedzą o odżywaniu i wspomaganiu treningu suplementacją. Dobry trener personalny wie także jak trenować bezpiecznie, jak instruować klienta, by uniknął kontuzji związanych z uprawianiem sportu oraz jak pomóc, w przypadku jakichś urazów. Dobrze też by miał pojęcie o tym, które spośród mnogości oferowanych usług rynku odnowy biologicznej (zabiegi ujędrniające ciało, poprawiające krążenie i relaksacyjne) są rzeczywiście skuteczne i mogą pomóc w osiąganiu celów treningowych. Bardzo istotne jest też, by trener posiadał gruntowną wiedzę o fizjologii układu ruchowego.

Trenerzy personalni zajmują się swoim fachem w różnych specjalizacjach. Trudno znaleźć kogoś, kto może profesjonalnie zajmować się zarówno treningiem sylwetkowym, outdoorowym, rehabilitacyjnym, ćwiczeniami odpowiednimi dla Pań w ciąży, dla dzieci, osób starszych i dodatkowo, by wiedział, w jaki sposób wzbogacać ich plan treningowy o odpowiednie żywienie. Trener osobisty powinien mieć szeroką wiedzę o różnych dyscyplinach sportu, w różnych zastosowaniach i dla różnych odbiorców. Ciężko jednak uwierzyć, że ktoś mógłby być znawcą każdego jednego obszaru z tak bogatej oferty zagadnień.

Ważną sferą kompetencji trenera są również umiejętności interpersonalne. Przy najwyższym poziomie wiedzy brak zdolności w relacjach z ludźmi, skutecznie uniemożliwia bycie dobrym w takim zawodzie. Osoba podejmująca się tego zajęcia musi być komunikatywna. Musi lubić kontakt z ludźmi i umiejętnie wchodzić z nimi na bliższy poziom relacji. Powinna też potrafić budować atmosferę zaufania i zrozumienia, przy jednoczesnym zachowaniu autorytetu tak, by móc motywować do dalszych ćwiczeń w chwilach słabości klienta. Dobry trener potrafi też tłumaczyć, dopasowując się do wiedzy i oczekiwań klienta. Nie może posługiwać się fachowym żargonem, to imponuje tylko na krótką metę. W dłuższej perspektywie, takie udzielanie informacji frustruje i pozostawia klienta w zakłopotaniu własną niewiedzą lub po prostu zniechęca do współpracy.

Chcielibyście zostać trenerami osobistymi? Dlaczego? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWywiad zogniskowany – jak korzystać z niego podczas szkolenia?
Następny artykułJak zostać trenerem biznesu?

Katarzyna Aleksandrzak – absolwentka psychologii specjalizująca się w psychoedukacji i szkoleniach metodami aktywnymi. Prócz licznych staży, doświadczenie zdobywała podczas treningów superwizowanych w szkole trenerów Grupa TROP. Autorka scenariuszy szkoleniowych.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Kilka lat temu ukończyłam studia z zakresu psychologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Psychologia odkąd pamiętam była moją pasją i z tą myślą wybierałam kierunek kształcenia. Zarówno uczelnia, jak i praca na stażach, praktykach, a później zawodowa, pozwoliły mi odkryć znacznie więcej zastosowań znajomości tej dziedziny nauki niż się spodziewałam. Najciekawsze jest dla mnie łączenie jej z nowoczesnymi technologiami, wykorzystaniem w marketingu z naciskiem na jego internetową formę czy też w e-learningu i szeroko pojętym zarządzaniu.

Interesuję się także metodyką szkoleń, ukończyłam specjalizację z psychoedukacji metodami aktywnymi. Swoją przyszłość zawodową łączę z pracą trenera kompetencji miękkich. Zawsze lubiłam też pracę z tekstami, co pozwala mi od wielu lat wykonywać zawody, w których umiejętność sprawnego posługiwania się słowem pisanym jest niezbędna. Żeby ponieść swoje zdolności w tym zakresie odbyłam studia podyplomowe o specjalizacji Edytorstwo Współczesne, na kierunku Edytorstwa i Krytyki Tekstu Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.

Prywatnie jestem mamą bliźniaczek i większość mojego wolnego czasu spędzam ze swoimi dziećmi. Pozostałe chwile uwielbiam poświęcać na czytanie – literatura to moja największa pasja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here