Za przykład może posłużyć Prezi.com służący do tworzenia multimedialnych prezentacji. Jego trzydziestodniowa wersja jest dostępna za darmo, po wykorzystaniu tego czasu trzeba nabyć licencję. Program ten stanowi ciekawą alternatywę dla standardowych slajdów, warto więc zapoznać się z jego możliwościami. Kolejnym w pełni darmowym i rewelacyjnym narzędziem jest Google Docs, do którego trafimy wprost z naszego konta Gmail. Możemy tu tworzyć i współdzielić dokumenty różnego rodzaju, zarówno klasyczne tekstowe, jak i arkusze kalkulacyjne czy prezentacje. Jeśli potrzebujemy popracować z grafiką, bezpłatną alternatywą dla programów typu Adobe Photoshop jest GIMP. W swojej najnowszej wersji szalenie przydatna dla początkujących w webcastach i innych formach nauczania z użyciem przechwyconego obrazu jest Camtasia Studio.

Rozbudowana została moduł umożliwiający nakładanie obrazu na obraz, czyli na przykład na nałożeniu obrazu z kamerki internetowej na przygotowany wcześniej materiał filmowy. Bardziej zaawansowanym i kompleksowym narzędziem do tworzenia kursów e-learningowych jest Microsoft Learning Content Development System zapewniający solidną dawkę możliwych rozwiązań interaktywnych.

Uwaga!

Generalnie im bardziej profesjonalne realizacje stawiamy sobie za cel, tym z bardziej opłaca się inwestować w rozwiązania – kombajny, programy odpłatnie oferowane przez firmy. Na użytek niekomercyjny, sporadyczny czy dla zapoznania się z metodologią i możliwościami, jakie oferują narzędzia e-leraningowe, wystarczy gruntowny przegląd propozycji dostępnych w internecie za darmo.

Korzystaliście z któregoś z tych narzędzi? A może polecilibyście inne? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak określić potrzeby szkoleniowe?
Następny artykułSzkolenia jakościowe – co to?

Katarzyna Aleksandrzak – absolwentka psychologii specjalizująca się w psychoedukacji i szkoleniach metodami aktywnymi. Prócz licznych staży, doświadczenie zdobywała podczas treningów superwizowanych w szkole trenerów Grupa TROP. Autorka scenariuszy szkoleniowych.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Kilka lat temu ukończyłam studia z zakresu psychologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Psychologia odkąd pamiętam była moją pasją i z tą myślą wybierałam kierunek kształcenia. Zarówno uczelnia, jak i praca na stażach, praktykach, a później zawodowa, pozwoliły mi odkryć znacznie więcej zastosowań znajomości tej dziedziny nauki niż się spodziewałam. Najciekawsze jest dla mnie łączenie jej z nowoczesnymi technologiami, wykorzystaniem w marketingu z naciskiem na jego internetową formę czy też w e-learningu i szeroko pojętym zarządzaniu.

Interesuję się także metodyką szkoleń, ukończyłam specjalizację z psychoedukacji metodami aktywnymi. Swoją przyszłość zawodową łączę z pracą trenera kompetencji miękkich. Zawsze lubiłam też pracę z tekstami, co pozwala mi od wielu lat wykonywać zawody, w których umiejętność sprawnego posługiwania się słowem pisanym jest niezbędna. Żeby ponieść swoje zdolności w tym zakresie odbyłam studia podyplomowe o specjalizacji Edytorstwo Współczesne, na kierunku Edytorstwa i Krytyki Tekstu Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.

Prywatnie jestem mamą bliźniaczek i większość mojego wolnego czasu spędzam ze swoimi dziećmi. Pozostałe chwile uwielbiam poświęcać na czytanie – literatura to moja największa pasja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here