Edukacja Szkolenia jakościowe - co to?

Szkolenia jakościowe – co to?

-

Pierwotnie służyły określaniu końcowych cech produktu, następnie ewoluowały w kierunku zapobiegania błędom podczas produkcji a nie jedynie ich wykrywaniu, finalnie znajdując zastosowanie do większości produktów, usług i procesów organizacyjnych. Obecnie wiele branż ma swoje specyficzne standardy, podstawą jednak są te, które wynikają z zarządzeń Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej ISO.

Podczas szkoleń jakościowych uczestnicy zapoznają się z różnymi aspektami wybranych norm. Zajęcia mogą dotyczyć metodologii opracowywania dokumentów, które będą podstawą wdrażania i/lub funkcjonowania konkretnych standardów w przedsiębiorstwie. Mogą być też przeznaczone dla audytorów tychże systemów lub pracowników, którzy mają działać w oparciu o te normy. Norm opracowanych przez ISO jest bardzo wiele, aktualne informacje mówią o 18 500 takich dokumentów. Określają one cechy w zasadzie większości otaczających nas produktów, materiałów, procesów i usług, od formatów papieru, poprzez wydajność maszyn, aż do bezpieczeństwa ich obsługi.

Szkolenia jakościowe mogą też dotyczyć tzw. ZSZ, czyli zintegrowanych systemów zarządzania. Dotyczą one metodyki łączenia dwóch lub więcej podsystemów w taki sposób, by były spójne, umiejętności interpretacji poszczególnych norm, planowania, wdrażania i systematycznej oceny funkcjonowania wprowadzonych rozwiązań.

Uwaga!

Przykładowe normy i systemy zarządzania to: ISO 9001 odnosząca się do systemów zarządzania jakością z przeznaczeniem dla każdego rodzaju organizacji; ISO/TS 16949 mająca zastosowanie w branży motoryzacyjnej. Jest to rozszerzona ISO 9001, uwzględniająca potrzeby wynikające ze specyfiki branży, ujednolicająca wymagania specjalistyczne obowiązujące we Francji, Niemczech, Włoszech i USA; ISO/IEC 27001 – norma przeznaczona do zarządzania bezpieczeństwem informacji. Jej zakres dotyczy zarówno wdrażania, jak i monitoringu polityki bezpieczeństwa informacji w organizacji; ISO 14001 to norma opracowana z myślą o zarządzaniu organizacja z uwzględnieniem takiej formy działań, która sprzyja ochronie środowiska; pokrewną do ISO 14001 jest norma EN 16001, która określa standardy sprzyjające efektywności energetycznej.

Co myślicie o szkoleniach jakościowych? A może już braliście w jakimś udział? Podzielcie się doświadczeniami.

Katarzyna Aleksandrzak

Katarzyna Aleksandrzak – absolwentka psychologii specjalizująca się w psychoedukacji i szkoleniach metodami aktywnymi. Prócz licznych staży, doświadczenie zdobywała podczas treningów superwizowanych w szkole trenerów Grupa TROP. Autorka scenariuszy szkoleniowych.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Kilka lat temu ukończyłam studia z zakresu psychologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Psychologia odkąd pamiętam była moją pasją i z tą myślą wybierałam kierunek kształcenia. Zarówno uczelnia, jak i praca na stażach, praktykach, a później zawodowa, pozwoliły mi odkryć znacznie więcej zastosowań znajomości tej dziedziny nauki niż się spodziewałam. Najciekawsze jest dla mnie łączenie jej z nowoczesnymi technologiami, wykorzystaniem w marketingu z naciskiem na jego internetową formę czy też w e-learningu i szeroko pojętym zarządzaniu.

Interesuję się także metodyką szkoleń, ukończyłam specjalizację z psychoedukacji metodami aktywnymi. Swoją przyszłość zawodową łączę z pracą trenera kompetencji miękkich. Zawsze lubiłam też pracę z tekstami, co pozwala mi od wielu lat wykonywać zawody, w których umiejętność sprawnego posługiwania się słowem pisanym jest niezbędna. Żeby ponieść swoje zdolności w tym zakresie odbyłam studia podyplomowe o specjalizacji Edytorstwo Współczesne, na kierunku Edytorstwa i Krytyki Tekstu Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.

Prywatnie jestem mamą bliźniaczek i większość mojego wolnego czasu spędzam ze swoimi dziećmi. Pozostałe chwile uwielbiam poświęcać na czytanie – literatura to moja największa pasja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Wybór zdrowego napoju

Kiedy odczuwamy pragnienie, mózg sygnalizuje nam zbyt niski poziom wody w organizmie. W tej sytuacji zazwyczaj sięgamy po płyn, który mamy pod ręką. Nie zdajemy sobie sprawy, że nie wszystkie napoje dają pożądany efekt. Czym zatem skutecznie gasić pragnienie?

Kurczak w sosie serowym – przepis

Kiedy znudzi się nam kurczak pieczony, kotlety z kurczaka czy drobiowe pulpety, możemy połączyć smak drobiowego mięsa ze smakiem żółtego sera w potrawie zwanej kurczak w sosie serowym.

Zobacz też

Kto w firmie odpowiada za nadużycia podatkowe?

W przedsiębiorstwach dochodzi do nieprawidłowości w rozliczaniach z fiskusem, nieodzowne w związku z tym staje się ustalenie odpowiedzialności za popełnione wykroczenia lub przestępstwa skarbowe. Ustalenie odpowiedzialności konkretnej osoby może skutkować także nałożeniem sankcji finansowych na przedsiębiorstwo. Jak zatem ustalić osobę odpowiedzialną za nadużycia podatkowe w firmie? Prezentujemy najważniejsze zagadnienia.

Zestaw zabawek dla małego kolekcjonera

Super Zings 4 zestaw to zabawka dla kolekcjonera, która posiada w opakowaniu 10 niezwykłych figurek. Przedstawiają one przedmioty codziennego...

Jakie przysmaki treningowe pomogą w szkoleniu psa?

Nieodłącznym elementem szkolenia psa są rozmaite psie przysmaki. One służą do nagradzania pupila za poprawne zachowanie, a także motywują...

Może Cię zainteresuje: