Edukacja Szkolenia EFS - co to, jak aplikować?

Szkolenia EFS – co to, jak aplikować?

-

Szkolenia EFS są dostępne praktycznie dla większości odbiorców a ich zakres tematyczny jest bardzo szeroki. W zależności od przeznaczenia, kursy mają ściśle określone grupy docelowe. Aplikacja na dane szkolenie jest możliwa, o ile spełnia się wymogi odpowiednie dla wybranej z grup. Kryterium doboru uczestników może być oparte na wieku, miejscu zamieszkania, niekiedy płci (np. szkolenia dla matek wracających na rynek pracy), posiadaniu statusu osoby zatrudnionej bądź bezrobotnej, byciu pracownikiem określonej branży lub typu organizacji, wykonywanie konkretnego zawodu lub pełnienia jakiejś funkcji, itp. Wszystko zależy od rodzaju projektu, w ramach którego organizowane są kursy. W internecie można odnaleźć wiele baz i katalogów zawierających dane o aktualnych i zakończonych naborach.

Osobom bezrobotnym proponuje się warsztaty aktywizacji zawodowej oraz kursy i szkolenia. Informacje o tego typu dostępnych kursach można uzyskać w powiatowych i wojewódzkich urzędach pracy. Dla osób zatrudnionych szkolenia prowadzą różnorodne firmy i organizacje. Niepełnosprawni mogą szukać propozycji dla siebie w urzędach pracy, fundacjach, i stowarzyszeniach. Podobnie pracodawcy, którzy są zainteresowani zatrudnianiem osób niepełnosprawnych, mogą skorzystać z oferty szkoleń otwartych lub zamkniętych, mających na celu zapoznanie z możliwościami organizacji stanowisk pracy i wspieraniem adaptacji uwzględniającymi specyfikę potrzeb takich pracowników. Za realizację niektórych projektów odpowiadają jednostki samorządowe, dlatego tam również warto sięgać po informacje o możliwościach podnoszenia kwalifikacji.

Podsumowując, w celu aplikowania na szkolenie finansowane z EFS należy najpierw znaleźć organizację, która realizuje interesujące nas kursy, następnie zapoznać się z kryteriami wymogów, jakie stawiane są przed grupą docelową danego projektu. Jeśli spełniamy oczekiwania określone przez organizatora, należy wypełnić wymagane dokumenty. Są to najczęściej: formularz rekrutacyjny/karta zgłoszenia, umowa o szkolenie, regulamin i zaświadczenia potwierdzające, że odpowiadamy warunkom uczestnictwa (np. zaświadczenie o zatrudnieniu lub jego braku, dokumenty poświadczające niepełnosprawność, itp.).

Co myślicie o szkoleniach EFS? A może już braliście w jakimś udział? Podzielcie się doświadczeniami.

Katarzyna Aleksandrzak

Katarzyna Aleksandrzak – absolwentka psychologii specjalizująca się w psychoedukacji i szkoleniach metodami aktywnymi. Prócz licznych staży, doświadczenie zdobywała podczas treningów superwizowanych w szkole trenerów Grupa TROP. Autorka scenariuszy szkoleniowych.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Kilka lat temu ukończyłam studia z zakresu psychologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Psychologia odkąd pamiętam była moją pasją i z tą myślą wybierałam kierunek kształcenia. Zarówno uczelnia, jak i praca na stażach, praktykach, a później zawodowa, pozwoliły mi odkryć znacznie więcej zastosowań znajomości tej dziedziny nauki niż się spodziewałam. Najciekawsze jest dla mnie łączenie jej z nowoczesnymi technologiami, wykorzystaniem w marketingu z naciskiem na jego internetową formę czy też w e-learningu i szeroko pojętym zarządzaniu.

Interesuję się także metodyką szkoleń, ukończyłam specjalizację z psychoedukacji metodami aktywnymi. Swoją przyszłość zawodową łączę z pracą trenera kompetencji miękkich. Zawsze lubiłam też pracę z tekstami, co pozwala mi od wielu lat wykonywać zawody, w których umiejętność sprawnego posługiwania się słowem pisanym jest niezbędna. Żeby ponieść swoje zdolności w tym zakresie odbyłam studia podyplomowe o specjalizacji Edytorstwo Współczesne, na kierunku Edytorstwa i Krytyki Tekstu Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.

Prywatnie jestem mamą bliźniaczek i większość mojego wolnego czasu spędzam ze swoimi dziećmi. Pozostałe chwile uwielbiam poświęcać na czytanie – literatura to moja największa pasja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak ćwiczyć pamięć wzrokową

Sposób, w jaki dziecko spostrzega świat, zależy w dużej mierze od stanu oraz możliwości jego narządów zmysłowych. Dziecko od urodzenia otaczane jest przez ogromną ilość bodźców, które go ciekawią, ale których od razu nie poznaje, gdyż jego zmysły dopiero się kształtują i rolą rodziców jest, by poprzez odpowiednią stymulację rozwijać spostrzeganie u dzieci.

Grypa żołądkowa – informacje

Organizm człowieka jest atakowany przez różnego rodzaju wirusy, szczególnie podczas zmian pór roku. Wówczas natura zmienia swe oblicze, pogoda staje się zmienna, a my jesteśmy nieco słabsi i bardziej podatni na choroby, w tym także na grypę żołądkową.

Zobacz też

Gry, zabawy matematyczne dla dzieci – przykłady

Gry i zabawy matematyczne kształtują i rozwijają ścisłą stronę umysłu dziecka. Dlatego warto ćwiczyć już z maluchem, jednakże pamiętać aby wszystkie zabawy były dostosowane do wieku i możliwości dziecka. Oto przykładowe zabawy matematyczne.

Zestaw zabawek dla małego kolekcjonera

Super Zings 4 zestaw to zabawka dla kolekcjonera, która posiada w opakowaniu 10 niezwykłych figurek. Przedstawiają one przedmioty codziennego...

Jakie przysmaki treningowe pomogą w szkoleniu psa?

Nieodłącznym elementem szkolenia psa są rozmaite psie przysmaki. One służą do nagradzania pupila za poprawne zachowanie, a także motywują...

Może Cię zainteresuje: