Edukacja Szkolenie z rozumienia emocji - czy warto?

Szkolenie z rozumienia emocji – czy warto?

-

Szkolenia, warsztaty i treningi dotyczące rozumienia emocji skupiają się na różnych aspektach problemów. Radzenie sobie z agresją, własną lub cudzą, jest częstym tematem takich zajęć. Można spotkać się z ofertami skierowanymi do rodziców i nauczycieli, którzy mają problemy z agresywnymi dziećmi lub młodzieżą. Są też propozycje dla pracowników, dla których agresja w miejscu pracy jest poważnym czynnikiem stresującym. Takie spotkania obejmują najczęściej zapoznanie uczestników ze źródłami i rodzajami agresji, jednocześnie dając możliwość ćwiczenia różnych zachowań mających na celu przeciwdziałanie jej występowaniu i asertywnej obrony. Dla osób, które usiłują pokonać własne problemy z wyrażaniem złości i frustracji, warsztaty oferują pomoc poprzez nauczanie konstruktywnego wyrażania uczuć negatywnych, modelowanie pożądanych zachowań i elementy relaksacji.

Praca nad inteligencją emocjonalną jest spotykana również w kontekście zarządzania. Można znaleźć propozycje szkoleń skierowane do firm i pracowników różnych instytucji. Takie zajęcia opierają się na teorii twórcy pojęcia inteligencji emocjonalnej (EQ) Daniela Golemana, który stwierdził, że na sukces w kontekście życia zawodowego oraz emocjonalnego składa się zaledwie 20% inteligencji w klasycznym ujęciu (IQ) i aż 80 % EQ. Podczas tych warsztatów uczestnicy dowiadują się nie tylko, jak rozpoznawać emocje swoje i innych, ale również jak nimi zarządzać, tak, by osiągać założone cele, wspomagać kreatywność i komunikację swoją oraz współpracowników.

Uwaga!

Podczas innych rodzajów zajęć, uczestnikom pomaga się trafnie rozpoznawać szerokie spektrum własnych emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Chociaż oczywiście te drugie są najczęstszym tematem takich spotkań. Omawia się na nich metody radzenia sobie z trudnymi stanami emocjonalnymi oraz trenuje zdolność do otwartego wyrażania swoich odczuć.

Jak myślicie – macie wysoką czy niską inteligencję emocjonalną? Zainwestowalibyście w szkolenie z rozumienia emocji? Podzielcie się opiniami.

Katarzyna Aleksandrzak

Katarzyna Aleksandrzak – absolwentka psychologii specjalizująca się w psychoedukacji i szkoleniach metodami aktywnymi. Prócz licznych staży, doświadczenie zdobywała podczas treningów superwizowanych w szkole trenerów Grupa TROP. Autorka scenariuszy szkoleniowych.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Kilka lat temu ukończyłam studia z zakresu psychologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Psychologia odkąd pamiętam była moją pasją i z tą myślą wybierałam kierunek kształcenia. Zarówno uczelnia, jak i praca na stażach, praktykach, a później zawodowa, pozwoliły mi odkryć znacznie więcej zastosowań znajomości tej dziedziny nauki niż się spodziewałam. Najciekawsze jest dla mnie łączenie jej z nowoczesnymi technologiami, wykorzystaniem w marketingu z naciskiem na jego internetową formę czy też w e-learningu i szeroko pojętym zarządzaniu.

Interesuję się także metodyką szkoleń, ukończyłam specjalizację z psychoedukacji metodami aktywnymi. Swoją przyszłość zawodową łączę z pracą trenera kompetencji miękkich. Zawsze lubiłam też pracę z tekstami, co pozwala mi od wielu lat wykonywać zawody, w których umiejętność sprawnego posługiwania się słowem pisanym jest niezbędna. Żeby ponieść swoje zdolności w tym zakresie odbyłam studia podyplomowe o specjalizacji Edytorstwo Współczesne, na kierunku Edytorstwa i Krytyki Tekstu Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.

Prywatnie jestem mamą bliźniaczek i większość mojego wolnego czasu spędzam ze swoimi dziećmi. Pozostałe chwile uwielbiam poświęcać na czytanie – literatura to moja największa pasja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zrobić delikatny makijaż?

Delikatny makijaż polecany jest przede wszystkim na co dzień. Pozostajemy naturalni, a jednak nasze oczy są bardziej wyraziste, a usta podkreślone. Wbrew pozorom, to właśnie lekki makijaż jest jednym z trudniejszych, chodzi bowiem o to, by zaakcentować naszą urodę, a nie przykrywać ją kosmetykami.

Jak przeprowadzić inwentaryzację budynku?

Inwentaryzacja budynku, czy to mieszkalnego, czy przeznaczonego pod działalność gospodarczą, nie jest sprawą prostą i wymaga fachowej wiedzy. Zwyczajowo po zakończeniu budowy musi zostać sporządzona tak zwana podwykonawcza inwentaryzacja geodezyjna. Jest to niezbędne do odbioru obiektu.

Zobacz też

Jak ułożyć plan treningowy na siłowni?

Chcąc zacząć trening na siłowni, musimy, jak przy każdym innym treningu, wyznaczyć cel do jakiego będziemy dążyć. Zakładając, iż stan zdrowia pozwala na wykonywanie treningu siłowego, możemy śmiało zacząć układanie planu treningowego. Zanim jednak to nastąpi, musimy omówić parę zasad z owym treningiem związanych.

Zestaw zabawek dla małego kolekcjonera

Super Zings 4 zestaw to zabawka dla kolekcjonera, która posiada w opakowaniu 10 niezwykłych figurek. Przedstawiają one przedmioty codziennego...

Jakie przysmaki treningowe pomogą w szkoleniu psa?

Nieodłącznym elementem szkolenia psa są rozmaite psie przysmaki. One służą do nagradzania pupila za poprawne zachowanie, a także motywują...

Może Cię zainteresuje: