Na zdolność do koncentracji uwagi składa się wiele elementów. Same ćwiczenia, nawet najbardziej regularne, nie odniosą oczekiwanego skutku, jeśli nie zadbamy o inne czynniki sprzyjające skupieniu. Bolączką znaczącej liczby osób jest niewłaściwa dieta. Niezdrowe odżywianie i nadmiar spożywanego cukru prowadzą do spadku formy naszych umysłów, powodując problemy ze skupianiem się na czymś. Nieodpowiednia dieta skutkuje brakami witamin w organizmie człowieka, dodajmy do tego zbyt małą ilość snu i stres. Na efekty nie trzeba długo czekać. Z czasem, nawet te kiedyś nieskomplikowane zadania zaczynają nas przerastać. Jednak nic w tym dziwnego. Organizm nie otrzymuje właściwego paliwa, więc i jego działanie szwankuje. Tak więc podstawowym działaniem na drodze do odzyskania pełnych możliwości funkcjonowania naszej uwagi powinna być zmiana nawyków żywieniowych i ewentualna suplementacja braków witamin. Należy pamiętać, że takie chroniczne stany zmęczenia i spadku ogólnej formy powinno się konsultować z lekarzem, i na tej podstawie ustalać, czy i jaka pomoc ze strony syntetycznych witamin jest nam potrzebna. Tym bardziej, że można spotkać się z różnymi opiniami na temat ich rzeczywistej skuteczności.

Drugim, nie mniej ważnym problemem, jest mnogość dystraktorów (rozpraszaczy) naszej uwagi, obecnych w środowisku współczesnego człowieka. Telefony komórkowe, komputery, wiecznie włączone telewizory, hałas ruchu miejskiego, natłok informacji wylewających się wręcz zewsząd powoduje, że nasza uwaga bombardowana jest taką ilością bodźców, której naprawdę trudno sprostać. Jak z tym sobie poradzić? Najlepiej zacząć od uporządkowania przestrzeni, w której pracujemy nad realizacją zadania. Wyłączyć zbędny telewizor, niektórym osobom, wbrew pozorom, muzyka płynąca z radia także utrudnia skupienie. Na pewno dobrze jest wyłączyć lub chociaż wyciszyć telefon, przygotować wszystko to, co będzie nam potrzebne do pracy. Należy mieć też świadomość swoich fizycznych ograniczeń i podzielić realizację zadania na etapy tak, by uwzględnić zasadę określającą czas, przez który ludzki mózg jest zdolny do ciągłego skupienia. W zależności od osoby są to przedziały czasowe od 45 do 90 minut. Pomiędzy tymi okresami należy robić krótkie przerwy, wstać od biurka, zrobić kilka głębszych oddechów czy króciutki spacer po domu. To dobry czas na przygotowanie napoju, złapanie wytchnienia.

Jeśli już zadbaliśmy o wszystkie inne kwestie, warto wykonać kilka ćwiczeń trenujących umiejętność koncentracji uwagi. Dla dzieci można znaleźć sporą ilość konkretnych ćwiczeń w literaturze pedagogicznej i opracowanych przez pedagogów materiałach dostępnych w internecie. Polegają one na wyszukiwaniu brakujących liter w ciągach zdań, niepasujących wyrazów, pokonywaniu labiryntów, odnajdywaniu podobnych symboli itp. Osobom dorosłym zaleca się sięganie do różnorodnych łamigłówek, gier, szarad i zagadek logicznych. Dobrym przykładem są wszelkie odmiany sudoku, kakuro, Mahjong, filomino, krzyżówki, puzzle i inne tego rodzaju zadania. Można też ćwiczyć koncentrację poprzez wyznaczanie sobie jakichś celów, na przykład pełnego skupienia się na kilkanaście sekundna wskazówkach zegara i powtarzaniu tej czynności dotąd, aż nasze myśli przestaną uciekać w różne strony. Dobrym ćwiczeniem jest również wybranie sobie mało interesującego obiektu (kwiatek na parapecie, pusty ekran) i skupianie uwagi na nim przez coraz to dłuższe okresy czasu. Zaczynamy od kilku minut, próbując dojść do kilkunastu.

Znacie inne sposoby i/lub ćwiczenia pomagające zwiększyć koncentrację? Podzielcie się nimi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMetoda Hellingera – na czym polega?
Następny artykułJak poprawić koncentrację uczestników kursu?

Katarzyna Aleksandrzak – absolwentka psychologii specjalizująca się w psychoedukacji i szkoleniach metodami aktywnymi. Prócz licznych staży, doświadczenie zdobywała podczas treningów superwizowanych w szkole trenerów Grupa TROP. Autorka scenariuszy szkoleniowych.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Kilka lat temu ukończyłam studia z zakresu psychologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Psychologia odkąd pamiętam była moją pasją i z tą myślą wybierałam kierunek kształcenia. Zarówno uczelnia, jak i praca na stażach, praktykach, a później zawodowa, pozwoliły mi odkryć znacznie więcej zastosowań znajomości tej dziedziny nauki niż się spodziewałam. Najciekawsze jest dla mnie łączenie jej z nowoczesnymi technologiami, wykorzystaniem w marketingu z naciskiem na jego internetową formę czy też w e-learningu i szeroko pojętym zarządzaniu.

Interesuję się także metodyką szkoleń, ukończyłam specjalizację z psychoedukacji metodami aktywnymi. Swoją przyszłość zawodową łączę z pracą trenera kompetencji miękkich. Zawsze lubiłam też pracę z tekstami, co pozwala mi od wielu lat wykonywać zawody, w których umiejętność sprawnego posługiwania się słowem pisanym jest niezbędna. Żeby ponieść swoje zdolności w tym zakresie odbyłam studia podyplomowe o specjalizacji Edytorstwo Współczesne, na kierunku Edytorstwa i Krytyki Tekstu Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.

Prywatnie jestem mamą bliźniaczek i większość mojego wolnego czasu spędzam ze swoimi dziećmi. Pozostałe chwile uwielbiam poświęcać na czytanie – literatura to moja największa pasja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here