Finanse osobiste Jak obliczyć dochód potrzebny do uzyskania świadczenia rodzinnego?

Jak obliczyć dochód potrzebny do uzyskania świadczenia rodzinnego?

-

Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące świadczeń rodzinnych ujęte zostały w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 Nr 139, poz. 992, z późn. zm.). W myśl przepisów tej ustawy, za świadczenia rodzinne uważa się: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego, jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka, jak również świadczenia opiekuńcze, takie jak zasiłek pielęgnacyjny oraz świadczenie pielęgnacyjne.

Celem udzielanego zasiłku rodzinnego jest częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Wypłacany jest on w odstępach miesięcznych przez cały okres zasiłkowy. Warto podkreślić, że okres ten nie jest tożsamy ani z rokiem kalendarzowym, ani nawet z rokiem szkolnym, lecz trwa od 1 listopada do 31 października.

Prawo do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do tego zasiłku przysługuje nie tylko rodzicom lub jednemu z rodziców, ale także opiekunowi prawnemu lub opiekunowi faktycznemu dziecka. Ponadto zasiłek może otrzymywać osoba pełnoletnia ucząca się w szkole lub w szkole wyższej, która niepozostaje na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią albo ze względu na ustalenie (wyrokiem sądowym lub ugodą sądową) prawa do alimentów z ich strony – nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia.

Zasiłek rodzinny przysługuje w sytuacji, gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza 504 zł. Natomiast jeśli dziecko w wieku do lat 16 posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności (w wieku powyżej 16 lat do 25 lat), wówczas granica dochodu uprawniająca do zasiłku wynosi 583 zł. W okresie zasiłkowym 2010/2011 (czyli od 1 listopada 2010 r. do 31 października 2011 r.) rozpatrywany jest dochód za 2009 r.

Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie: 68 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia, 91 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia i 98 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia. Aby obliczyć dochód potrzebny do uzyskania świadczenia rodzinnego należy pobrać z Urzędu Skarbowego zaświadczenia o dochodach za 2009 r. obydwojga rodziców, jak również oraz pełnoletnich członków rodziny (do 25 roku życia). Przekroczenie dochodu – przy uwzględnieniu kwoty najniższego zasiłku – szacowane jest poprzez zsumowanie maksymalnego dochodu na członka rodziny i dodatnie do niego kwoty najniższego zasiłku na członków rodziny. W przypadku rodziny trzyosobowej rachunek ten będzie przedstawiał się następująco: (3 × 504 zł) + (3 × 68 zł). Warto jednak podkreślić, że rodzina musi spełniać warunek, dotyczący otrzymywania zasiłku w poprzednim okresie. Jeśli nie miało to miejsca, wówczas do kwoty maksymalnego dochodu nie wliczany jest minimalny zasiłek na osobę.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Natasza Duraj

Natasza Duraj – ukończyła studia na kierunku Ekonomia na Uniwersytecie Łódzkim, zostając w 1998 r. pracownikiem naukowo-badawczym tej uczelni. Specjalizuje się w finansach przedsiębiorstwa, analizie ekonomicznej, rachunkowości finansowej oraz zarządzaniu spółkami kapitałowymi. Współpracuje jako doradca finansowy przy realizacji projektów inwestycyjnych w spółkach akcyjnych sektora usług finansowych oraz jako konsultant strategii rozwojowych małych i średnich przedsiębiorstw.

Nasz specjalista o sobie:

Moje zamiłowania naukami ścisłymi są tylko jedną stroną mojej natury, której druga wiąże się z zamiłowaniami artystycznymi i muzyką klasyczną. Moją pasją jest taniec klasyczny, który traktuję jako cudowne okno umożliwiające mi spoglądanie w magiczny bajkowy świat baletu. Wolne chwile lubię spędzać z dobrą książką – gustuję szczególnie w literaturze francuskiej i rosyjskiej. Cenię sobie ogromnie kontakt z przyrodą, moją rodzinę i moich cudownych przyjaciół, którzy są mą podporą i codzienną radością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak poderwać chłopaka przez Internet?

W dzisiejszych czasach nie musisz już pracowicie szukać wszelkich możliwych okazji, żeby poderwać chłopaka. Wystarczy, że znajdziesz się w sieci, a niemal cały świat przystojnych i chętnych mężczyzn stoi przed Tobą otworem. W jaki sposób jednak umiejętnie zabrać się do rzeczy, żeby internetowa znajomość miała szansę przetrwać?

Jak jeść spaghetti?

Jak jeść spaghetti zgodnie z zasadami savoir-vivre’ u? Jakich sztućców używać? Miłośnicy tej potrawy jedzą ją na dwa sposoby. Jeden jest bardziej popularny we Włoszech, a drugi w pozostałych państwach Europy.

Zobacz też

Zupa szparagowa – przepis

Fasolka szparagowa to znane od wieków warzywo strączkowe o długich, zielonych lub jasnożółtych strączkach z małymi, miękkimi ziarenkami w środku. Chociaż jest często uprawiana w europejskich ogródkach i działkach owocowo-warzywnych, mało kto z Europejczyków pamięta, że została sprowadzona z Ameryki Południowej przez hiszpańskich i portugalskich żeglarzy.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: