Rentę można najprościej zdefiniować jako świadczenie pieniężne usankcjonowane czasową lub stałą niezdolnością do wykonywania pracy zawodowej, wypłacane w ramach systemu ubezpieczeń społecznych. W zależności od zaistniałych okoliczności obywatel polski może ubiegać się o następujące rodzaje rent.

Renta z tytułu niezdolności do pracy czyli tzw. renta inwalidzka

Prawo do renty inwalidzkiej przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:

– jest niezdolny do pracy;

– ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy;

– niezdolność do pracy powstała w określonych ustawą okresach składkowych (okres zatrudnienia, okres ubezpieczenia) i nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego lub opiekuńczego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Za niezdolną do pracy uważa się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania tej zdolności po przekwalifikowaniu.

Otrzymanie renty inwalidzkiej uzależnione jest od osiągnięcia wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, którego wymiar zależy od wieku osoby, w którym powstała niezdolność do pracy, jest to:

– 1 rok – jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat;

– 2 lata – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat;

– 3 lata – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat;

– 4 lata – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat;

– 5 lat – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.

W przypadku, gdy niezdolność do pracy ogranicza się tylko do wykonywania dotychczasowego zawodu, istnieje możliwość otrzymania renty szkoleniowej na okres 6 miesięcy, której przyznanie wiąże się ze skierowaniem do powiatowego urzędu pracy w celu odbycia szkoleń przygotowujących do zdobycia nowego zawodu.

Renta rodzinna

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny po osobie, która w chwili śmierci miała prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy oraz po osobie ubezpieczonej, która spełniła warunki do przyznania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Do osób uprawnionych do renty rodzinnej należą; dzieci, wnuki i rodzeństwo, wdowa, wdowiec, rodzice.

Renta socjalna

Renta socjalna przysługuje osobie, która:

– jest pełnoletnia oraz;

– jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

– przed ukończeniem 18. roku życia albo;

– w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia albo;

– w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Renta socjalna przyznawana jest w stałej wysokości, wynoszącej 84% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here