Oczywiście ze sztangą może ćwiczyć każdy, niezależnie od płci. Jednak jeśli kobiety decydują się na trening z użyciem sztangi to powinny pamiętać, iż te bardziej forsowne, mogą wpłynąć na deformacje piersi. Zestaw ćwiczeń ze sztangą, w związku z tym, iż jest dość obciążającym, stosujemy tylko dwa razy w tygodniu. Zawsze kiedy je wykonujemy musimy być świadomi swojej postawy gdyż, jej niewłaściwość, może prowadzić do groźnych kontuzji. Pamiętajmy również o tym, że nadmierna ilość ćwiczeń ze sztangą (więcej niż dwa razy w tygodniu) może doprowadzić do tzw. „zerwania mięśni”.

Przykładowe ćwiczenia ze sztangą:
1.Zaczynając ćwiczenia przyjmujemy postawę wyprostowaną. Chwytamy sztangę na szerokości barków. Pamiętajmy przy tym o ułożeniu dłoni aby były zwrócone na zewnątrz i aby ramiona były wyprostowane. Sztanga ułożona powinna być na górnej powierzchni ud. Poruszamy przedramieniem zginając w łokciach ręce. W ten sposób unoś sztangę, po kole, w ruchu od strony ud do brody. Powolutku po tym samym torze należy opuszczać ciężar. Na koniec zawsze wracamy do pozycji wyjściowej.
2.Leżąc na plecach trzymamy sztangę na wyprostowanych rękach pamiętajmy przy tym aby trzymać je nieco szerzej niż barki. Bardzo powoli opuszczamy sztangę, uginając łokcie – w jego efekcie mamy dotknąć sztangą klatki piersiowej. Gdy to nastąpi wypychamy sztangę do pozycji wyjściowej.
3.Kolejne ćwiczenie jest podobne z tą różnicą, iż jest bardziej wąski rozstaw dłoni tak, że prawie stykają się ze sobą. Próżnica jest również w ruchu powrotny – jest zdecydowanie powolniejszy. Pozycja leząca na ławce, głowa ma być oparta o jej skraj. Za naszą głową, na podłodze, leży sztanga. Chwytamy ja dłońmi, w zestawie węższym niż barki. Przenosimy sztangę ponad głową przy lekko zgiętych łokciach. Na koniec – bardzo powoli powracamy do pozycji wyjściowej.

Znacie inne, warte polecenia ćwiczenia ze sztangą? Podzielcie się nimi w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł6 Weidera – ćwiczenia
Następny artykułJak szybko schudnąć?

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here