Tętno spoczynkowe

Generalna zasada jest prosta – im wyższe tętno spoczynkowe tym mniejsza wydolność naszego organizmu. Optymalne dla kobiet w wieku 20-39 lat tętno w spoczynku to 72-78, a przy bardzo dobrej wydolności – 70 lub mniej (dla dzieci wartość tak wynosi ok. 100, dla nastolatków 85). Jeśli przekraczamy tę granicę a nie mamy zdiagnozowanych chorób układu krążenia, prawdopodobnie prowadzimy mało aktywny tryb życia. Przy małej wydolności, a więc wysokim tętnie spoczynkowym, musimy uważać z intensywnością treningu zwłaszcza w jego początkowym etapie. Z drugiej strony regularny ruch jest metodą obniżenia tętna w spoczynku, stąd niebagatelna rola sportu dla ogólnego stanu zdrowia. Pamiętajmy jeszcze o tym, że regularne ćwiczenia podwyższają naszą wydolność, co oznacza, że ćwicząc w tempie, w jakim ćwiczyliśmy do tej pory przez dłuższy czas, uzyskując odpowiednie tętno, po pewnym czasie będzie ono zbyt niskie i trzeba będzie zintensyfikować trening.

Tętno w spoczynku najłatwiej zmierzyć za pomocą ciśnieniomierza. Ewentualnie możemy wykonać to własnoręcznie najlepiej zaraz po przebudzeniu ewentualnie po krótkim odpoczynku. Dwa palce prawej dłoni przyciskamy do lewego nadgarstka lub przykładamy na szyi, nieco z boku. Gdy wyczujemy tętno, włączamy stoper i liczymy uderzenia przez 15 sekund. Wynik mnożymy przez 4 i już wiemy, ile wynosi twoje tętno na minutę.

Tętno maksymalne

Tętno maksymalne obliczmy odejmując od 220 swój wiek. W ten sposób otrzymujemy maksymalną wielkość tętna maksymalnego dla siebie. W trakcie ćwiczeń wartość ta nie powinna być przekroczona. Utrzymuje się, że najwłaściwsza dla prawidłowej pracy serca wartość tętna maksymalnego podczas trwania wysiłku fizycznego nie powinna wynieść więcej niż 50–70% tętna maksymalnego. Dla przykładu: dla osoby czterdziestoletniej optymalne tętno podczas wysiłku to 90–126 uderzeń na minutę.

Pomiar tętna w trakcie ćwiczeń

Obserwacja tętna w trakcie treningu jest zatem niezwykle istotna, a jak uczynić to w miarę wygodny sposób? Do monitorowania podczas treningu aerobowego służą specjalne pulsometry, które możemy założyć na przykład na rękę. Większość sprzętów do treningu aerobowego (bieżnie, rowerki stacjonarne) również posiadają taką funkcję.

Jakie ćwiczenia wykonujecie? Mierzycie sobie tętno podczas ćwiczeń? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSsanie kciuka u niemowlaka – dlaczego, co robic?
Następny artykułJak uniknąć szoku termicznego?

Emilia Klima - absolwentka socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonatka sportu i pisania nie tylko o sporcie. Od 2008 roku współpracuje z działem sport-rozrywka serwisu gazeta.pl, w międzyczasie pisywała do innych portali internetowych zajmujących się tematyką sportową. Miłośniczka pływania i jazdy na rowerze.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jako posiadaczka (do niedawna) rodzeństwa płci męskiej wyłącznie, nie miałam innego wyjścia jak śledzić wydarzenia sportowe, odkąd tylko byłam we właściwym wieku do zrozumienia tego, co się dzieje w telewizorze. Myślę, że nie będzie wiele przesady w stwierdzeniu, że bardziej niż na wieczorynce wychowałam się na wieczorach z Ligą Mistrzów. Gdzieś w międzyczasie moje zainteresowanie futbolem osłabło najpierw na rzecz siatkówki, a później Formuły 1, nadal jednak sport stanowi ważny element mojego życia.

Nie inaczej jest z jego czynnym uprawianiem. Staram się, by aktywność fizyczna była dla mnie przede wszystkim źródłem przyjemności, dlatego trzymam się z dala od tych sportów, których zwyczajnie nie lubię. Gustuje szczególnie w pływaniu, dyscyplinie pozwalającej rozwijać równomiernie niemal wszystkie partie mięśniowe, przy okazji spalić sporo kalorii z wysiłkiem odczuwalnym dopiero po wyjściu z wody. Przy sprzyjającej pogodzie nie wzgardzę rowerem lub rolkami, lubię się również od czasu do czasu porządnie rozciągnąć. (W czasach swojej największej elastyczności potrafiłam nawet zrobić szpagat, ha!).

Co robię kiedy nie oglądam sportu lub go nie uprawiam? Piszę. To czym, się zajmuję pozwala mnie zatem na połączenie dwóch największych pasji. Kiedy nie oddaję się żadnej z nich, w wolnym czasie oglądam amerykańskie seriale lub europejskie filmy, a kiedy wyłączą mi prąd, czytam książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here