Fryzury Łysienie - leczenie

Łysienie – leczenie

-

W wielu przypadkach można proces ten zahamować, o ile szybko skonsultuje się problem z lekarzem. Oto niektóre przyczyny i rodzaje łysienia:

Androgeny (męskie hormony płciowe) – mieszki włosowe są na nie wrażliwe i pod ich wpływem kurczą się. Wtedy zamiast, mocnych i zdrowych włosów, mieszki produkują cienkie i słabe, a w końcu tylko delikatny meszek. Najbardziej charakterystyczna cecha to stopniowe przerzedzanie i przesuwanie się linii włosów. Skłonność do takiego wypadania jest dziedziczna i nazywa się łysieniem androgenowym. Dotyczy około 60 % mężczyzn powyżej 50 rok użycia. Występuje też czasami u kobiet.

Zaburzenia hormonalne bądź układu nerwowego oraz choroby o podłożu immunologicznym. Wszystko to powoduje spowolnienie pracy mieszków włosowych – efekt cienkie i słabe włosy. W przerzedzonych miejscach powstają place i stąd nazwa schorzenia – łysienie plackowate. Choroba atakuje osoby niezależnie od płci i wieku.

Zapalenie mieszków włosowych, którego przyczyną są bakterie. Charakterystyczne jest owrzodzenie skóry głowy. Krosty zmieniają się z czasem w twarde blizny.

Starzenie się – najbardziej prozaiczna przyczyna. Wiek powoduje zmniejszenie cebulek włosa. To powstrzymuje ich normalny, dotychczasowy rozwój, w efekcie włos jest słabszy a w końcu wypada.

Mieszkowy liszaj płaski – może powodować trwała utratę włosów. Co ciekawe w prawie 40% łysienia plackowatego skutkiem infekcji jest właśnie liszaj płaski. Schorzenie jest niebezpieczne rozwija się powoli – nawet kilka lat. I dopiero jego zaawansowana forma – łysienie – może zwrócić uwagę osoby chorej.

Liszaj płaski – najbardziej typowy jest grudkowy, objawiający się krostami. Przeradzają się one w plamy i w tych miejsca wypadają włosy.

Grzybica skóry – grzyby namnażają się w okolicy mieszków włosowych, potem wnikają do włosa, który w efekcie, staje się kruchy i łamliwy.

Łysienie rozlane – to zwiększona ilość wypadających włosów oraz widoczne wyraźnie ich osłabienie.

Każdy rodzaj łysienia jest inny więc wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą. Także każde z rodzajów łysienie leczy się w inny sposób.

By wyleczyć łysienie androgenowe mężczyzn stosuje się fina steryd, którego działanie polega zmniejszeniu stężenia DHT w skórze głowy, co hamuje proces łysienia. Panie nie powinny go przyjmować, im zaleca się stosować środki antykoncepcyjne o działaniu estrogenowym lub antyandrogenowym. Można też zewnętrznie stosować preparaty z dodatkiem estrogenów, wszystko jednak pod kontrolą dermatologa.

W przypadku łysienia plackowatego najczęściej są zalecane terapie miejscowe, prowadzone pod okiem doświadczonych lekarzy dermatologii. Zazwyczaj stosowane są zastrzyki w miejsca utraty włosów oraz preparaty oparte na sterydach, które przyspieszają i ułatwiają odrastanie nowych włosów.

Leczenie liszaju płaskiego polega na podawaniu leków przeciwhistaminowych, aby zmniejszyć świądu. Ponadto stosuje się terapię sterydami i antybiotykami.

Przy zapalenie mieszków włosowych stosuje się maści z antybiotykiem (mupirocyn). Jeśli nie ma poprawy po 3-5 dniach stosowania powinno podać się osobie chorej antybiotyki ogólnie.

W przypadku łysienia rozlanego powinno przeprowadzić się wywiad, aby wykluczyć inne rodzaje i typy łysina, przebiegające w podobny sposób. W leczeniu najczęściej zalecana jest witamina B6, często w połączeniu z innymi preparatami witaminowymi. Dobre efekty dają leki zawierające minoksydyl lub biotynę.

Lekarz zaleci zintegrowaną kurację, która łączyć będzie działanie zewnętrzne i wewnętrzne. Warto, na czas kuracji, zrezygnować ze stylizowania włosów i ich farbowania – dla wielu kobiet to duże wyrzeczenie, ale jest to warunek powodzenia terapii i rozwiązania problemu łysienia. Można również przyjmować suplementy diety z witaminami o działaniu wzmacniającym jak również stosować płukanki i maseczki z wyciągiem olejku rycynowego, skrzypu, pokrzywy, orzecha włoskiego czy żeń-szenia.

Jak radzicie sobie z łysieniem? Stosujecie specjalistyczne środki czy może macie jakieś sprawdzone domowe sposoby?

Poprzedni artykułCiąża a włosy
Następny artykułNude make-up – poradnik
Joanna Rayzacher

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zaplanować lekcję angielskiego z dzieckiem?

Brakuje Ci pomysłów jeśli chodzi o planowanie domowych zajęć? Lepiej trafić nie mogłeś! Poniżej przeczytasz o tym, z jakich elementów powinna się składać idealna lekcja języka angielskiego.

Jak wygląda sprawa rozwodowa?

Rozwód jest doświadczeniem niezwykle trudnym. Dla osób, które nigdy wcześniej nie uczestniczyły w rozprawach sądowych, stanowi ogromne wyzwanie.

Zobacz też

Jak efektywnie powtarzać materiał?

Wyuczone, zapamiętane informacje można szybko zapomnieć. Stanie się tak, gdy nie powiążemy ich z tym, co umieliśmy już wcześniej (informacje logiczne powiązane dłużej zachowujemy w pamięci niż pojedyncze, oderwane od siebie fakty) oraz gdy nie będziemy ich powtarzać i wykorzystywać. Prawdopodobieństwo zapamiętania wzrasta z częstością powtórek. Dobrze jest jeszcze wiedzieć jak najlepiej rozplanować powtórki.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: