W wielu przypadkach można proces ten zahamować, o ile szybko skonsultuje się problem z lekarzem. Oto niektóre przyczyny i rodzaje łysienia:

Androgeny (męskie hormony płciowe) – mieszki włosowe są na nie wrażliwe i pod ich wpływem kurczą się. Wtedy zamiast, mocnych i zdrowych włosów, mieszki produkują cienkie i słabe, a w końcu tylko delikatny meszek. Najbardziej charakterystyczna cecha to stopniowe przerzedzanie i przesuwanie się linii włosów. Skłonność do takiego wypadania jest dziedziczna i nazywa się łysieniem androgenowym. Dotyczy około 60 % mężczyzn powyżej 50 rok użycia. Występuje też czasami u kobiet.

Zaburzenia hormonalne bądź układu nerwowego oraz choroby o podłożu immunologicznym. Wszystko to powoduje spowolnienie pracy mieszków włosowych – efekt cienkie i słabe włosy. W przerzedzonych miejscach powstają place i stąd nazwa schorzenia – łysienie plackowate. Choroba atakuje osoby niezależnie od płci i wieku.

Zapalenie mieszków włosowych, którego przyczyną są bakterie. Charakterystyczne jest owrzodzenie skóry głowy. Krosty zmieniają się z czasem w twarde blizny.

Starzenie się – najbardziej prozaiczna przyczyna. Wiek powoduje zmniejszenie cebulek włosa. To powstrzymuje ich normalny, dotychczasowy rozwój, w efekcie włos jest słabszy a w końcu wypada.

Mieszkowy liszaj płaski – może powodować trwała utratę włosów. Co ciekawe w prawie 40% łysienia plackowatego skutkiem infekcji jest właśnie liszaj płaski. Schorzenie jest niebezpieczne rozwija się powoli – nawet kilka lat. I dopiero jego zaawansowana forma – łysienie – może zwrócić uwagę osoby chorej.

Liszaj płaski – najbardziej typowy jest grudkowy, objawiający się krostami. Przeradzają się one w plamy i w tych miejsca wypadają włosy.

Grzybica skóry – grzyby namnażają się w okolicy mieszków włosowych, potem wnikają do włosa, który w efekcie, staje się kruchy i łamliwy.

Łysienie rozlane – to zwiększona ilość wypadających włosów oraz widoczne wyraźnie ich osłabienie.

Każdy rodzaj łysienia jest inny więc wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą. Także każde z rodzajów łysienie leczy się w inny sposób.

By wyleczyć łysienie androgenowe mężczyzn stosuje się fina steryd, którego działanie polega zmniejszeniu stężenia DHT w skórze głowy, co hamuje proces łysienia. Panie nie powinny go przyjmować, im zaleca się stosować środki antykoncepcyjne o działaniu estrogenowym lub antyandrogenowym. Można też zewnętrznie stosować preparaty z dodatkiem estrogenów, wszystko jednak pod kontrolą dermatologa.

W przypadku łysienia plackowatego najczęściej są zalecane terapie miejscowe, prowadzone pod okiem doświadczonych lekarzy dermatologii. Zazwyczaj stosowane są zastrzyki w miejsca utraty włosów oraz preparaty oparte na sterydach, które przyspieszają i ułatwiają odrastanie nowych włosów.

Leczenie liszaju płaskiego polega na podawaniu leków przeciwhistaminowych, aby zmniejszyć świądu. Ponadto stosuje się terapię sterydami i antybiotykami.

Przy zapalenie mieszków włosowych stosuje się maści z antybiotykiem (mupirocyn). Jeśli nie ma poprawy po 3-5 dniach stosowania powinno podać się osobie chorej antybiotyki ogólnie.

W przypadku łysienia rozlanego powinno przeprowadzić się wywiad, aby wykluczyć inne rodzaje i typy łysina, przebiegające w podobny sposób. W leczeniu najczęściej zalecana jest witamina B6, często w połączeniu z innymi preparatami witaminowymi. Dobre efekty dają leki zawierające minoksydyl lub biotynę.

Lekarz zaleci zintegrowaną kurację, która łączyć będzie działanie zewnętrzne i wewnętrzne. Warto, na czas kuracji, zrezygnować ze stylizowania włosów i ich farbowania – dla wielu kobiet to duże wyrzeczenie, ale jest to warunek powodzenia terapii i rozwiązania problemu łysienia. Można również przyjmować suplementy diety z witaminami o działaniu wzmacniającym jak również stosować płukanki i maseczki z wyciągiem olejku rycynowego, skrzypu, pokrzywy, orzecha włoskiego czy żeń-szenia.

Jak radzicie sobie z łysieniem? Stosujecie specjalistyczne środki czy może macie jakieś sprawdzone domowe sposoby?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCiąża a włosy
Następny artykułNude make-up – poradnik

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here