Odkrycie fal mózgowych pozwoliło na przeprowadzenie badania EEG, które przyniosło możliwość prowadzenia badań nad snem (rozpoczęły się one w latach 50-tych). W trakcie badań nad wyodrębnieniem faz snu pacjenci byli wielokrotnie rozbudzani.

Analiza przebiegu snu

1. W czasie niektórych momentów osoby badane nic nie pamiętały z tego co im się śniło. Te fazę nazwano później REM (rapid eye movement), ponieważ podczas niej występuje niekontrolowany ruch gałek ocznych. Jest to bardzo ważna faza snu, gdyż w niej występują marzenia senne. Ruchy gałek ocznych są zauważalne, a wynika to z faktu, iż śniąc – widzimy senną rzeczywistość. Bodźce z zewnątrz są przez nas ignorowane. Na tym etapie występuje „paraliż senny”

2. Gdy zamykamy oczy i zasypiamy to aktywność naszego mózgu stopniowo ulega wyciszeniu, a cały organizm się uspokaja. Wtedy zanika rytm Beta a pojawia się Alfa (inaczej faza 0), nie jest to jednak jeszcze faza pełnego snu. Dopiero zaczynamy zasypiać i będzie to trwało koło kwadransa, niektórym osobom towarzyszy, wtedy uczucie opadania lub kołysania. Fale mózgowe pracują coraz wolniej i nadchodzi faza snu Theta. W tym czasie tracimy kontakt z rzeczywistością, a w naszym umyśle pojawiają się nielogiczne obrazy oraz skojarzenia. Rozpoczyna się I FAZA snu, nasz mięśnie są rozluźnione a obudzeni teraz, nie pamiętalibyśmy, że w ogóle spaliśmy.

3. FAZA II charakteryzuje się stopniowym wyłączaniem świadomości oraz obniżeniem częstotliwości fal mózgowych. Co jakiś czas pojawiają się „wrzeciona snu” czyli wstawki szybkich fal.

4. FAZA III – dominują fale Delta, a zanikają Theta. Jest to etap snu wolnofalowego, w której spowalnia się oddech oraz ustają ruchy gałek ocznych, spada ciśnienie tętnicze i temperaturaciała. W tej fazie snu do krwi przedostaje się hormon wzrostu. Jest to okres największej regeneracji organizmu i najzdrowszego snu. Pierwsza część tego cyklu trwa około 70-90 minut i fale mózgowe zaczynają przyspieszać. Teraz w odwrotnej kolejności niż przy zasypianiu, nasz mózg przechodzi przez stadia snu od 4 do 1.

Uwaga!

Sen jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Badania wykazały, iż można normalnie funkcjonować bez jedzenia nawet przez 3 dni, ale już po 24 h deprywacji sennej u osób poddanych eksperymentowi występowały halucynacje, problemy z koncentracją i pamięcią. Długotrwały brak snu może prowadzić nawet do śmierci.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie zioła na bezsenność?
Następny artykułZielona herbata – właściwości

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here