Odkrycie fal mózgowych pozwoliło na przeprowadzenie badania EEG, które przyniosło możliwość prowadzenia badań nad snem (rozpoczęły się one w latach 50-tych). W trakcie badań nad wyodrębnieniem faz snu pacjenci byli wielokrotnie rozbudzani.
Analiza przebiegu snu
1. W czasie niektórych momentów osoby badane nic nie pamiętały z tego co im się śniło. Te fazę nazwano później REM (rapid eye movement), ponieważ podczas niej występuje niekontrolowany ruch gałek ocznych. Jest to bardzo ważna faza snu, gdyż w niej występują marzenia senne. Ruchy gałek ocznych są zauważalne, a wynika to z faktu, iż śniąc – widzimy senną rzeczywistość. Bodźce z zewnątrz są przez nas ignorowane. Na tym etapie występuje „paraliż senny”
2. Gdy zamykamy oczy i zasypiamy to aktywność naszego mózgu stopniowo ulega wyciszeniu, a cały organizm się uspokaja. Wtedy zanika rytm Beta a pojawia się Alfa (inaczej faza 0), nie jest to jednak jeszcze faza pełnego snu. Dopiero zaczynamy zasypiać i będzie to trwało koło kwadransa, niektórym osobom towarzyszy, wtedy uczucie opadania lub kołysania. Fale mózgowe pracują coraz wolniej i nadchodzi faza snu Theta. W tym czasie tracimy kontakt z rzeczywistością, a w naszym umyśle pojawiają się nielogiczne obrazy oraz skojarzenia. Rozpoczyna się I FAZA snu, nasz mięśnie są rozluźnione a obudzeni teraz, nie pamiętalibyśmy, że w ogóle spaliśmy.
3. FAZA II charakteryzuje się stopniowym wyłączaniem świadomości oraz obniżeniem częstotliwości fal mózgowych. Co jakiś czas pojawiają się „wrzeciona snu” czyli wstawki szybkich fal.
4. FAZA III – dominują fale Delta, a zanikają Theta. Jest to etap snu wolnofalowego, w której spowalnia się oddech oraz ustają ruchy gałek ocznych, spada ciśnienie tętnicze i temperaturaciała. W tej fazie snu do krwi przedostaje się hormon wzrostu. Jest to okres największej regeneracji organizmu i najzdrowszego snu. Pierwsza część tego cyklu trwa około 70-90 minut i fale mózgowe zaczynają przyspieszać. Teraz w odwrotnej kolejności niż przy zasypianiu, nasz mózg przechodzi przez stadia snu od 4 do 1.
Uwaga!
Sen jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Badania wykazały, iż można normalnie funkcjonować bez jedzenia nawet przez 3 dni, ale już po 24 h deprywacji sennej u osób poddanych eksperymentowi występowały halucynacje, problemy z koncentracją i pamięcią. Długotrwały brak snu może prowadzić nawet do śmierci.
Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?