Inwestycje Co to jest polisolokata i czy jest opłacalna?

Co to jest polisolokata i czy jest opłacalna?

-

Niechętni ubezpieczyciele …

Specyficzna konstrukcja polisolokat (określanych też mianem polis lokacyjnych) sprawia, że nie są one traktowane przez ubezpieczycieli jako jeden z głównych elementów oferty. Jak nietrudno się domyślić do marginalnej roli tych produktów finansowych przyczynia się ich niewielka zyskowność. Przedstawiciele rodzimych zakładów ubezpieczeniowych otwarcie przyznają, że marża w wysokości 0,5% jaką mogą osiągnąć za sprawą polisolokat nie jest skłania do rozszerzania oferty rynkowej. Istnieje również dodatkowy czynniku, który sprawia, że oferta polis lokacyjnych nie uległa rozszerzeniu w ostatnim czasie. Mianowicie rodzime zakłady ubezpieczeniowe biorą pod uwagę fakt, że wkrótce zostanie wdrożona dyrektywa Komisji Europejskiej pod nazwą Solvency II.

Dokument ten nakłada na ubezpieczycieli ujednolicone standardy w zakresie standardów wypłacalności. Jeżeli chodzi o rynek rynku polis lokacyjnych szczególnie istotne są zapisy wskazujące, że zakłady ubezpieczeniowe oferujące te produkty będą musieli sprostać wyższym wymogom w zakresie kapitału własnego. To szczególnie ostrożne podejście do kwestii polisolokat wiąże się z faktem, że wymagają one, aby ubezpieczyciel zdeponował znaczne rezerwy finansowe na kontach banku pełniącego rolę współpracownika.

… i nieatrakcyjna oferta

Stosunek rodzimych ubezpieczycieli do polisolokat przekłada się na wąską ofertę rynkową tych produktów. W chwili obecnej tylko dziewięć banków oferuje polisy lokacyjne, które cechują się oprocentowaniem od 4% do 6,5% w skali roku. Dodatkowy problem stanowią minimalne limity inwestowanego kapitału, które są kilkakrotnie wyższe od wartości stosowanych w przypadku lokat oraz ługi okres zapadalności (6 lub 12 miesięcy). Wobec tego trudno się dziwić, że polisy lokacyjne nie cieszą się szczególnym zainteresowaniem klientów. Trzeba jednak pamiętać, że wykazują one pewne specyficzne atuty, które sprawiają, że nie należy ich z góry przekreślać.

Mowa o następujących aspektach:

– wypłata kapitału z polisolokaty jest wyłączona z postepowania spadkowego;

– osoby, które otrzymują kapitał zgromadzony na polisie lokacyjnej po śmierci jej właściciela nie musza uiszczać podatku od spadków i darowizn.

A czy Wy inwestujecie w polisolokaty?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak korzystać z wpłatomatu?

Wpłatomat to urządzenie umożliwiające nam wpłacanie nadwyżek środków w portfelu na nasze konto bankowe bez konieczności wizyty w banku. Aby dokonać takiej wpłaty musimy posiadać przy sobie kartę płatniczą oraz mieć dostęp do wpłatomatu, współpracującego z naszym bankiem.

Choroby cywilizacyjne

Za każdym razem, kiedy człowiekowi uda się odkryć szczepionkę na nurtującą ludzkość chorobę lub dokonać innego ważnego odkrycia w dziedzinie medycyny wydaje się, że medycyna w końcu zaradzi wszelkim problemom i sprawi, ze człowiek osiągnie wymarzoną długowieczność, opierając się chorobom i śmierci dzięki jej wynalazkom. A jednak okazuje się, że ciągle borykamy się z nowymi problemami, wobec których medycyna często rozkłada ręce. Choroby cywilizacyjne są czymś, co wydaje się, będzie zawsze gnębić ludzkość. Czym są choroby cywilizacyjne i jak z nimi walczyć?

Zobacz też

Jak grać w rugby? Zasay

Z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę, rugby to określenie dla grupy sportów drużynowych o podobnych zasadach, do których zalicza się: rugby union, rugby 7, rugby league, futbol amerykański, futbol kanadyjski oraz futbol australijski. W Polsce najczęściej nazwę tę utożsamia się z rugby union, nazywając dyscyplinę po prostu rugby, dlatego to jej zasady zostaną opisane poniżej.

Łóżka piętrowe idealnym wyborem do pokoju dziecięcego? Podpowiadamy dlaczego

Własny pokój to raj dla każdego dziecka - prawdziwa kraina zabaw, do której może ono uciekać w beztroskich latach...

Czółenka, a może balerinki? Jakie buty Maciejka zdobędą sympatię klientów?

Co sprawia, że buty Maciejka cieszą się tak wielką popularnością? Przemawia za tym wiele czynników, jednak do najważniejszych można...

Może Cię zainteresuje: