Inwestycje Co to jest polisolokata i czy jest opłacalna?

Co to jest polisolokata i czy jest opłacalna?

-

Niechętni ubezpieczyciele …

Specyficzna konstrukcja polisolokat (określanych też mianem polis lokacyjnych) sprawia, że nie są one traktowane przez ubezpieczycieli jako jeden z głównych elementów oferty. Jak nietrudno się domyślić do marginalnej roli tych produktów finansowych przyczynia się ich niewielka zyskowność. Przedstawiciele rodzimych zakładów ubezpieczeniowych otwarcie przyznają, że marża w wysokości 0,5% jaką mogą osiągnąć za sprawą polisolokat nie jest skłania do rozszerzania oferty rynkowej. Istnieje również dodatkowy czynniku, który sprawia, że oferta polis lokacyjnych nie uległa rozszerzeniu w ostatnim czasie. Mianowicie rodzime zakłady ubezpieczeniowe biorą pod uwagę fakt, że wkrótce zostanie wdrożona dyrektywa Komisji Europejskiej pod nazwą Solvency II.

Dokument ten nakłada na ubezpieczycieli ujednolicone standardy w zakresie standardów wypłacalności. Jeżeli chodzi o rynek rynku polis lokacyjnych szczególnie istotne są zapisy wskazujące, że zakłady ubezpieczeniowe oferujące te produkty będą musieli sprostać wyższym wymogom w zakresie kapitału własnego. To szczególnie ostrożne podejście do kwestii polisolokat wiąże się z faktem, że wymagają one, aby ubezpieczyciel zdeponował znaczne rezerwy finansowe na kontach banku pełniącego rolę współpracownika.

… i nieatrakcyjna oferta

Stosunek rodzimych ubezpieczycieli do polisolokat przekłada się na wąską ofertę rynkową tych produktów. W chwili obecnej tylko dziewięć banków oferuje polisy lokacyjne, które cechują się oprocentowaniem od 4% do 6,5% w skali roku. Dodatkowy problem stanowią minimalne limity inwestowanego kapitału, które są kilkakrotnie wyższe od wartości stosowanych w przypadku lokat oraz ługi okres zapadalności (6 lub 12 miesięcy). Wobec tego trudno się dziwić, że polisy lokacyjne nie cieszą się szczególnym zainteresowaniem klientów. Trzeba jednak pamiętać, że wykazują one pewne specyficzne atuty, które sprawiają, że nie należy ich z góry przekreślać.

Mowa o następujących aspektach:

– wypłata kapitału z polisolokaty jest wyłączona z postepowania spadkowego;

– osoby, które otrzymują kapitał zgromadzony na polisie lokacyjnej po śmierci jej właściciela nie musza uiszczać podatku od spadków i darowizn.

A czy Wy inwestujecie w polisolokaty?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Wirusowe zapalenie wątroby typu B – objawy, leczenie, profilaktyka

W dzisiejszych czasach swego rodzaju lękiem napawają choroby, które są wywoływane przez wirusy. Należy do nich także wirusowe zapalenie wątroby typu B. Czynnik etiologiczny, który odpowiedzialny jest za rozwój tej patologii to wirus HBV – hepatitis B virus.

Koszty leasingu dla firmy

Leasing to jedna z najpopularniejszych form pożyczki, czy najmu maszyn przeznaczonych dla działalności gospodarczej. Umowa leasingowa może obejmować praktycznie każdy rodzaj sprzętu: od samochodów począwszy, poprzez maszyny produkcyjne,sprzęt medyczny, urządzenia gastronomiczne, czy łóżka do masażu i zabiegów kosmetycznych.

Zobacz też

Jakie oświetlenie do pokoju dziecka?

Nasze pociechy z reguły nie lubią, a często nawet boją się ciemności. Z tego właśnie względu warto zadbać o odpowiednie oświetlenie pokoju dziecięcego. Umiejętne rozmieszczenie źródeł światła może sprawić, że w ciągu dnia pokój stanie się radosnym miejscem do zabaw lub wygodnym kątem do nauki, zaś w nocy – po prostu bezpiecznym schronieniem.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: