Niechętni ubezpieczyciele …

Specyficzna konstrukcja polisolokat (określanych też mianem polis lokacyjnych) sprawia, że nie są one traktowane przez ubezpieczycieli jako jeden z głównych elementów oferty. Jak nietrudno się domyślić do marginalnej roli tych produktów finansowych przyczynia się ich niewielka zyskowność. Przedstawiciele rodzimych zakładów ubezpieczeniowych otwarcie przyznają, że marża w wysokości 0,5% jaką mogą osiągnąć za sprawą polisolokat nie jest skłania do rozszerzania oferty rynkowej. Istnieje również dodatkowy czynniku, który sprawia, że oferta polis lokacyjnych nie uległa rozszerzeniu w ostatnim czasie. Mianowicie rodzime zakłady ubezpieczeniowe biorą pod uwagę fakt, że wkrótce zostanie wdrożona dyrektywa Komisji Europejskiej pod nazwą Solvency II.

Dokument ten nakłada na ubezpieczycieli ujednolicone standardy w zakresie standardów wypłacalności. Jeżeli chodzi o rynek rynku polis lokacyjnych szczególnie istotne są zapisy wskazujące, że zakłady ubezpieczeniowe oferujące te produkty będą musieli sprostać wyższym wymogom w zakresie kapitału własnego. To szczególnie ostrożne podejście do kwestii polisolokat wiąże się z faktem, że wymagają one, aby ubezpieczyciel zdeponował znaczne rezerwy finansowe na kontach banku pełniącego rolę współpracownika.

… i nieatrakcyjna oferta

Stosunek rodzimych ubezpieczycieli do polisolokat przekłada się na wąską ofertę rynkową tych produktów. W chwili obecnej tylko dziewięć banków oferuje polisy lokacyjne, które cechują się oprocentowaniem od 4% do 6,5% w skali roku. Dodatkowy problem stanowią minimalne limity inwestowanego kapitału, które są kilkakrotnie wyższe od wartości stosowanych w przypadku lokat oraz ługi okres zapadalności (6 lub 12 miesięcy). Wobec tego trudno się dziwić, że polisy lokacyjne nie cieszą się szczególnym zainteresowaniem klientów. Trzeba jednak pamiętać, że wykazują one pewne specyficzne atuty, które sprawiają, że nie należy ich z góry przekreślać.

Mowa o następujących aspektach:

– wypłata kapitału z polisolokaty jest wyłączona z postepowania spadkowego;

– osoby, które otrzymują kapitał zgromadzony na polisie lokacyjnej po śmierci jej właściciela nie musza uiszczać podatku od spadków i darowizn.

A czy Wy inwestujecie w polisolokaty?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here