Inwestycje Wybór brokera inwestycji alternatywnych

Wybór brokera inwestycji alternatywnych

-

Kiedy można inwestować samemu?

Specyfika inwestycji alternatywnych wiążę się z faktem, że przedmiotem są specyficzne aktywa, które wymagają sporego zasobu wiedzy fachowej. Taka sytuacja jest szczególnie widoczna w przypadku numizmatyki oraz filatelistyki. Osoby, które chciałyby się zaangażować w te sfery inwestycji alternatywnych nie muszą korzystać z inwestycji pośredników (o ile posiadają odpowiedni zasób wiedzy fachowej). Inny rodzaj inwestycji alternatywnych nie wymagający pomocy pośrednika to nabywanie kruszców a rynku pierwotnym. W przypadku zakupu sztabek lub monet bulionowych na rynku pierwotnym sytuacja przedstawia się trochę inaczej. Nabycie kruszcu  z drugiej ręki sprawia, że pojawia się ryzyko związane z fałszerstwem. Ma ono większe znaczenie w przypadku sztabek – monety bulionowe są bezpieczniejsze ze względu na skomplikowane wzory wybite na awersie i rewersie.

Samodzielnie mogą również działać wprawni inwestorzy, którzy dysponują  wystarczającymi umiejętnościami, by prowadzić inwestycje surowcowe na światowych giełdach towarowych lub nabywać instrumenty określane jako surowcowe trackery (certyfikaty strukturyzowane). Niestety polski rynek towarowy wciąż nie daje możliwości zakupu kontraktów terminowych (futures) na surowce. Pewna alternatywę stanowią łatwo dostępne trackery, które są notowane również na warszawskim parkiecie. Są to specyficzne instrumenty, które odwzorowują cenę danego surowca w stosunku 1:1. Mogą one reagować na notowanie instrumentu bazowego (na przykład ropy naftowej) w taki sam sposób (wariant long – wzrost notowań instrumentu bazowego – wzrost ceny trackera) lub odwrotnie (wariant short – wzrost notowań instrumentu bazowego – spadek ceny trackera).

Czasem wybór brokera to konieczność …

Generalnie rzecz biorąc skorzystanie z usług brokera staje się konieczne w przypadku, gdy zostaje spełniony jeden z poniższych warunków:

– posiadacz nie ma czasu, by prowadzić inwestycje alternatywne lub wystarczającej wiedzy fachowej (przykład rynek sztuki);

– samodzielne nabycie przedmiotu inwestycji jest utrudnione ze względu na ograniczenia geograficzne i czasowe (przykład rynek win en primeur);

Osoby decydujące się na skorzystanie z oferty pośrednika finansowego  powinny zwrócić uwagę na kilka kwestii:

– wysokość opłat stałych za obsługę inwestycji;

– gwarancję zwrotu zainwestowanego kapitału lub minimalnej stopy zysku;

– wysokość prowizji od transakcji;

– konsekwencje związane z przedwczesnym wycofaniem środków (na przykład utrata całości lub części wypracowanych zysków).

A czy Wy inwestujecie przy pomocy brokera, czy zarządzacie funduszami sami?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Obudowa wanny – jak wykonać, pomysły

Centralnym elementem wyposażenia łazienki jest zazwyczaj wanna. Wybierać tutaj możemy spośród coraz bardziej popularnych i wracających do łask modeli wolnostojących, jak też tych przeznaczonych do zabudowy. Nawet najzwyklejsza wanna będzie prezentować się ciekawie, jeżeli tylko użyjemy odpowiedniej obudowy. Przekonamy się, że dzięki temu prostemu zabiegowi możemy zmienić wygląd i charakter całej łazienki.

Jak podróżować autostopem po Bliskim Wschodzie?

Nieodległy od Europy region, które przyciąga swoją kulturą, historią i gościnnością mieszkańców. Bliski Wschód poznawany z perspektywy autostopowicza może być miejscem prawdziwej przygody. Zobacz praktyczne wskazówki na temat podróżowania autostopem w wybranych krajach tego obszaru.

Zobacz też

Rodzaje aliansów strategicznych

Alianse strategiczne to zwykle forma połączenia współpracy i rywalizacji uczestniczących w nich przedsiębiorstw. Bywa jednak, że sojusze strategiczne są tworzone pomiędzy organizacjami nie będącymi konkurentami rynkowymi. W związku z tym wyróżnia się różne rodzaje aliansów strategicznych ze względu na konkurencyjny lub niekonkurencyjny charakter relacji pomiędzy uczestnikami sojuszu. Jakie są zatem rodzaje aliansów strategicznych i co jest wspólne dla różnych ich typów? Przedstawiamy najważniejsze zagadnienia.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: