Transakcje internetowe
W dzisiejszych czasach, w dobie Internetu i coraz to nowszych rozwiązań dostęp do rachunku maklerskiego za pomocą sieci Internet sprawia, że możemy na bieżąco śledzić nasze inwestycje oraz dokonywać natychmiastowej decyzji inwestycyjnej na swoim rachunku. Jeśli więc planujemy założyć rachunek maklerski, a dokonywanie transakcji za pomocą aplikacji internetowej nie jest dla nas straszne wybierzmy rachunek inwestycyjny z dostępem do Internetu.
Ograniczy to przede wszystkim koszty przeprowadzonych transakcji. Koszty zakupu czy sprzedaży akcji są dużo niższe w planach dedykowanych dla inwestorów samodzielnie dokonujących transakcji przez Internet. Otrzymamy jednak dużo wyższe koszty obsługi zleceń, jeśli w którymś momencie zechcemy dokonywać transakcji przez telefon lub w oddziale.
Składanie zleceń w oddziale lub przez telefon
Jeśli należymy jednak do osób, które preferują bezpośredni kontakt ze swoim opiekunem w biurze maklerskim i wolimy, aby to on dokonywał naszych dyspozycji, wówczas wybierzmy rachunek prowadzony w standardowej wersji. W takim przypadku otrzymamy jednak znacznie wyższe opłaty za dokonane transakcje, niż prowizje za realizację zleceń przez Internet.
Wyjątek stanowi oferta dla osób, które zawierają w skali miesiące dużą ilość transakcji, wykonując tym samym większy obrót na swoim rachunku. Tacy klienci mogą negocjować stawkę procentową prowizją. Przy bardzo dużych obrotach może to być nawet stawka dla klientów, dokonujących transakcji internetowych. Biura wolą bowiem obniżyć prowizje klientom, którzy robią dla nich największy obrót, niż ich stracić na rzecz rosnącej konkurencji.
Biuro maklerskie działające przy banku
Tego typu biur i domów maklerskich jest najwięcej na rynku. Dostęp do ich placówek jest więc w znacznym stopniu ułatwiony. Problemem dla wielu inwestorów będą natomiast wyższe koszty utrzymania rachunku, bowiem pobierane są opłaty za jego prowadzenie, oraz wyższe stawki prowizyjne od zrealizowanych transakcji.
Dodatkowo biura maklerskie przy bankach pobierają bardzo często dość wysoką opłatę za wypłatę środków zgromadzonych na rachunku przelewem do innego banku. Oznacza to w praktyce, że jeśli nie posiadamy rachunku bankowego w danym banku lepiej unikać rachunku maklerskiego w jego obrębie.
Biura maklerskie nie działające przy bankach
Tego typu biur jest mniej, lecz cieszą się coraz większą popularnością wśród klientów. Ich główne atuty to przede wszystkim niższe stawki prowizyjne od realizacji zleceń. Bez trudu znajdziemy rachunku z prowizją za transakcje przez internet na poziomie 0,25%, podczas gdy za tą samą transakcję internetową w biurze przy banku zapłacimy średnio 0,39%, to aż o 1/3 taniej.
Dodatkowo tego typu biura rezygnują często z pobierania opłaty za prowadzenie rachunku oraz wypłaty środków na rachunek zewnętrzny. Zdarzają się jednak wyjątki, znajdziemy również biura, które posiadają prawie identyczną ofertę, jak banki, z tą jednak różnicą, że nie posiadają tylu placówek. Nie jest to oczywiście korzystnym wyborem dla klienta. Wybierając tańsze biuro musimy się jednak liczyć z faktem, że wypełnienie wniosku o otwarcie rachunku wykonywane jest często przez Internet, a samo podpisanie umowy o prowadzenie rachunku nastąpi bądź listownie bądź za pośrednictwem firmy kurierskiej.
Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.