Banki kuszą nas często darmowym prowadzeniem rachunku maklerskiego w czasie zakładania go, gdy jest niezbędny do zapisania się na akcje spółek debiutujących na giełdzie. Warto jednak przejrzeć uważnie tabelę opłat i prowizji danego biura lub domu maklerskiego. Okazuje się bowiem, że niektóre z owych „darmowych” konto maklerskich oferowane są w promocji tylko dla nowych klientów przez określony czas – na przykład do końca roku kalendarzowego, w którym zawarto umowę o rachunek.

Jeśli posiadamy tego typu rachunek, a już sprzedaliśmy akcje zakupione podczas pierwszej emisji na giełdzie, warto go zlikwidować. Tu jednak mogą pojawić się pierwsze trudności. Jeżeli w oddziale banku nie jest prowadzona obsługa rachunków maklerskich, a jedynie wypełniono wniosek o otwarcie takiego rachunku, może okazać się, że aby zamknąć rachunek, będziemy musieli dokonać wizyty w biurze maklerskim naszego banku, bądź też wypowiedzieć umowę drogą pisemną za pośrednictwem korespondencyjnym.

Przed wypowiedzeniem umowy należy sprawdzić, czy wypłaciliśmy z rachunku wszystkie środki finansowe oraz czy nie pozostały na nim zakupione papiery wartościowe. Jeżeli na rachunku saldo kasowe oraz papierów nie będzie wynosić „zero”, wówczas biuro maklerskie może nie zamknąć naszego konta.

Istnieje również możliwość przeniesienia posiadanych instrumentów finansowych na konto maklerskie prowadzone w innym biurze. W tym celu należy jednak złożyć stosowną dyspozycję, która wiąże się z reguły z dodatkowymi kosztami.

Wypowiadając umową rachunku maklerskiego, możemy pozostawić wolne środki lub papiery wartościowe pod warunkiem jednak, że złożymy dyspozycję określającą, co zrobić z danymi środkami i papierami w chwili zamknięcia rachunku. Możemy przekazać środki finansowe na nasz rachunek bankowy przelewem, zaś wszystkie papiery przekazać na inne konto maklerskie. W tym celu musimy jednak zadbać o to, aby pozostawić kwotę potrzebną na pokrycie kosztów przeniesienia papierów między danymi biurami.

Jeżeli spełnimy wszystkie powyższe kryteria, nasz rachunek powinien zostać zamknięty prawidłowo. Należy jednak po jakimś czasie sprawdzić, czy rzeczywiście został zamknięty. Jeżeli nie, a biuro naliczyło w tym czasie kolejne prowizje za kolejny miesiąc lub rok użytkowania konta, konieczne będzie złożenie reklamacji, która w większości przypadków w danej sytuacji zakończy się przyznaniem racji klientowi oraz zwrotem bezprawnie pobranej prowizji.

Posiadaliście kiedyś konto maklerskie? Mieliście jakiekolwiek problemy z jego zamknięciem? Zapraszam do wypowiadania się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRodzaje pamięci – krótkotrwała, sensoryczna i długotrwała
Następny artykułNauka szybkiego czytania – kostki do gry

Marcin Łabuś – absolwent zarządzania specjalizujący się w zastosowaniu narzędzi promotion-mix w działalności polskiego sektora telekomunikacyjnego oraz bankowego. Doświadczenie zdobywał przez rozwijanie swoich zainteresowań. Praca to dla niego pasja. Twórca i właściciel portalu telekomunikacyjnego „Simplik.pl”.


Nasz specjalista pisze o sobie:

W 2011 roku ukończyłem studia magisterskie na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Specjalizuję się w zastosowaniu narzędzi marketingu w usługach telekomunikacyjnych i bankowych. Zastosowanie elementów marketingu-mix stało się moją pasją podczas studiów, zaś szeroką wiedzę z zakresu bankowości i telekomunikacji mobilnej zdobyłem realizując swoje zainteresowania.

Interesuję się również tematyką inwestycji giełdowych oraz psychologią graczy giełdowych. Silne emocje na giełdzie sprawiają, że nawet najlepsze strategie inwestycyjne nie dają oczekiwanych rezultatów. Psychika graczy jest więc przeszkodą w racjonalnym podejmowaniu decyzji.

Wolny czas spędzam podróżując i odkrywając nowe ciekawe miejsca. Uwielbiam wycieczki rowerowe i spacery po górach.

Zainteresowanych tematyką telekomunikacji zapraszam do współpracy przy tworzeniu alternatywnego portalu – Simplik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here