Inwestycje W co zainwestować 1000 zł?

W co zainwestować 1000 zł?

-

Posiadanie tysiąca złotych nie usprawiedliwia przysłowiowego „trzymania ich w skarpecie”, ponieważ nawet tak niewielka kwota może w dłuższym okresie zaprocentować znaczącym zyskiem. Rodzaj inwestycji zależy od tego, jak dużo chcemy zyskać, w jakim czasie i jaki poziom ryzyka jesteśmy w stanie zaakceptować.

Istnieje wiele popularnych form inwestowania, które powstały z myślą o inwestorach posiadających ograniczone możliwości finansowe. Do najpopularniejszych, dostępnych dla szerokiego grona inwestorów, które nie wymagają posiadania specjalistycznej wiedzy z zakresu finansów czy ekonomii, zaliczyć można zdeponowanie środków na lokacie terminowej lub ulokowanie środków na koncie oszczędnościowym. Z każdą z wymienionych inwestycji – w zależności od banku, w którym ulokujemy nasze 1.000 zł – związane są odmienne przewidywane stopy zwrotu, czyli potencjalne korzyści, jakie inwestor otrzyma w przyszłości.

Inwestycje polegające na ulokowaniu tysiąca złotych na lokacie terminowej lub na koncie oszczędnościowym należy ocenić jako bezpieczne, lecz nie przynoszące znaczących stóp zwrotu w krótkim czasie. Jednakże i ten sposób lokowania wolnych środków finansowych należy uznać za efektywny, ponieważ nie tylko pieniądze „zarabiają na siebie”, ale także nie narażamy się na ryzyko ich utraty lub wydania ich w sposób niezamierzony, poprzez np. dokonywanie „spontanicznych zakupów”.

W przypadku inwestycji polegającej na ulokowaniu środków na lokacie terminowej należy podkreślić, że przewidywane przyszłe korzyści wiążą się przede wszystkim z wysokością oprocentowania lokaty, sposobem kapitalizacji odsetek oraz okresu, w jakim będzie trwała umowa lokaty. W na koniec października 2010 r. najwyższe oprocentowanie lokat wynosiło niewiele ponad 5%, jednakże większość banków oferuje lokaty na poziomie 4,40 – 4,70%. Największym zainteresowaniem cieszą się obecnie lokaty krótkoterminowe, takie jak: lokaty jednodniowe, lokaty 1 miesięczne, lokaty 3 miesięczne i lokaty 6 miesięczne.

Najwięcej inwestorów wybierało w ostatnim czasie lokaty jednodniowe z dzienną kapitalizacją odsetek, gdyż pozwalają one uniknąć płacenia „podatku Belki”, czyli podatku od zysku z lokaty bankowej. Z lokat na 3 miesiące z dzienną kapitalizacją (czyli bez „podatku Belki”) największe oprocentowanie proponował na koniec października 2010 r. Getin Bank – 4,86% (dla porównania – oprocentowanie tradycyjnej lokaty na 3 miesiące w tym banku – 5,00%). Pozostałe banki oferowały lokaty na poziomie około 4,5% (Meritum Bank – 4,50%, Noble Bank – 4,46%) lub około 4,0% (Kredyt Bank i Bank Millenium – 4,05%). W przypadku lokat na 6 miesięcy z dzienną kapitalizacją rozpiętość oprocentowania wahała się w październiku od 4,29% (Kredyt Bank) do 5,00% (Getin Bank).

Obserwując ostatnie tendencje na rynku bankowym można stwierdzić, że takie banki, jak Getin Bank, Noble Bank, Eurobank, Polbank, Inteligo czy Millennium Bank mają najwyższe oprocentowanie lokat krótkoterminowych, natomiast banki takie jak AIG Bank, Toyota Bank, FM Bank czy Bank Pocztowy oferują obecnie najlepsze lokaty roczne i dwuletnie.

Warto także podkreślić, że w chwili obecnej konta oszczędnościowe charakteryzują się oprocentowaniem zbliżonym do lokat. Inwestor posiadający konto oszczędnościowe ma możliwość wykonania jednego bezpłatnego przelewu w ciągu miesiącu. Niektóre banki podają niekiedy minimalną kwotę, od której rozpoczyna się oprocentowanie (np. Meritum Bank – 4,50% od 10.000 zł).

Przeczytaj również poradę:

– Jak zainwestować małe sumy pieniędzy?

A Wy w co zainwestowalibyście taką kwotę? Zamieszczajcie swoje pomysły w komentarzach.

Natasza Duraj

Natasza Duraj – ukończyła studia na kierunku Ekonomia na Uniwersytecie Łódzkim, zostając w 1998 r. pracownikiem naukowo-badawczym tej uczelni. Specjalizuje się w finansach przedsiębiorstwa, analizie ekonomicznej, rachunkowości finansowej oraz zarządzaniu spółkami kapitałowymi. Współpracuje jako doradca finansowy przy realizacji projektów inwestycyjnych w spółkach akcyjnych sektora usług finansowych oraz jako konsultant strategii rozwojowych małych i średnich przedsiębiorstw.

Nasz specjalista o sobie:

Moje zamiłowania naukami ścisłymi są tylko jedną stroną mojej natury, której druga wiąże się z zamiłowaniami artystycznymi i muzyką klasyczną. Moją pasją jest taniec klasyczny, który traktuję jako cudowne okno umożliwiające mi spoglądanie w magiczny bajkowy świat baletu. Wolne chwile lubię spędzać z dobrą książką – gustuję szczególnie w literaturze francuskiej i rosyjskiej. Cenię sobie ogromnie kontakt z przyrodą, moją rodzinę i moich cudownych przyjaciół, którzy są mą podporą i codzienną radością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak grać w Farmera? Zasady

Farmer to gra online ciesząca się dużą popularnością. Istnieje wiele jej odmian. Gracz wciela się w postać dostawcy produktów rolnych, którego rynkiem zbytu jest leżące nieopodal miasteczko. Zadaniem tytułowego farmera jest sprzedaż własnych produktów i pośredniczenie w handlu z innymi. Zarobione w ten sposób pieniądze przeznacza się na rozbudowę farmy. Żeby mieć produkty rolne, farmer musi wcześniej zakupić nasiona i z nich wyhodować warzywa. Czynności takie jak oranie pola, obsadzenie nasionom zebranie plonów, a następnie sprzedaży wyprodukowanych plonów na rynku, odbywają się za pomocą kliknięcia w odpowiednie przyciski.

Sernik wigilijny – przepis

Czym różni się sernik wigilijny od zwykłego, codziennego ciasta, pieczonego w nieświąteczne dni? Na pewno pracy przy nim towarzyszy świąteczny nastrój i wzmożone oczekiwanie na efekt dobrze upieczonego sernika, pachnącego prawdziwą wanilią, dobrą śmietaną i najlepszym masłem.

Zobacz też

Jak zrobić prezentację multimedialną?

Tworzenie prezentacji jest proste, ale znajomość opcji, jakie kryją się w różnorodnych funkcjach programu PowerPoint, może nie być taka oczywista. Jednak właśnie te funkcje sprawiają, że prezentacje multimedialne to jedno z silniejszych narzędzi umożliwiających przekazanie myśli i idei innym.

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: