Jak sprawdzić parametry komputera?

Komputer    
ocena

Dlaczego tak ważne jest, aby wiedzieć jakie są parametry naszego komputera i z jakich komponentów (części) składa się posiadany przez nas sprzęt? Choćby dlatego, by uniknąć nietrafionych zakupów, straty pieniędzy i czasu.

Jak sprawdzić parametry komputera?

photoxpress.pl

Znajomość parametrów naszego komputera jest bardzo istotna i użyteczna. Przydaje się zwłaszcza podczas zakupów w sklepie. Wiadome jest, że współczesne gry i programy charakteryzują się dość wysokimi wymaganiami (zob. Jak sprawdzić czy gra będzie działać?) i nie zawsze możliwe jest ich uruchomienie na komputerze, który został kupiony jakiś czas temu.

Wcale nie trzeba uczyć się na pamięć nazwy każdej, pojedynczej części komputera, gdyż nie ma to najmniejszego sensu. Wystarczy skupić się na procesorze, karcie graficznej, systemie operacyjnym, pamięci i dysku twardym. A jak sprawdzić najważniejsze parametry komputera? Można to zrobić na kilka sposobów.

1. Najpierw warto zajrzeć do Panelu sterowania i kliknąć na ikonkę „System”. Wówczas pojawią się bardzo podstawowe informacje o komputerze, a mianowicie nazwa procesora, rodzaj zainstalowanej pamięci RAM, a także informacje o zainstalowanym systemie Windows.komputer parametry

2. Jeśli potrzebujemy bardziej szczegółowych informacji to wystarczy kliknąć na „Menadżer urządzeń”, a Naszym oczom powinna ukazać się pełna lista komponentów komputera, które można sprawdzić po kliknięciu na ich nazwę.

Menadżer urządzeń

3. Możliwe jest także zainstalowanie specjalnych programów diagnostycznych, a więc takich, które w jednym miejscu potrafią zebrać najważniejsze informacje o komputerze i przedstawić je w bardzo przejrzysty sposób. Jedną z najlepszych aplikacji tego typu jest darmowy program AIDA32. Po jego instalacji, wystarczy uruchomić program i poczekać chwilę, aż zbierze on dane o parametrach komputera. Następnie klikając na kolejne zakładki np. Komputer, Płyta główna czy Multimedia można uzyskać wszystkie niezbędne informacje o komputerze.

informacje o komputerze

Zaletą tej aplikacji jest fakt, że jest ona bardzo szczegółowa, prosta w użyciu (z polskim opisem), a do tego bezpieczna w użytkowaniu, gdyż nie można w niej zmienić ustawień żadnych części komputera. Możliwe jest tylko przeglądanie informacji o nim. Jest to chyba najlepszy sposób na uzyskanie w krótkim czasie informacji o parametrach komputera.

Gdzie szukacie wskazówek, jak poradzić sobie z zagadnieniami technicznymi związanymi z komputerem? Podzielcie się swoją opinią.

OCENA
3.17
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =