1. Na początek należy sprawdzić czy zakupiony dysk twardy został odpowiednio podłączony do płyty głównej. W tym celu warto zobaczyć, jak był podłączony poprzedni dysk i zrobić to z nowym lub też zastosować się do Instrukcji obsługi, w której powinien znaleźć się rozdział o podłączaniu nowego dysku. Warto upewnić się także, czy wszystkie wtyczki są dobrze wpięte w gniazda i czy mamy do czynienia z dyskiem ATA (już odchodzącym do przeszłości) czy SATA. Dysk podłączany szarym, szerokim przewodem to właśnie ATA, natomiast ten podłączany cienkim czerwonym przewodem to SATA.

Dysk, SATA, ATA

2. Najczęstszym powodem, przez który BIOS nie wykrywa dysku twardego ATA jest błędne ustawienie tzw. zworek (przełączniki umożliwiające zmianę ustawienia części do komputera) przez użytkownika, przy chęci korzystania z dwóch dysków na raz (starego i nowego). Sposób odpowiedniego ustawienia zworek znajduje się zazwyczaj na wierzchniej obudowie dysku lub w instrukcji. Należy pamiętać, że jeżeli chcemy korzystać z dwóch dysków jednocześnie i są one podpięte do jednego gniazda IDE (jednym przewodem), to należy tak ustawić zworki, aby jeden dysk był w pozycji Master, a drugi w pozycji Slave (według odpowiedniej instrukcji).

zworka, master, slave

3. W przypadku dysku twardego SATA prawdopodobną przyczyną nie wykrywania go jest niewłączenie w BIOS kontrolera Serial ATA (SATA). W zależności od posiadanego BIOS warto sprawdzić, czy takowa funkcja jest ustawiona na „Enabled”. Opcje związane z kontrolerem Serial ATA (SATA) można znaleźć w zakładce Integrated Peripherals.

Gdzie szukacie wskazówek, jak poradzić sobie z zagadnieniami technicznymi związanymi z komputerem? Podzielcie się swoją opinią.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo to jest BIOS?
Następny artykułPstrąg w sosie koperkowym – przepis

Janusz Suwaj - z wykształcenia filolog angielski, z zamiłowania pasjonat konsol i starych gier. Współtwórca serwisu emulatory.info. Współpracował z wydawnictwem CD-Action. Jak przystało na nauczyciela w sposób przejrzysty i zrozumiały przeprowadza naszych użytkowników przez zawiły świat nowoczesnych technologii.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moje zainteresowania związane z komputerami i Internetem są bardzo rozległe i obejmują nie tylko sprzęt czy programy, ale również gry, zwłaszcza te starsze. Posiadam także sporą wiedzę o konsolach, zarówno tych stacjonarnych, jak i przenośnych, ponieważ od lat są moją pasją. Przez kilka lat współtworzyłem jeden z największych serwisów o starych grach na konsole i komputery, gdzie wielokrotnie udzielałem porad na forum zrzeszającym kilka tysięcy użytkowników. Potem aktywnie działałem na portalach związanych z emulacją i retro grami. Z czasem moja pasja objęła również komputery (przede wszystkim programy) oraz sieć i tak to trwa do dziś.

W wolnych chwilach przeglądam Internet w poszukiwaniu ciekawych wiadomości z Polski i ze świata, a także uprawiam sport. Dalej zdarza mi się pisywać wieczorami różne poradniki czy recenzje gier, z których część można znaleźć w różnych serwisach w Internecie, a część czeka na swój czas na dysku mojego komputera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here