Jeżeli uszkodzony został plik .doc (rozszerzenie programu Word), to warto przed poszukiwaniem specjalistycznego oprogramowania otworzyć dokument w notatniku i sprawdzić czy gdzieś nie znajduje się tekst, którego szukamy. Niestety, ten sposób zazwyczaj pozwala odnaleźć tylko fragment szukanego pliku. Ponadto, konieczne jest wyszukanie naszego tekstu wśród nieczytelnych znaków.

Jeżeli ta metoda zawiedzie, warto skorzystać z programu Repair MyWord. Program nie działa z plikami o rozszerzeniu .docx, ale z wcześniejszymi wersjami radzi sobie bardzo dobrze.
Za pomocą oprogramowania tej samej firmy: Repair MyExcel można naprawić plik zapisany w programie MS Excel, jednak w tym przypadku konieczna jest dopłata.

W przypadku uszkodzonego pliku zapisanego w programie MS Access z pomocą przychodzi AccessFIX. Program pomaga odzyskać usunięte tabele, moduły oraz makra.

Uszkodzone pliki audio i video pomoże odzyskać program All Media Fixer. Co ważne, pomaga nawet w przypadku plików, które nie zostały pobrane do końca z Internetu (inne znane programy to: DivXRepair, Avi Previewer).

W przypadku próby odzyskania plików ze zdjęciami można również wybierać spośród kilku programów takim programem może być na przykład Picture Doctor. Jeżeli konieczne jest odzyskanie zdjęć z karty SD, można wspomóc się programem Digital Image Recovery.

Aby naprawić skompresowany plik o rozszerzeniu ZIP można użyć programów typu Zip Repair Tool, Zip Repair Software lub Advancet Zip Repair. Aby naprawić uszkodzony plik skompresowany w formacie RAR, można spróbować skorzystać z programu WinRar i użyć opcji „Repair”.

naprawa pliku
Rysunek Metoda na naprawę pliku o rozszerzeniu RAR

Jeżeli to nie pomoże, w sieci dostępne są różnorakie programy pomagające naprawić takie pliki: na przykład program RAR Repair Tool. Uszkodzony plik PDF można naprawić na stronie PDF-online.com, w momencie gdy skorzysta się z darmowej opcji na odzyskanych stronach pojawi się znak wodny. Po dopłacie możliwe jest jego usunięcie. Poza tym, można skorzystać z różnorodnych programów np. Advanced PDF Repair.

Jeżeli do uszkodzenia pliku doszło podczas awarii dysku twardego, można spróbować użyć specjalistycznych narzędzi służących do odzyskiwania utraconych danych. Przykładem takiego programu jest PC Inspector. Warto nadmienić, że jest to program darmowy.

W jaki sposób do tej pory radziliście sobie z uszkodzonymi plikami?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMiód nawłociowy – właściwości, działanie
Następny artykułJak przesyłać pliki przez Internet?

Anna Liszewska - ukończyła Politechnikę Wrocławską na kierunkach: Technologie Internetowe oraz Zarządzanie i Marketing. Jej praca magisterska dotyczyła użyteczności aplikacji internetowych. Doświadczenie zdobywała, pracując w agencjach interaktywnych m.in. jako kierownik sekcji usability, specjalista ds. inżynierii przemysłowej, specjalista ds. projektów społecznościowych.

Nasz specjalista o sobie:

Na co dzień badam i projektuję serwisy internetowe oraz aplikacje webowe. Prowadzę również szkolenia w tym zakresie. Poza tematyką usability interesuję się przede wszystkim mediami społecznościowymi i ich wykorzystaniem w marketingu i reklamie. Wolny czas poświęcam na czytanie książek, turystykę górską oraz jeździectwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here