DVD to płyta o pojemności 4,7 GB, która może służyć do nagrywania różnego rodzaju programów i aplikacji. Dzielimy ją na takie płyty jak:

DVD + R – płyta jednorazowego nagrywania (nie można kasować danych i nagrywać nowych). Plusy są płytami sformatowanymi i umożliwiają korektę błędów wynikających z nieprawidłowego nagrania danych. Warto używać ich przede wszystkim do nagrywania programów i aplikacji, które uruchamiać będziemy na komputerze. Należy przy tym uważać, że wiele stacjonarnych odtwarzaczy DVD ma problemy z prawidłowym odtwarzaniem tych płyt, dlatego jeśli chcemy je w taki sposób używać, lepszą opcją będzie wybór DVD R-.

DVD – R – podobnie jak powyżej jest to płyta jednorazowego nagrywania. Warto ją używać, jeśli chcemy ją uruchamiać w odtwarzaczach stacjonarnych. Jest to również znacznie lepszy nośnik do nagrywania filmów, gier czy muzyki, gdyż w przypadku tego rodzaju danych nie jest obsługiwana korekcja błędów.

DVD – RW oraz DVD + RW – płyty wielokrotnego zapisu, a więc można nagrywać, usuwać i ponownie nagrywać dane nawet do kilkuset razy w zależności od jakości płyty. Różnice między – a + są podobne jak w przypadku płyt R, choć w tym przypadku płyty +RW jest kompatybilny z większą ilością odtwarzaczy stacjonarnych.

DVD RAM – ich niewątpliwą zaletą jest możliwość nagrywania i kasowania danych nawet do kilkutysięcy razy. Niestety format ten został wyparty przez – RW oraz + RW i obecnie trudno znaleźć kompatybilny sprzęt. Pierwotnie został stworzony pod funkcjonowanie na komputerze i to właśnie na nim najprędzej odtworzymy ten typ płyt, ze względu na większy dostęp niż w odtwarzaczach stacjonarnych.

DVD – R DL – dwuwarstwowa płyta DVD o pojemności 8,5 GB. Podobnie jak DVD RAM format ten został wyparty przez płyty oznaczone symbolem R i RW. Wymaga także kompatybilnego urządzenia do odczytywania danych, które na rynku również nie są zbyt popularne.

DVD Blue Ray – są zarówno jednowarstwowe (poj. 25 GB), jak i dwustronne (50 GB). Stworzone z myślą o filmach i grach w jakości HD, a więc wymagana jest także specjalna nagrywarka i odtwarzacz. Nośnik ten cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem i powoli wypiera z rynku formaty R i RW.

Jakich płyt DVD używacie najczęściej i dlaczego? Komentujcie!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUkład piramidowy – budowa, funkcje, uszkodzenia
Następny artykułWodogłowie u dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy, leczenie

Łukasz Bernacki – z wykształcenia politolog specjalizujący się w Dziennikarstwie i Public Relations. Pracował jako Redaktor w serwisach Gery.pl oraz Team Leader w spółce Redefine, należącej do Grupy Polsat. Zajmował się przede wszystkim pisaniem różnego rodzaju artykułów, recenzji, zapowiedzi i newsów dotyczących branży elektronicznej rozrywki, nowych technologii oraz świata kina. Współpracuje również z Wydawnictwem Internetowym CATALIST oraz bierze czynny udział w rozwoju sceny e-gamingowej największego polskiego serwisu o tej tematyce Honmaru.pl.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od najmłodszych lat interesowałem się branżą elektronicznej rozrywki, kinematografią oraz nowymi technologiami. Z wiekiem postanowiłem połączyć swoją pasję z przelewaniem myśli na papier, co zaowocowało pracą w ogólnopolskich redakcjach poświęconych wymienionym tematykom.

Hobbystycznie jestem również związany z rozwojem e-gamingu w naszym kraju za pośrednictwem strony Honmaru.pl – organizuję liczne turnieje oraz rankingi w rozmaite gry, a od niedawna również biorę aktywny udział w organizacji turniejów offline w popularne bijatyki (Tekken 6, Mortal Kombat).

W wolnej chwili lubię sięgnąć również po dobrą książkę. Nie stronię przy tym od regularnego uprawiania sportu z naciskiem na rower i koszykówkę. Regularnie ćwiczę także taniec towarzyski w każdej postaci oraz uwielbiam podróże na niezbadane jeszcze przeze mnie lądy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here