Konta bankowe Jak zastrzec kartę kredytową?

Jak zastrzec kartę kredytową?

-

Coraz nowocześniejsze karty wyposażone w technologię płatności zbliżeniowych umożliwiają dokonywanie płatności do kwoty 50 złotych bez użycia kodu PIN. Dodatkowo naszą kartą można zapłacić w internecie. A kod zabezpieczający transakcję znajduje się na odwrocie naszej karty.

Dlatego, gdy tylko zorientujemy się, że nasza karta zaginęła koniecznie należy wykonać telefon na infolinię banku bądź odwiedzić jego najbliższy oddział. Większość banków umożliwia również zastrzeżenie karty w systemie bankowości elektronicznej.

W celu zastrzeżenia karty niezbędne będzie jednak podanie swoich danych osobowych, takich jak chociażby numer PESEL. Dlatego warto pamiętać numer dowodu osobistego czy PESEL na wypadek, gdyby dowód osobisty nam zaginął. Dobrze jest też znać numer swojej karty. W przypadku braku możliwości weryfikacji swoich danych może okazać się, że jedynym sposobem zastrzeżenia karty będzie poprzez kontakt telefoniczny zastrzeżenie karty po jej numerze.

Bez względu na to, jak bardzo zabezpieczamy się przed ewentualną kradzieżą, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, takich jak na przykład niezapisywanie kodów PIN do naszych kart czy nie ustawiania kodu PIN do karty w postaci sekwencji tych samych znaków lub też w postaci własnej daty urodzin. Korzystając z bankomatów i terminali płatniczych, koniecznie zakrywajmy drugą dłonią bądź portfelem nasz kod PIN podczas wprowadzania. Zastosowanie powyższych wskazówek ułatwi nam uniknięcia niemiłych niespodzianek. Może okazać się, że padniemy ofiarą kradzieży wyłącznie dlatego, że ktoś zauważył nasz kod PIN i chce to wykorzystać dla własnych korzyści materialnych.

Zastrzegając swoją kartę banki umożliwiają jej późniejsze aktywowanie na wypadek, gdybyśmy jednak kartę znaleźli. Jeśli jednak zostanie nam ona dostarczona przez znalazcę karty bezpieczniej będzie wyrobić sobie nową. Niewykluczone, że jej pasek magnetyczny został skopiowany i ktoś będzie próbował po jakimś czasie dokonać transakcji. Aby nie móc ponownie aktywować zastrzeżonej karty należy ją zamknąć. Wówczas można wnioskować o wydanie nowej karty.

Zdarzyła Wam się kiedyś jakaś niebezpieczna sytuacja związana z kartą kredytową? Dajcie znać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Ziemniaki w waflu – przepis

Ziemniaki i wafle? Ziemniaki w waflu? Czemu nie. To bardzo prosta potrawa na kolację, obiad lub w ramach gorącego bufetu. Wystarczy tylko kilka prostokątnych lub kwadratowych wafli i ziemniaki, które trzeba najzwyczajniej ugotować.

Które programy można wyłączyć z autostartu?

Dzięki opcji autostart, mamy możliwość automatycznego uruchomienia programów bez konieczności pamiętania o ich włączeniu.

Zobacz też

Zarobki w kinie

Pracę w kinie wybierają przede wszystkim ludzie młodzi, bez doświadczenia zawodowego. Dlaczego? System zmianowy i możliwość pracy na 1/2 lub 1/4 etatu sprawia, że uczniowie i studenci mogą pogodzić pracę z obowiązkami w szkole bądź na uczelni. Dodatkowym wabikiem jest możliwość oglądania za darmo filmów. Jak natomiast wygląda kwestia zarobków? Czy są one atrakcyjne?

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: