Najczęściej lokaty są zakładane na miesiąc, kwartał,sześć miesięcy, rok, dwa lata, lub trzy lata. Doliczenie odsetek następuje po wypełnieniu tego okresu. W przypadku zerwania lokaty przed zakończeniem ustalonego czasu jej trwania, odsetki nie są naliczane, albo są naliczane w zmniejszonym wymiarze.

Wydaje się, że im krótszy okres kapitalizacji odsetek, tym korzystniejsza jest lokata. Przykładowo może się zdawać, że atrakcyjniejszą opcją dla klienta będzie założenie dwunastu lokat miesięcznych (kapitalizowanych co miesiąc), niż jednej lokaty rocznej (kapitalizowanej po roku). Złudna korzyść takiego rozwiązania nasuwa się dlatego, że skoro co miesiąc kwota kapitału zainwestowanego powiększana jest o odsetki, to oprocentowanie w kolejnym miesiącu będzie dokonywane od wyższej podstawy. Jednak rzeczywistość ofert bankowych jest taka, że klient, który zdecyduje się na lokatę z dłuższym terminem zapadalności, otrzyma ofertę wyżej oprocentowanej lokaty, od klienta, który zdecyduje się na lokatę kończącą się wcześniej. Przykładowo lokata miesięczna w Alior Banku oprocentowana jest na poziomie 4,25% rocznie, lokata trzymiesięczna 4,55% rocznie, lokata sześciomiesięczna 4,70% rocznie, zaś już lokata roczna oprocentowana jest na poziomie 5% rocznie.

Należy także pamiętać, że istnieje tendencja do wymagania tym wyższych wpłat na lokatę, im atrakcyjniejsze jest oferowane oprocentowanie. Wiele banków podaje możliwe oprocentowanie jako zakres, przykładowo oprocentowanie na lokacie rocznej w FM Bank może wahać się między 3,50% – 6,30%. Zależne jest ono od ilości wpłaconych na lokatę środków. Im większą kwotę składa na lokacie klient, tym atrakcyjniejsze zostanie mu zaproponowane oprocentowanie, a tym samym tym więcej odsetek otrzyma on po zamknięciu lokaty.

Kapitalizacja odsetek, jest więc naliczeniem odsetek od kwoty bazowej, które następnie zwiększają jej wysokość. Wysokość tych odsetek jest zależna od oprocentowania lokaty, które będzie tym atrakcyjniejsze, im dłuższy będzie termin zapadalności lokaty i im wyższa będzie zainwestowana kwota. Po naliczeniu odsetek następuje potrącenie podatku od zysku, tak by klient otrzymał kwotę pomniejszoną o to zobowiązanie. Póki więc istniała możliwość obejścia podatku Belki poprzez codzienną kapitalizację, opłacało się zakładać takie lokaty. Obecnie lokaty jednodniowe nie pozwolą na uchronienie się od obciążeń skarbowych. Krótkie lokaty (miesięczne, trzymiesięczne) od których odsetki dostajemy szybciej, również nie są atrakcyjną alternatywą dla lokat długoterminowych, przede wszystkim dlatego, że poziom ich oprocentowania rocznego jest niższy od tego oferowanego w przypadku dłuższego zobowiązania inwestycyjnego.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here