Wniosek o podwyższenie kredytu najlepiej składać w oddziale banku w którym brana była pożyczka. Każdy rodzaj kredytu posiada osobny druk na podwyższenie jego kwoty i osobną procedurę. Najczęstszym typem kredytów, których klienci wnioskują o podwyższenie są kredyty odnawialne. Jest to związane głównie z faktem, iż ten rodzaj pożyczki jest dość nisko oprocentowany, natomiast sama procedura jest dość prosta i podwyższenie takiego limitu można załatwić podczas jednej wizyty w oddziale. Bardzo często jedynym dokumentem wymaganym od klienta jest dowód osobisty. Oczywiście tak jak w przypadku innych kredytów, sprawdzana jest zdolność kredytowa, a klient poddawany jest weryfikacji przez BIK. Jednak jeżeli wszystko jest w porządku, cały proces podwyższenia kredytu trwa niecałą godzinę.

Troszkę inaczej sprawa wygląda przy kredytach gotówkowych. W tym przypadku kwestia dobrania dodatkowej gotówki jest uzależniona od procedur obowiązujących w danych bankach.

Najczęściej klient ma do wyboru wzięcie drugiego kredytu gotówkowego i spłacania dwóch rat lub wzięcie nowej pożyczki na kwotę, która pozwoli spłacić wcześniejszy kredyt i uzyskać dodatkowo środki, które klient chciał sobie dobrać. Może się to jednak okazać trudniejsze niż w przypadku podwyższenia kwoty kredytu odnawialnego. Jeśli klient przekroczy kwotę łącznego zaangażowania kredytowego banku, będzie musiał przedłożyć instytucji finansowej dodatkowe dokumenty (np. zaświadczenie o dochodach ) lub będzie musiał dodatkowo zabezpieczyć kredyt (np. poprzez dodanie żyranta lub ubezpieczenie kredytu). Cały proces nie jest również tani. O ile koszt podwyższenia kredytu odnawialnego nie jest wysoki (często jest to kilkadziesiąt złotych, w zależności od kwoty podwyższenia) o tyle podwyższenie kwoty kredyty gotówkowego może słono kosztować, ponieważ bank pobierze większą prowizję i ewentualne koszty związane z przygotowaniem wniosku lub dodatkowym ubezpieczeniem.

Najbardziej rygorystycznie przedstawia się kwestia podwyższenia kwoty kredytu hipotecznego. Najważniejszą rzeczą, o której powinien pamiętać klient składający taki wniosek jest posiadanie zabezpieczenia, które będzie respektowane przez bank (np. dodatkowy wkład własny).

Jeżeli takiego zabezpieczenia nie będzie, bank odrzuci wniosek. Bardziej skomplikowane będzie podwyższanie kwoty kredytu w innej walucie niż PLN, ponieważ wtedy należy przeliczyć dokładnie zobowiązania wobec banku i zwrócić uwagę na to czy współczynnik LTV pozwoli w ogóle na podwyższenie kwoty pożyczki hipotecznej. Nie należy również zapominać o tym iż składając wniosek o podwyższenie trzeba się liczyć z podobnymi procedurami jak w przypadku udzielania takiej pożyczki (analiza finansowa klienta, inspekcje). Jeżeli bank odrzuci taki wniosek można starać się o refinansowanie kredytu hipotecznego w innym banku. Jest to jednak bardzo drogie i ryzykowne, bo może się okazać, że konkurencyjny bank owszem zgodzi się na takie rozwiązanie, ale warunki udzielonej pożyczki będą dużo gorsze niż w poprzednim banku.

Składaliście kiedyś wniosek o podwyższenie kwoty kredytu? Czy został pozytywnie rozpatrzony? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here