Konta bankowe Konto oszczędnościowe a ROR - porównanie

Konto oszczędnościowe a ROR – porównanie

-

Warto czytać regulamin …

Powyższa charakterystyka kont oszczędnościowych jest mocno uproszczona dlatego bardziej szczegółowych informacji należy poszukiwać w regulaminie takiej usługi. Lektura tego dokumentu pozwala bardzo dobrze skonfrontować reklamowe slogany z rzeczywistością. Niezwykle pouczający jest przykład oprocentowania. Zwykło się sądzić, że konta oszczędnościowe oferują kapitalizacje według odsetek niewiele niższych od tych stosowanych w przypadku lokat. Istnieje jednak pewien szkopuł. Mianowicie najwyższe (i eksponowane w reklamach) wartości oprocentowania są dostępne wyłącznie w przypadku, gdy saldo konta przekracza kilkanaście tysięcy złotych.

Osoby dysponujące mniej pokaźnym kapitałem muszą się zadowolić zyskami kapitałowymi o znacznie mniejszej skali. Naturalnie stopy odsetkowe dla kont oszczędnościowych prezentują się znacznie lepiej, aniżeli analogiczne wartości dla ROR-ów. Tym niemniej wybierając taki produkt powinniśmy oszacować spodziewane odsetki na podstawie zawartej w regulaminie tabeli oprocentowania. Takie postępowanie oszczędzi przykrych niespodzianek w przyszłości. Osoby bardziej obeznane w arkanach finansów nie powinny poczuć się zdziwione takim stanem rzeczy. Dość oczywisty jest bowiem fakt, że bank nie może zaoferować za omawiane konto takich samych odsetek jak za depozyt, ponieważ nie jest ono tak efektywne jeżeli chodzi o stały dopływ rezerw finansowych (większe ryzyko wycofania środków).

Kolejna istotna kwestia dotyczy sposobu kapitalizacji odsetek. Z punktu widzenia klienta bardziej korzystne jest kapitalizowanie w krótkich odstępach czasowych. Istnieje wtedy możliwość uzyskania dodatkowych środków ze względu na to, że do kapitału wliczają się też odsetki dopisane w poprzednich okresach. Na szczęście większość banków oferuje w ramach kont oszczędnościowych kapitalizacje miesięczną. Tylko nieliczne instytucje obliczają odsetki poprzez kapitalizacje kwartalną.

ROR też ma swoje atuty

Myli się ten, kto sądzi, że rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy nie może wykazać się żadnymi plusami w konfrontacji z kontem oszczędnościowych. Niezaprzeczalnym atutem ROR-ów jest bowiem łatwość w dysponowaniu środkami. Mowa o przelewach oraz wypłatach z bankomatu. Warto uświadomić sobie, że banki oferujące konta oszczędnościowe stosują pewne wybiegi mające na celu ograniczenie mobilności pieniędzy na nich zdeponowanych. Jako przykład można podać opłaty, które są pobierane ilekroć klient więcej niż jeden raz przetransferuje pieniądze z wspomnianego konta.

Kolejną barierą w dysponowaniu środkami są wysokie prowizje za wypłaty z bankomatu. Dlatego też konwencjonalny ROR stanowi dobre uzupełnienie konta oszczędnościowego, albowiem pozwala na łatwe dysponowanie oszczędnościami na nim zgromadzonymi. Wystarczy jedynie przemieścić środku z konta na ROR w ramach bezpłatnego przelewu.

Konto oszczędnościowe czy ROR? Co byście wybrali? Dlaczego? Podzielcie się opiniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kredyt unijny na założenie firmy

Rozwój firmy z reguły związany jest z inwestycjami kapitałowymi. Jednak w sytuacji, kiedy firmie brakuje środków własnych na realizację kolejnych działań zmuszona jest do skorzystania z zewnętrznych źródeł finansowania. Jednym ze sposobów finansowania inwestycji jest pozyskanie kredytu unijnego.

Rekompensata za emeryturę pomostową – jak ją uzyskać?

Osoby, które pracowały w szczególnych warunkach i nie zdobyły prawa do wcześniejszej emerytury z tego tytułu, mogą starać się o otrzymanie rekompensaty. Aby otrzymać taką formę odszkodowania, należy jednak spełniać określone warunki, które reguluje ustawa o emeryturach pomostowych z dnia 19 grudnia 2008 roku.

Zobacz też

Badania kobiet po porodzie (ciąży)

W literaturze ciążowej, programach dla przyszłych mam, poradnikach i czasopismach można znaleźć mnóstwo informacji i porad odnośnie niezbędnych badań w czasie ciąży. Podkreśla się znaczenie dbania o siebie i dziecko przez kobiety w ciąży. Jednak po porodzie niezwykle rzadko wspomina się o konieczności wykonania kilku badań.

Ginekomastia – gdzie szukać pomocy

Zaburzenia hormonalne pojawiają się w populacji dość często. Niektóre z nich mogą być bardzo poważne dla naszego zdrowia, inne...

Czym jest work-life balance i jak go osiągnąć?

Wielu osobom wydaje się, że udane życie zawodowe oraz prywatne jednocześnie nie jest możliwe. Nic bardziej mylnego, a dowodem...

Może Cię zainteresuje: