Konta bankowe Zalety konta walutowego

Zalety konta walutowego

-

Dla podróżnika, kredytobiorcy…

Walory kont walutowych doceniają osoby preferujące samodzielne zarządzanie zgromadzonymi środkami. Wiąże się to z faktem, że przelewy wyrażone w walucie obcej ulegają automatycznemu przewalutowaniu, jeżeli rachunek docelowy nie jest przystosowany do jej zaksięgowania. Tym samym odbiorca przelewu dysponujący kontem złotówkowym ponosi koszty związane z konwersją waluty. Inna niedogodność polega na tym, że przewalutowanie jest czynnością automatyczną, a jej warunki są ściśle zdeterminowane przez system księgowy banku. Receptą na te wszystkie uciążliwości jest wspomniany rachunek walutowy, który pozwala na dokonanie ewentualnego przewalutowania środków za sprawą samodzielnej decyzji oraz utrzymywanie rezerw finansowych w postaci walut.

Aspekt ten ma szczególne znaczenie praktyczne w przypadku częstych podróży zagranicznych do określonego kraju lub obszaru walutowego. Otóż posiadanie rachunku denominowanego w walucie obcej jest doskonałym sposobem na uniknięcie kosztów wymiany pieniądza w kraju docelowym. Należy jednak upewnić się, że dany bank zapewnia możliwość wypłat z zagranicznych bankomatów za sprawą karty debetowej. W przeciwnym razie funkcjonalność takiego rozwiązania będzie mocno ograniczona. Inną istotną kwestię stanowią prowizje za transakcje realizowane za granicą.

Sięgają one niekiedy kilka procent, dlatego warto uważnie przyjrzeć się tabeli opłat wybranego banku, aby uchronić się przed przykra niespodzianką. Prócz podróżników spory odsetek posiadaczy kont walutowych stanowią osoby zaciągające kredyt denominowany w euro lub franku szwajcarskim. Dzieję się tak ponieważ banki oferujące tego typu usługi wymagają otwarcia osobnego rachunku na którym księgowany jest kapitał w walucie obcej.

…. i nie tylko

Wzrastająca popularność zagranicznych zakupów internetowych sprawiła, że do grona właścicieli rachunków walutowych dołączają osoby, które jeszcze kilka lat temu nie miały żadnej styczności z rozliczeniami prowadzonymi w walutach obcych. Bezpośrednia metoda zapłaty okazuje się szczególnie przydatna w przypadku częstych zakupów opiewających na znaczące sumy, gdyż koszty przewalutowania są wtedy najbardziej dotkliwe. Innym czynnikiem, który przyczynił się do popularyzacji takich kont bankowych jest skala emigracji zarobkowej. Wzrósł bowiem odsetek rodaków, którzy otrzymują uposażenie lub wpłaty wyrażone w walucie obcej. Nietrudno zgadnąć, że pragną oni kontrolować moment przewalutowania i unikać powiązanych z tą czynnością prowizji.

Kwestia opłat

Banki oferujące prowadzenie kont walutowych prócz prowizji za przewalutowanie i operacje zagraniczne zwykle pobierają opłaty stałe. Dlatego klienci sporadycznie korzystający z takich usług powinni się zastanowić czy ponoszenie cyklicznych kosztów utrzymania bezużytecznego konta jest zasadne. Warto przy tym pamiętać, że szybkie otwarcie nowego rachunku nie sprawia obecnie trudności.

Posiadacie konto walutowe? Jesteście z niego zadowoleni? Dajcie znać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Babka ziemniaczana – przepis

Babka ziemniaczana jest bardzo prostym pomysłem na jesienne, gorące i sycące danie z ziemniaków. Wystarczy tylko zetrzeć je tarce lub zmiksować, dodać jajka, przyprawy oraz tłuszcz i zapiec w piekarniku.

Jaki proszek do prania wybrać?

Proszek do prania to nic innego jak mieszanina dokładnie rozdrobnionych substancji, które służą do usuwania brudu z tkanin. Proszek zawiera specjalne związki powierzchniowo czynne, a także związki zmiękczające wodę, enzymy i środki wybielające.

Zobacz też

Spinka do krawata – zasady savoir vivre

Spinki do krawatów mają swoich zwolenników i przeciwników. Niektórzy uważają je za staroświeckie, inni chętnie ozdabiają nimi krawat. Dobrze dobrana spinka może wyglądać gustownie i ozdabiać garnitur.

Paczki do Anglii – tania wysyłka kurierem

Anglia jest popularnym kierunkiem wysyłek paczek zagranicznych. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać się ze...

Jaka karma dla psiego alergika?

Mały alergik w domu to wyzwanie. Należy zadbać o odpowiednie jedzenie dopasowane do potrzeb, dobrać kosmetyki do pielęgnacji, a...

Może Cię zainteresuje: