Dla podróżnika, kredytobiorcy…

Walory kont walutowych doceniają osoby preferujące samodzielne zarządzanie zgromadzonymi środkami. Wiąże się to z faktem, że przelewy wyrażone w walucie obcej ulegają automatycznemu przewalutowaniu, jeżeli rachunek docelowy nie jest przystosowany do jej zaksięgowania. Tym samym odbiorca przelewu dysponujący kontem złotówkowym ponosi koszty związane z konwersją waluty. Inna niedogodność polega na tym, że przewalutowanie jest czynnością automatyczną, a jej warunki są ściśle zdeterminowane przez system księgowy banku. Receptą na te wszystkie uciążliwości jest wspomniany rachunek walutowy, który pozwala na dokonanie ewentualnego przewalutowania środków za sprawą samodzielnej decyzji oraz utrzymywanie rezerw finansowych w postaci walut.

Aspekt ten ma szczególne znaczenie praktyczne w przypadku częstych podróży zagranicznych do określonego kraju lub obszaru walutowego. Otóż posiadanie rachunku denominowanego w walucie obcej jest doskonałym sposobem na uniknięcie kosztów wymiany pieniądza w kraju docelowym. Należy jednak upewnić się, że dany bank zapewnia możliwość wypłat z zagranicznych bankomatów za sprawą karty debetowej. W przeciwnym razie funkcjonalność takiego rozwiązania będzie mocno ograniczona. Inną istotną kwestię stanowią prowizje za transakcje realizowane za granicą.

Sięgają one niekiedy kilka procent, dlatego warto uważnie przyjrzeć się tabeli opłat wybranego banku, aby uchronić się przed przykra niespodzianką. Prócz podróżników spory odsetek posiadaczy kont walutowych stanowią osoby zaciągające kredyt denominowany w euro lub franku szwajcarskim. Dzieję się tak ponieważ banki oferujące tego typu usługi wymagają otwarcia osobnego rachunku na którym księgowany jest kapitał w walucie obcej.

…. i nie tylko

Wzrastająca popularność zagranicznych zakupów internetowych sprawiła, że do grona właścicieli rachunków walutowych dołączają osoby, które jeszcze kilka lat temu nie miały żadnej styczności z rozliczeniami prowadzonymi w walutach obcych. Bezpośrednia metoda zapłaty okazuje się szczególnie przydatna w przypadku częstych zakupów opiewających na znaczące sumy, gdyż koszty przewalutowania są wtedy najbardziej dotkliwe. Innym czynnikiem, który przyczynił się do popularyzacji takich kont bankowych jest skala emigracji zarobkowej. Wzrósł bowiem odsetek rodaków, którzy otrzymują uposażenie lub wpłaty wyrażone w walucie obcej. Nietrudno zgadnąć, że pragną oni kontrolować moment przewalutowania i unikać powiązanych z tą czynnością prowizji.

Kwestia opłat

Banki oferujące prowadzenie kont walutowych prócz prowizji za przewalutowanie i operacje zagraniczne zwykle pobierają opłaty stałe. Dlatego klienci sporadycznie korzystający z takich usług powinni się zastanowić czy ponoszenie cyklicznych kosztów utrzymania bezużytecznego konta jest zasadne. Warto przy tym pamiętać, że szybkie otwarcie nowego rachunku nie sprawia obecnie trudności.

Posiadacie konto walutowe? Jesteście z niego zadowoleni? Dajcie znać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here