Kredyt konsolidacyjny zazwyczaj obniża miesięczny koszt spłaty zobowiązań, ponieważ zamiast kilku rat, kredytobiorca ma do zapłacenia tylko jedną. Nie należy jednak popadać w zbytni optymizm, gdyż konsolidacja nie usuwa części zadłużenia, a jedynie wydłuża czas jego spłaty.
Konsolidacja może przyjąć formę kredytu hipotecznego lub gotówkowego. Pierwsza postać stosowana jest przy spłacaniu dużych kwot pieniężnych i zabezpieczeniem staje się tu hipoteka. Kredyt ten jest zazwyczaj długoterminowy i charakteryzuje się niższym kosztem w stosunku do kredytu konsolidacyjnego gotówkowego, branego na krótsze terminy, służącego spłacie mniejszych sum.
Istotny jest także fakt, że kredyt konsolidacyjny nie musi służyć jedynie spłacie istniejącego zadłużenia. Jego część może być wykorzystana na dowolny cel. Ta właściwość podnosi atrakcyjność konsolidacji, która jest nie tylko operacją abstrakcyjną, ale może też służyć dalszemu nabywaniu dóbr.
Jak każdy kredyt, konsolidacja ma swoją cenę. Jednak oprocentowanie w tym przypadku jest stosunkowo niewielkie, a w sytuacji kiedy spłacamy np. zadłużenia na kartach kredytowych może przynieść realne oszczędności. Istotnym jest także, aby pamiętać, że kredyt konsolidacyjny rządzi się tymi samymi prawami, co inne formy zadłużenia, czyli żeby go wziąć musimy nadal mieć zdolność kredytową. Warto więc pomyśleć o nim nie w chwili kiedy zaczynają nas już przytłaczać zobowiązania finansowe, a zdecydowanie wcześniej, najlepiej w momencie kiedy konsolidacja nie tylko umożliwi nam bezproblemową spłatę miesięcznej raty, ale da też szansę na gromadzenie oszczędności.
Czy zastanawiacie się nad konsolidacją Waszych zobowiązań finansowych?