Kredyty Co to jest biuro informacji kredytowej?

Co to jest biuro informacji kredytowej?

-

Kiedy słyszymy, że informacje na temat naszego zadłużenia są gdzieś gromadzone i udostępniane instytucjom finansowym, zazwyczaj myślimy o negatywnych tego skutkach. W przypadku BIK jest to jednak błędny tok rozumowania, ponieważ ogromna większość zgromadzonych tam danych to korzystne dla nas świadectwa terminowego spłacania rat. Biuro jest więc instytucją, która może nam ułatwić dostanie kolejnego kredytu, ponieważ im więcej informacji na nasz temat znajduje się w jego bazie danych, tym większą zyskujemy wiarygodność w oczach kredytodawcy.

Metoda działania Biura Informacji Kredytowej opiera się na systemie punktów oceniających ryzyko kredytowe danego klienta, na podstawie jego historii zadłużenia. Punkty porównywane są przez bank z wynikiem osób, którym przyznano kredyty i jeżeli wartość jest podobna, wtedy osoba lub firma staje się pożądanym klientem. Dodatkowo jeżeli nasze wcześniejsze zadłużenie było spłacane terminowo, a nasza aktywność na rynku kredytowym znaczna, wtedy informacje otrzymane z BIK mogą sprawić, że bank zaproponuje nam korzystniejsze warunki.

Dane naszych kredytów nie są przechowywane w bazach danych Biura bez ograniczeń. Teoretycznie trafiamy do BIK w momencie zaciągnięcia kredytu i znikamy z niej po spłaceniu zadłużenia. Jednak w praktyce informacje dotyczące naszych nieterminowych spłat można przechowywać nawet 5 lat po zakończeniu umowy, a w celach statystycznych przetwarzanie trwa do lat 12. Natomiast jeżeli udzielimy Biuru zgody na przetwarzanie naszych danych, wtedy będzie ono gromadzić całą naszą historię kredytową, co jest perspektywą dla nas korzystną, ponieważ tylko w ten sposób bank będzie wiedział, że jesteśmy dla niego cennym klientem, regulującym zobowiązania w terminie i tym samym może chcieć nas zatrzymać nawet za cenę obniżenia kosztów kolejnego kredytu.

BIK nie jest bazą danych gromadzącą wszystkie informacje na nasz temat. Jego działalność ogranicza się do podstawowych danych osobowych, informacji o zadłużeniu oraz szczegółów zobowiązań (terminów spłat, waluty, daty rozpoczęcia i zakończenia umowy itp.). Nie powinniśmy się zatem bać Biura Informacji Kredytowej, ponieważ – mimo że działa ono na potrzeby banków – to może pomóc także nam w dostaniu kredytu, pod warunkiem oczywiście, że w naszej historii zadłużenia nie ma dyskredytujących nas epizodów.

Czy macie jakieś doświadczenia z BIK?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak napisać zakończenie pracy magisterskiej?

Zakończenie (obok wstępu) to jeden z najważniejszych elementów twojej pracy magisterskiej. Będzie najczęściej czytanym fragmentem dzieła, które stworzyłeś, ponieważ zawiera najważniejsze informacje. Reasumując, stanowi podsumowanie wszelkich działań badawczych, podejmowanych w procesie pisania pracy. I jeżeli gdzieś pojawiły się błędy czy rozbieżności (np. w hipotezie), to właśnie w tym miejscu zostaną one uwidocznione w wyraźny sposób.

Kim są galerianki?

Galeriankami określa się często „nieletnie prostytutki”. Miejscem ich działania są centra handlowe – galerie, stąd wywodzi się nazwa. Proceder jest prosty – oferowanie usług seksualnych przez nastolatki w zamian za sponsoring (nowe ciuchy, perfumy, telefon).

Zobacz też

Pasta z łososia – przepis

Łosoś należy do jednych z najsmaczniejszych ryb znajdujących się na polskim rynku. W sklepach można kupić go najczęściej w postaci wędzonych plastrów, wędzonych kawałków, wędzonych brzuszków, świeżych filetów i płatów, mrożonych dzwonka i w postaci konserw.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: