Warunki wcześniejszych kredytów

Pierwszy, najważniejszy punkt to warunki umowy już posiadanych zobowiązań. Zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego sprawdźmy jakie są warunki wcześniejszej spłaty obecnego kredytu. Jeżeli się okaże, że bank zwraca nam lub nie nalicza odsetek za niewykorzystany okres kredytowania, to tylko taka pożyczka nadaje się do konsolidacji. W przeciwnym razie spłacimy odsetki zarówno w banku, gdzie już posiadamy kredyt, a następnie w banku, który nam ją skonsoliduje, czyli po prostu podwójnie.

Oprocentowanie

Upewnijmy się również co do oprocentowania – nie warto przecież nisko oprocentowanego kredytu typu 8,9% zamieniać na przeciętnie około 17%. Taki kredyt powinniśmy pozostawić dalszemu biegowi.

Okres kredytowania

Ważny jest również okres kredytowania. Im dłużej to – wiadomo – drożej. Ale też zazwyczaj niższa rata. Konsolidując kilka kredytów z różnymi okresami kredytowania zazwyczaj doradca dostosowuje ilość rat do najdłuższego ze spłacanych zobowiązań. Powoduje to, że część kapitału, który być może pozostając przy obecnych kredytach, spłacilibyśmy wcześniej, pozostawiamy sobie na dalszy okres czasu. Godząc się na wydłużenie okresu kredytowania miejmy świadomość, że zapłacimy zapewne nieco więcej, ale być może będzie to spokojniejsza spłata, bo raty, w sumie, będą niższe.

Konsolidacja tylko wspólnie

Pamiętajmy, że kredyty zaciągane wspólnie muszą być również wspólnie konsolidowane. Nie uda nam się zrobić mężowi (czy żonie) niespodzianki w postaci nowego kredytu konsolidacyjnego. Jeżeli chcemy zamienić kredyt wspólny, musimy to zrobić razem ze współmałżonkiem (współkredytobiorcą).

I jeszcze jedna uwaga – kredyty konsolidacyjne nie są dla osób, które już mają poważne problemy ze spłatą swoich długów. Jest to nowy kredyt, który podlega takiej samej weryfikacji i ocenie jak każdy inny. Zazwyczaj są akceptowane spóźnienia w spłacie, lecz nie dłuższe niż maksymalnie 90dni. Tak więc, jeśli przerosły nas miesięczne raty lepiej wcześniej sprawdźmy możliwość ich zamiany na jedną, niższą.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here