Kredyty Ile kosztuje wcześniejsza spłata kredytu?

Ile kosztuje wcześniejsza spłata kredytu?

-

Niezależnie od tego dlaczego chcemy spłacić wcześniej kredyt, musimy zdawać sobie sprawę, że będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami. W zależności od konkretnej umowy, wierzyciel mógł zastrzec, że np. do 5 lat od momentu podpisania umowy wcześniejsza spłata będzie związana z karą, która może wynosić nawet 5% pożyczonej sumy (choć zazwyczaj jej wysokość to 1-3%). Dlatego zanim postanowimy uregulować zobowiązania finansowe w jednym terminie musimy dokładnie zapoznać się z warunkami naszego kredytu, ponieważ możliwe, że po 3 latach spłat kara nie będzie już obowiązywała i rozsądniejszym rozwiązaniem będzie poczekać do końca tego okresu, by dopiero wtedy uregulować zobowiązania wobec banku.

Bank na pewno nie może nam zabronić wcześniejszej spłaty kredytu. Jeżeli mamy ku temu środki i uważamy, że z jakiegoś powodu jest to dla nas sytuacja opłacalna, to możemy to zrobić w każdym momencie trwania umowy kredytowej. Bank ma jednak narzędzia służące zniechęceniu nas do przedterminowego uregulowania zobowiązań finansowych, ponieważ w ten sposób broni on swoich interesów, czyli mówiąc wprost – odsetek, na których zarabia. Stąd kary i ograniczenia terminów, w jakich one obowiązują.

Dodatkowo banki mogą obciążać nas karą także za częściową spłatę i jej warunki w większości przypadków są podobne do spłaty całkowitej. Jej wysokość nie może przekraczać około 30% pożyczonej sumy i nie może ona nastąpić bezkarnie w okresie przewidzianym w umowie (zazwyczaj od roku do trzech lat od zawarcia umowy kredytowej). Z drugiej jednak strony część umów pozwala na jednorazową częściową spłatę bez nakładania żadnych kar (jej maksymalna wysokość jest wtedy zazwyczaj niższa niż 30% i wynosi około 15%).

Bank nie może nam zabronić wcześniejszej spłaty także dlatego, że kłóciłoby się to z ideą konsolidowania kredytów. Kiedy refinansujemy nasze zadłużenie nie jesteśmy zwolnieni z kar i dodatkowych opłat za przedterminową spłatę, mimo że spłata niebezpiecznie piętrzącego się zadłużenia jednym dużym kredytem jest w gruncie rzeczy korzystniejsza dla banku niż ewentualne konsekwencje naszej niewypłacalności.

O ile więc możemy spłacić całość kredytu na każdym etapie jego harmonogramu, to przynajmniej przez kilka pierwszych lat jest to dla nas nieopłacalne w wymiarze finansowym i powinno być brane pod uwagę wyłącznie w przypadkach, gdy skutki uwolnienia się od zadłużenia będą dla nas wymiernie korzystne.

Jakie warunki stawia Wasz bank w kwestii wcześniejszej spłaty kredytu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Wczesne objawy zakażenia wirusem HIV

Wirus HIV oraz choroba AIDS stanowią zagrożenie globalne, dotykające mieszkańców całego świata. Do dziś nie dysponujemy odpowiednimi szczepionkami, które położyłyby kres chorobie, choć badania nad nią ciągle trwają.

Jak dodawać oczka na drutach?

Jest taki rodzaj robótki, który nie wymaga dodawania ani gubienia oczek. To szalik. Jeśli jednak chcesz zrobić sweter, który ma wcięcie w talii, beret albo chustę, o raglanie od góry nie wspominając, musisz poznać kilka metod na zwiększanie ilości oczek na drutach.

Zobacz też

Nerka Nike – praktyczne i stylowe rozwiązanie

Od jakiegoś czasu saszetki noszone na pasie, znane powszechnie...

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: