Kredyty Ile kosztuje wcześniejsza spłata kredytu?

Ile kosztuje wcześniejsza spłata kredytu?

-

Niezależnie od tego dlaczego chcemy spłacić wcześniej kredyt, musimy zdawać sobie sprawę, że będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami. W zależności od konkretnej umowy, wierzyciel mógł zastrzec, że np. do 5 lat od momentu podpisania umowy wcześniejsza spłata będzie związana z karą, która może wynosić nawet 5% pożyczonej sumy (choć zazwyczaj jej wysokość to 1-3%). Dlatego zanim postanowimy uregulować zobowiązania finansowe w jednym terminie musimy dokładnie zapoznać się z warunkami naszego kredytu, ponieważ możliwe, że po 3 latach spłat kara nie będzie już obowiązywała i rozsądniejszym rozwiązaniem będzie poczekać do końca tego okresu, by dopiero wtedy uregulować zobowiązania wobec banku.

Bank na pewno nie może nam zabronić wcześniejszej spłaty kredytu. Jeżeli mamy ku temu środki i uważamy, że z jakiegoś powodu jest to dla nas sytuacja opłacalna, to możemy to zrobić w każdym momencie trwania umowy kredytowej. Bank ma jednak narzędzia służące zniechęceniu nas do przedterminowego uregulowania zobowiązań finansowych, ponieważ w ten sposób broni on swoich interesów, czyli mówiąc wprost – odsetek, na których zarabia. Stąd kary i ograniczenia terminów, w jakich one obowiązują.

Dodatkowo banki mogą obciążać nas karą także za częściową spłatę i jej warunki w większości przypadków są podobne do spłaty całkowitej. Jej wysokość nie może przekraczać około 30% pożyczonej sumy i nie może ona nastąpić bezkarnie w okresie przewidzianym w umowie (zazwyczaj od roku do trzech lat od zawarcia umowy kredytowej). Z drugiej jednak strony część umów pozwala na jednorazową częściową spłatę bez nakładania żadnych kar (jej maksymalna wysokość jest wtedy zazwyczaj niższa niż 30% i wynosi około 15%).

Bank nie może nam zabronić wcześniejszej spłaty także dlatego, że kłóciłoby się to z ideą konsolidowania kredytów. Kiedy refinansujemy nasze zadłużenie nie jesteśmy zwolnieni z kar i dodatkowych opłat za przedterminową spłatę, mimo że spłata niebezpiecznie piętrzącego się zadłużenia jednym dużym kredytem jest w gruncie rzeczy korzystniejsza dla banku niż ewentualne konsekwencje naszej niewypłacalności.

O ile więc możemy spłacić całość kredytu na każdym etapie jego harmonogramu, to przynajmniej przez kilka pierwszych lat jest to dla nas nieopłacalne w wymiarze finansowym i powinno być brane pod uwagę wyłącznie w przypadkach, gdy skutki uwolnienia się od zadłużenia będą dla nas wymiernie korzystne.

Jakie warunki stawia Wasz bank w kwestii wcześniejszej spłaty kredytu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak się dobrze kłócić w związku

Kłócić się czy nie kłócić się? Kłócić się, oczywiście, że tak. Pod warunkiem jednak, że konstruktywnie, nie niszcząc się wzajemnie, nie atakując bezpodstawnie, nie zbaczając z tematu. Kłótnia to różnica zdań – nie omawiane na bieżąco konflikty narastają i w pewnym momencie stają się niemożliwe do pokonania. A więc kłócić się – ale rozsądnie.

Najpopularniejsze rodzaje ściegów hafciarskich

Ozdabianie ubrań czy innych tkanin za pomocą nici ma bardzo długą tradycję. Od dawna ludzie sami tworzyli aplikacje na tkaninach. Przez setki lat wyłoniło się całe mnóstwo różnych ściegów, które miały udoskonalać wzory oraz dawały za każdym razem nieco inne możliwości.

Zobacz też

Dlaczego dziecko ucieka z domu?

Gdy bliscy nie rozumieją, a nadmiar problemów przytłacza, gdy w młodych osobach wzrasta poczucie samodzielności, ale nie akceptowanej przez dorosłych, najłatwiejszym rozwiązaniem wydaje się być ucieczka. Jawi się ona jako pozostawienie za sobą wszystkiego co krępuje i ogranicza oraz jako możliwość doznania wolności i przygody.

Zegarki do 600 zł na prezent dla taty, chłopaka czy męża

Zegarek to jeden z najczęściej wybieranych prezentów świątecznych dla mężczyzn. Dobrej jakości czasomierz może służyć latami i stanowić ponadczasowy...

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Może Cię zainteresuje: