Kredyty Ile kosztuje wcześniejsza spłata kredytu?

Ile kosztuje wcześniejsza spłata kredytu?

-

Niezależnie od tego dlaczego chcemy spłacić wcześniej kredyt, musimy zdawać sobie sprawę, że będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami. W zależności od konkretnej umowy, wierzyciel mógł zastrzec, że np. do 5 lat od momentu podpisania umowy wcześniejsza spłata będzie związana z karą, która może wynosić nawet 5% pożyczonej sumy (choć zazwyczaj jej wysokość to 1-3%). Dlatego zanim postanowimy uregulować zobowiązania finansowe w jednym terminie musimy dokładnie zapoznać się z warunkami naszego kredytu, ponieważ możliwe, że po 3 latach spłat kara nie będzie już obowiązywała i rozsądniejszym rozwiązaniem będzie poczekać do końca tego okresu, by dopiero wtedy uregulować zobowiązania wobec banku.

Bank na pewno nie może nam zabronić wcześniejszej spłaty kredytu. Jeżeli mamy ku temu środki i uważamy, że z jakiegoś powodu jest to dla nas sytuacja opłacalna, to możemy to zrobić w każdym momencie trwania umowy kredytowej. Bank ma jednak narzędzia służące zniechęceniu nas do przedterminowego uregulowania zobowiązań finansowych, ponieważ w ten sposób broni on swoich interesów, czyli mówiąc wprost – odsetek, na których zarabia. Stąd kary i ograniczenia terminów, w jakich one obowiązują.

Dodatkowo banki mogą obciążać nas karą także za częściową spłatę i jej warunki w większości przypadków są podobne do spłaty całkowitej. Jej wysokość nie może przekraczać około 30% pożyczonej sumy i nie może ona nastąpić bezkarnie w okresie przewidzianym w umowie (zazwyczaj od roku do trzech lat od zawarcia umowy kredytowej). Z drugiej jednak strony część umów pozwala na jednorazową częściową spłatę bez nakładania żadnych kar (jej maksymalna wysokość jest wtedy zazwyczaj niższa niż 30% i wynosi około 15%).

Bank nie może nam zabronić wcześniejszej spłaty także dlatego, że kłóciłoby się to z ideą konsolidowania kredytów. Kiedy refinansujemy nasze zadłużenie nie jesteśmy zwolnieni z kar i dodatkowych opłat za przedterminową spłatę, mimo że spłata niebezpiecznie piętrzącego się zadłużenia jednym dużym kredytem jest w gruncie rzeczy korzystniejsza dla banku niż ewentualne konsekwencje naszej niewypłacalności.

O ile więc możemy spłacić całość kredytu na każdym etapie jego harmonogramu, to przynajmniej przez kilka pierwszych lat jest to dla nas nieopłacalne w wymiarze finansowym i powinno być brane pod uwagę wyłącznie w przypadkach, gdy skutki uwolnienia się od zadłużenia będą dla nas wymiernie korzystne.

Jakie warunki stawia Wasz bank w kwestii wcześniejszej spłaty kredytu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jaka jest odpowiedzialność pracownika za szkodę?

Jedną z powinności pracownika jest wykonywanie swoich obowiązków w sposób, który nie naraża zatrudniającego go na straty. W związku z tym działanie na szkodę pracodawcy traktowane jest jako naruszenie obowiązków pracowniczych. Odpowiedzialność ta nie obejmuje działań, wpisanych w ryzyko przedsięwzięć, podejmowanych przez zatrudniającego.

Puzzle Quest – jak szybko zdobyć 50 level?

Istnieje pewien trik na maksymalne zwiększenie poziomu postaci, który nie wymaga toczenia sporej ilości walk. Chcesz się dowiedzieć jak tego dokonać? Przeczytaj.

Zobacz też

Jak pielęgnować trawnik jesienią?

Kiedy kwiaty już przekwitną, a liście opadną z drzew, jedynym elementem dominującym w ogrodzie staje się trawnik, który w sezonie letnim stanowi jedynie tło dla bujnych rabat kwiatowych. Pamiętajmy, że podczas jesieni oraz zimy również powinniśmy zadbać o trawnik. Konsekwencje tego będą widoczne na wiosnę, kiedy topniejący śnieg zacznie odkrywać zniszczoną powierzchnię. To właśnie teraz jest doskonały moment, aby przygotować trawnik na przyszły sezon.

Pomysł na wakacje. Busem na Bałkany

Rok 2020 postawił pod dużym znakiem zapytania większość naszych planów wakacyjnych. Zamknięte granice, wstrzymane połączenia lotnicze i niepewność, która...

Zegarek – uniwersalne akcesorium

Zegarki znane są już od wielu wieków i towarzyszą człowiekowi każdego dnia - czy to wisząc na ścianie, czy...

Może Cię zainteresuje: