Kredyty Czy można wziąć kredyt bez zgody współmałżonka?

Czy można wziąć kredyt bez zgody współmałżonka?

-

Intercyza, rozdzielność majątkowa – jeżeli nie posiadamy z małżonkiem/małżonką wspólnoty majątkowej, to bank będzie od nas wymagał poświadczających tego dokumentów. W tej sytuacji możemy ubiegać się o każdą wysokość kredytu (ograniczoną nasza zdolnością kredytowa) bez zgody męża/żony.

Karta kredytowa – jeżeli chcemy wziąć kartę kredytową na sumę nie przekraczającą mniej więcej 10 000 zł (kwota zależy od wewnętrznych przepisów banku) to bankowi prawdopodobnie wystarczy tylko podpis właściciela karty. W przypadku większych sum potrzebna będzie zgoda żony/męża na skorzystanie z tej usługi.

Kredyt do około 20 000 zł – zgoda współmałżonka/współmałżonki na wzięcie kredytu będzie wymagana od nas tylko w przypadku, kiedy jego suma przekroczy pewną wartość. Jej pułap zależy od ustaleń instytucji finansowej, z której oferty chcemy skorzystać, ale może mieścić się w przedziale 7 – 30 000 zł. Zazwyczaj duże banki ustalają tę kwotę na 20 000 zł i dopiero przy większym kredycie będą wymagać zgody męża lub żony, ewentualnie dokumentów stwierdzających rozdzielność majątkową.

Jak więc widać wzięcie kredytu bez zgody współmałżonka/ki jest możliwe, choć w bardzo ograniczonym zakresie, co ma chronić obie strony przed nadużyciami. W teorii bowiem moglibyśmy nadużyć zaufania partnera/partnerki i wziąć kredyt bez zamiaru spłacenia go, co automatycznie zobowiązuje „drugą połówkę” do uregulowania naszych długów.

Z powyższych przykładów wynika tez jasno, że nie będziemy mogli wziąć kredytu hipotecznego bez zgody współmałżonka/ki. Jest to często problematyczne w przypadkach, kiedy małżeństwo nie mieszka już ze sobą, nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego, ale z różnych powodów nie chce brać rozwodu. W takim przypadku będziemy skazani na dobrą wolę drugiej strony, która ma pełne prawo odmówić nam zgody na wysoki kredyt, tym bardziej, że prawnie będzie tak samo zobowiązane do płacenia rat oraz tak samo odpowiedzialne w przypadku zaległości w regulowaniu zobowiązań finansowych.

Zawsze jednak musimy się zastanowić czy kredyt bez zgody współmałżonka/ki to dobry pomysł? Warto jest wcześniej upewnić się co do sytuacji finansowej i zawodowej obojga partnerów, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Musimy bowiem pamiętać, że nawet w przypadku niewielkiego kredytu, ewentualne konsekwencje jego niespłacania będą obciążały oboje małżonków.

A jak to wygląda w praktyce? Czy ktoś z Was wziął kredyt bez zgody współmałżonka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak używać noża do masła?

Akcesoria kuchenne są niezastąpione. Ułatwiają gotowanie, przygotowanie potraw, a także ich spożycie. Mimo swojej praktyczności nóż do masła jest bardzo często zapomnianym sprzętem kuchennym.

Zasady wypłaty wynagrodzenia za pracę

Wypłata wynagrodzeń, podobnie jak inne kwestie związane ze świadczeniem pracy uregulowana jest w kodeksie pracy. W ogólnym ujęciu wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę wykonaną, choć od tej zasady są wyjątki. Nie jest możliwe zrzeczenie się wynagrodzenia lub przeniesienie prawa do jego otrzymania na inną osobę.

Zobacz też

Miastenia gravis – przyczyny, objawy

Miastenia należy do grupy chorób, w których dochodzi do zaburzeń funkcjonowania płytki nerwowo-mięśniowej. Prawidłowo działająca płytka lub inaczej synapsa nerwowo-mięśniowa funkcjonuje w następujący sposób: do komórek mięśni dochodzą zakończenia aksonów, z tych zakończeń nerwowych uwalniany jest neuroprzekaźnik pod postacią acetylocholiny. Natomiast na komórkach mięśniowych znajdują się receptory dla acetylocholiny. Przyłączenie się tej substancji z nimi powoduje skurcz mięśni.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: