Dlaczego jest gorzej?

W kontekście zabiegów mających na celu ominięcie bardziej restrykcyjnych limitów cenowych, warto przypomnieć generalne założenia omawianego programu mieszkaniowego. Pozwoli to na lepsze zrozumienie roli niedawnych ograniczeń. Przede wszystkim warto mieć na uwadze to, że program Rodzina Na Swoim umożliwia uzyskanie dotacji do kredytu, które pochodzą ze środków Skarbu Państwa. W pewnym uproszczeniu można stwierdzić, że przez okres ośmiu lat partycypuje on w spłacie 50% wartości odsetek, które zostały naliczone przez bank oferujący kapitał na cele mieszkaniowe wnioskodawcy (w rzeczywistości stosunek dotacji do odsetek bywa najczęściej mniejszy).

Jednakże osoby, które zostają zakwalifikowane do wspomnianego programu mieszkaniowego muszą spełnić szereg wymogów formalnych co do wieku oraz aktualnego statusu mieszkaniowego.

Z punktu widzenia niniejszego artykułu bardziej istotne są wymagania stawiane nieruchomościom, których zakup (lub budowa) zostaje objęty systemem państwowych dotacji. Prócz obostrzeń dotyczących metrażu muszą one spełnić kryterium maksymalnej wartości. Limity cenowe w odniesieniu do mkw. są zróżnicowane w zależności od lokalizacji nieruchomości (dokładne zestawienia można łatwo odszukać w Internecie). W obliczu tych wszystkich informacji staje się oczywiste, że wnioskodawcy po redukcji tychże limitów zostali zmuszeni do poszukiwania tańszych ofert na rynku nieruchomości. Jednak nie wszyscy zamierzają się pogodzić z aktualną sytuacją…

Sprytne sposoby …

Generalnie rzecz biorąc można wyróżnić dwa sposoby obejścia restrykcji cenowych. Pierwszy z nich polega na spisaniu z deweloperem dodatkowej umowy obejmującej na przykład roboty wykończeniowe czy też umeblowanie lokalu. Pozwala ona na obniżenie wartości głównej umowy (sprzedaży nieruchomości) tak, aby kredytobiorca mógł skorzystać z dotacji do odsetek. Legalność takich poczynań budzi zastrzeżenia wielu prawników, którzy wskazują na możliwe konsekwencje karno-skarbowe dla dewelopera, zaniżającego wartość mieszkania.

Druga metoda wiąże się z koniecznością zaniżenia wartości mieszkania na rzecz dodatkowego pomieszczenia (np. garaż, piwnica), które jest sprzedawane oddzielnie (osobny akt notarialny), lecz znajduje się w ofercie tego samego dewelopera. Trzeba jednak pamiętać, że taki proceder grozi kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat dla obydwu ze stron (patrz art. 297 Kodeksu Karnego).

Co sądzicie o programach takich jak Rodzina Na Swoim? Zdają egzamin? Co byście zmienili/ ulepszyli? Podzielcie się opiniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here