Kredyty Jakie jest oprocentowanie kredytów inwestycyjnych?

Jakie jest oprocentowanie kredytów inwestycyjnych?

-

Z punktu widzenia kredytobiorcy najbardziej korzystnym wariantem jest stała wartość stosowanej przez bank stopy procentowej. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że oferty przewidujące zastosowanie niezmiennej wartości oprocentowania przewidują swoisty margines bezpieczeństwa dla banku. Przejawia się on poprzez zastosowanie wyższej  wartości stałego oprocentowania.

Wartość referencyjna to podstawa

Formuła służąca do naliczania oprocentowania kredytów inwestycyjnych posiada standardową formę:

Oprocentowanie = Wartość stopy referencyjnej (bazowej) + Wartość marży mieszcząca się w zakresie stosowanym przez bank

W praktyce banki stosują różne wartości stopy bazowej. Jej wybór wiąże się przede wszystkim z kwotą, w jakiej denominowany jest kredyt. Dlatego w przypadku produktów złotówkowych rolę wartości referencyjnej odgrywa krajowa stopa rynku między bankowego: WIBOR. Walutowe kredyty inwestycyjne są natomiast rozliczane na podstawie analogicznych wartości notowanych dla rynków zagranicznych (LIBOR, EURLIBOR).

Stabilne warunki kredytowania są ważne

Analizując warunki oferty kredytowej warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które są dość często pomijane, przez klientów zainteresowanych jedynie wartości oprocentowania. Pierwszy aspekt dotyczy częstotliwości ewentualnych zmian oprocentowania. Informację na ten temat zapewnia indeks stopy referencyjnej (czyli cyfra znajdująca się przy jej oznaczeniu). Można ją rozszyfrować w sposób następujący:

– 1M – aktualizacja wartości oprocentowania może nastąpić nie częściej niż raz na miesiąc;

– 3M – aktualizacja wartości oprocentowania może nastąpić nie częściej niż raz na kwartał;

– 6M – aktualizacja wartości oprocentowania może nastąpić nie częściej niż raz na pół roku;

– 1Y – aktualizacja wartości oprocentowania może nastąpić nie częściej niż raz na rok.

Jak nietrudno się domyślić produkty, które są oparte o stopę WIBOR 3M cechują się większą stabilnością warunków kredytowania, aniżeli analogiczne oferty przewidujące wykorzystanie stopy WIBOR 1M. Dlatego kredytobiorca powinien poszukiwać kredytu, który prócz atrakcyjnej wartości stopy procentowej zapewnia większa stabilność w zakresie kosztów odsetkowych.

Drugi istotny aspekt dotyczy zapisów umownych, które skłaniają bank o zmiany oprocentowania. W tym kontekście wato zwrócić uwagę na to czy kredytodawca jasno sprecyzował następujące kwestie:

– sposób naliczanie stopy referencyjnej (średnia kursów za okres od ostatniej korekty warunków oprocentowania lub wartość z poprzedniego dnia);

– zakres zmian wartości bazowej, które są uwzględniane;

– wszystkie scenariusze wpływu sytuacji ekonomicznej na stosowane oprocentowanie, jeżeli prócz wartości referencyjnej zostały wymienione inne wskaźniki (na przykład stopy referencyjne Narodowego Banku Polskiego).

Jak wysoko oprocentowany jest Wasz kredyt?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Wakacje pod namiotem – co warto wiedzieć?

Wynajmujemy domki, szukamy miejsc w pensjonatach i prywatnych kwaterach, tymczasem wystarczy znaleźć pole namiotowe i mamy nocleg tani i ciekawy. Nic nie zastąpi długich rozmów przy ognisku przed snem, porannej rosy na namiocie i szukania następnego miejsca na nocleg.

Niepełnosprawne dziecko w rodzinie

Kiedy w rodzinie rodzi się dziecko niepełnosprawne, dla wszystkich jest to bardzo trudna sytuacja. Każdy przeżywa taką wiadomość na swój sposób. Jedni płaczą, drudzy tłumią w środku wszystkie emocje. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to sytuacja trudna i trzeba nauczyć żyć się na nowo. Wiele rzeczy ulega zmianie. Jest to uzależnione od stopnia niepełnosprawności dziecka.

Zobacz też

Chilli con carne – przepis

Chilli con carne w wolnym tłumaczeniu: ostra papryka z mięsem, to tradycyjne pikantne danie wywodzące się z kuchni meksykańskiej. Jego podstawą, w każdej wersji przepisu, jest mięso mielone, czerwona fasola oraz papryczki chilli. Danie to podawane jest w formie gulaszu, często także z dodatkiem cebuli czy pomidorów. Co więcej można podać je z kukurydzianymi tortillami, ewentualnie z ryżem lub chlebem.

Nauka masażu. Jak wygląda i czemu warto się na nią zdecydować?

Masażysta to coraz bardziej pożądany zawód. Coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej, pracując przed komputerem lub za kierownicą...

Podniebienie gotyckie – charakterystyka i leczenie

Każda nieprawidłowość w obrębie budowy jamy ustnej może być powodem trudności z mową, jedzeniem i oddychaniem. Do szczególnego rodzaju...

Może Cię zainteresuje: