Kredyty Na co zwrócić uwagę przy wyborze karty kredytowej?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karty kredytowej?

-

Grace period – dlaczego ważny?

Karty kredytowe posiadają swoją specyfikę, która odróżnia je od innych źródeł kapitału. Mianowicie pewną osobliwość stanowi fakt, że bank w okresie bezodsetkowym zwanym też grace period nie pobiera żadnych opłat za skorzystanie z kapitału. Ta sytuacja zmienia się diametralnie, jeżeli klient nie ureguluje całego zobowiązania przed upłynięciem okresu spłaty. Banki stosują wtedy bardzo restrykcyjne metody rozliczeń. Po pierwsze, nawet częściowa spłata zobowiązań sprawia, że odsetki są naliczane od początkowego długu.

Po drugie, skala stosowanego oprocentowania zbliża się maksymalnych wartości, które są aktualnie dopuszczane przez polskie ustawodawstwo (obecny limit wynosi 24%, co stanowi czterokrotność stopy lombardowej NBP). Po trzecie, jako termin naliczania kosztów odsetkowych przyjmuje się w takim wypadku dzień transakcji. Wszystkie te okoliczności sprawiają, że długość okresu grace period ma ogromnie znaczenia. Jeżeli chodzi o aktualną ofertę banków to można stwierdzić, że waha się on od 52 do 58 dni. Oczywiście klient powinien być zainteresowany, aby wspomniana wartość była jak najdłuższa, albowiem dostępność darmowego kapitału stanowi główny atut karty kredytowej.

Kolejna ważna kwestia to limit kredytowy. Osoby planujące intensywnie się zadłużać powinny zwrócić uwagę na banki oferujące najbardziej liberalne podejście do ustalania granicznego progu kredytowania. Polityka instytucji bankowych jest niezwykle zróżnicowana w tym względzie. Okazuje się bowiem, że samotna osoba zarabiająca 2000 zł może liczyć w niektórych bankach na limit wynoszący kilkanaście tysięcy złotych podczas, gdy inni kredytobiorcy ograniczają wspominaną wartość do dwukrotności miesięcznych poborów.

W kontekście limitu nie sposób pominąć aspektów związanych z oprocentowaniem karty. Analiza oferty rynkowej wskazuje, że niemal wszystkie banki stosują zbliżone wartości. Dlatego uwaga klienta powinna się koncentrować na wysokości opłat stałych i prowizji, które wiążą się nie tylko z samym użytkowaniem karty. Do najważniejszych wydatków należy zaliczyć: koszty wypłacania gotówki z bankomatów, opłatę za opóźnienie w spłacie zobowiązań (niezależną od odsetek), opłatę windykacyjna oraz dodatkowe zobowiązanie, które jest naliczane ilekroć klient przekroczy limit podczas transakcji nieautoryzowanej.

Karta przedpłacona jako alternatywa …

Klienci nie posiadający stałego źródła dochodu mogą się spotkać z odmową banku jeżeli chodzi o wydanie karty kredytowej. W takich sytuacjach rolę substytutu pełni karta przedpłacona. Jest to rozwiązanie, które zapewnia bankowi mniejsze ryzyko kredytowe za sprawa powiązania z kontem oraz systemu miesięcznych rozliczeń. Posiadacz takiego środka płatniczego może natomiast cieszyć się relatywnie dużą swobodą płatniczą.

A Wy jakimi kryteriami będziecie kierować się przy wyborze karty kredytowej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zupa z czerwonej soczewicy – przepis

Soczewica jest bardzo zdrowa, dlatego też warto wprowadzać ją jak najczęściej do diety. Dziś pomysł na pyszną zupę z czerwonej soczewicy. Zapraszam!

Jak przechowywać ugotowany makaron?

W niniejszym artykule podpowiem, jak przechowywać ugotowany makaron. Zdarza się bowiem czasami, że przygotujemy zbyt dużo makaronu. Nie trzeba go od razu wyrzucać, można go zawsze wykorzystać na drugi czy nawet trzeci dzień.

Zobacz też

Sadzenie iglaków

Na wielu działkach i w ogrodach znaleźć można rośliny iglaste, będące podstawą wielu kompozycji ogrodowych. Są one tak popularne, że można je kupić w każdej szkółce czy sklepie ogrodniczym. Powinny być jak najlepszej jakości, warto więc poświęcić czas na ich poszukiwanie i właściwy ich wybór.

Jak znaleźć dobrą firmę rekrutacyjną w Krakowie?

Już nie tyle z roku na rok, co z miesiąca na miesiąc rośnie popyt na profesjonalne usługi rekrutacyjne. Pandemia...

Kto może prowadzić szkolenia BHP?

Prowadząc firmę, jednym z obowiązków przedsiębiorcy, który dodatkowo zatrudnia pracowników, jest przeprowadzenie szkoleń z zakresu BHP. Kto może się...

Może Cię zainteresuje: