Kredyty Oprocentowanie nominalne a rzeczywiste

Oprocentowanie nominalne a rzeczywiste

-

Oprocentowanie nominalne jest to wielkość, w której skład wchodzi wyłącznie oprocentowanie. Informuje nas ona o głównym koszcie kredytu. Według niej możemy obliczyć sumę, jaką bank od nas pobierze w zamian za pożyczenie pieniędzy. Mimo że oprocentowanie jest najwyższym kosztem składowym kredytu, to w wartości oprocentowania nominalnego nie zostanie zawarta pełna informacja o jego cenie.

Oprocentowanie rzeczywiste informuje nas natomiast o całkowitym koszcie naszych zobowiązań finansowych. W jego skład wchodzą między innymi oprocentowanie, prowizja, ubezpieczenie i wszystkie inne dodatkowe opłaty pobierane przez bank na drodze do przyznania kredytu. Jednak to jeszcze nie wszystko. RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa procentowa, uwzględnia również tak zwaną wartość pieniądza w czasie, czyli realny okres, w którym możemy korzystać z pełnej kwoty wziętego kredytu.

Już przy płaceniu pierwszej raty stajemy się w pewien sposób pozbawieni części kapitału, jaki posiadaliśmy. Jest to związane z tym, że rata zawiera w sobie wszystkie, wymienione powyżej dodatkowe koszty, składające się na cenę kredytu, więc płacąc ją nie tylko oddajemy część tego co wzięliśmy, ale od razu zaczynamy spłacanie prowizji i reszty opłat.

Dlatego właśnie RRSO będzie zawsze wyższe od oprocentowania nominalnego, ponieważ informuje nas pełniej i bardziej szczegółowo o realnych kosztach, na jakie godzimy się podpisując umowę kredytową. Oprocentowanie nominalne to wielkość, która jest dla nas równie przydatna, choć w zupełnie innym celu. RRSO da nam wiedzę o ogólnym koszcie, druga wartość może nas uchronić przed podjęciem złej decyzji kredytowej. Często bardzo niskie oprocentowanie kredytu wiąże się z dodatkowymi opłatami, na przykład w postaci wysokiej (nawet kilkuprocentowej) prowizji, dlatego powinno ono wyostrzyć naszą czujność i zmusić do bardzo szczegółowego zapoznania się ze wszystkimi warunkami podpisywanej umowy.

O ile klienci banków patrzą głownie na wielkość oprocentowania nominalnego, ignorując nie do końca zrozumiałe dla nich RRSO, to warto jest zapamiętać ten termin i kierować się także nim przy wyborze najlepszej oferty kredytowej.

Ile wynosi RRSO Waszego kredytu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zapowietrzenie pochwy podczas stosunku

Wśród różnych problemów związanych z seksem, jeden może wzbudzać u kobiet prawdziwe skrepowanie. Chodzi o zjawisko zapowietrzenia pochwy. Wiele kobiet chciałoby wiedzieć, na czym polega ta dziwna przypadłość i czy należy się nią martwić?

Jak schlebiać przełożonym?

Obchodzenie się z szefem jest sztuką trudną do opanowania, szczególnie, kiedy szef należy do gatunku złośliwych i uciążliwych. Jedną z głównych przyczyn, dla których nie radzimy sobie z naszymi szefami jest odczuwanie strachu, niczym przed policją czy urzędem podatkowym – staramy się go unikać jak tylko się da, chyba że zostajemy postawieni w sytuacji koniecznego z nim obcowania.

Zobacz też

Masaż wodny – przeciwwskazania

Masaż wodny, czyli inaczej bicze wodne albo natrysk skupiony, może być wykonywany na całym ciele. Oprócz pozytywnych korzyści, jakie ze sobą niesie, mogą jednakże wystąpić też pewne efekty uboczne, wpływające negatywnie na nasz organizm. Dlatego należy przez zabiegiem koniecznie zapoznać się z przeciwwskazaniami.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: