Kredyty Oprocentowanie nominalne a rzeczywiste

Oprocentowanie nominalne a rzeczywiste

-

Oprocentowanie nominalne jest to wielkość, w której skład wchodzi wyłącznie oprocentowanie. Informuje nas ona o głównym koszcie kredytu. Według niej możemy obliczyć sumę, jaką bank od nas pobierze w zamian za pożyczenie pieniędzy. Mimo że oprocentowanie jest najwyższym kosztem składowym kredytu, to w wartości oprocentowania nominalnego nie zostanie zawarta pełna informacja o jego cenie.

Oprocentowanie rzeczywiste informuje nas natomiast o całkowitym koszcie naszych zobowiązań finansowych. W jego skład wchodzą między innymi oprocentowanie, prowizja, ubezpieczenie i wszystkie inne dodatkowe opłaty pobierane przez bank na drodze do przyznania kredytu. Jednak to jeszcze nie wszystko. RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa procentowa, uwzględnia również tak zwaną wartość pieniądza w czasie, czyli realny okres, w którym możemy korzystać z pełnej kwoty wziętego kredytu.

Już przy płaceniu pierwszej raty stajemy się w pewien sposób pozbawieni części kapitału, jaki posiadaliśmy. Jest to związane z tym, że rata zawiera w sobie wszystkie, wymienione powyżej dodatkowe koszty, składające się na cenę kredytu, więc płacąc ją nie tylko oddajemy część tego co wzięliśmy, ale od razu zaczynamy spłacanie prowizji i reszty opłat.

Dlatego właśnie RRSO będzie zawsze wyższe od oprocentowania nominalnego, ponieważ informuje nas pełniej i bardziej szczegółowo o realnych kosztach, na jakie godzimy się podpisując umowę kredytową. Oprocentowanie nominalne to wielkość, która jest dla nas równie przydatna, choć w zupełnie innym celu. RRSO da nam wiedzę o ogólnym koszcie, druga wartość może nas uchronić przed podjęciem złej decyzji kredytowej. Często bardzo niskie oprocentowanie kredytu wiąże się z dodatkowymi opłatami, na przykład w postaci wysokiej (nawet kilkuprocentowej) prowizji, dlatego powinno ono wyostrzyć naszą czujność i zmusić do bardzo szczegółowego zapoznania się ze wszystkimi warunkami podpisywanej umowy.

O ile klienci banków patrzą głownie na wielkość oprocentowania nominalnego, ignorując nie do końca zrozumiałe dla nich RRSO, to warto jest zapamiętać ten termin i kierować się także nim przy wyborze najlepszej oferty kredytowej.

Ile wynosi RRSO Waszego kredytu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Wysokość, rodzaje stóp procentowych NBP

Wysokość stóp procentowych NBP ustala jej organ zwany Radą Polityki Pieniężnej. Rada Polityki Pieniężnej składa się z 10 członków: Przewodniczącego Rady, którym jest Prezes NBP oraz 3 członków powołanych przez Sejm, 3 członków powołanych przez Senat i 3 członków powołanych przez Prezydenta RP. Członkowie RPP powoływani są na 6 lat. Jednym z zadań Rady jest ustalanie wysokości stóp procentowych NBP. By to zrobić, Rada podczas posiedzeń analizuje poziom inflacji, bezrobocia, rozwoju gospodarczego, jak i inne czynniki.

Jak zrozumieć kota?

Koty porozumiewają się między sobą za pomocą mowy ciała i sygnałów zapachowych, najrzadziej natomiast używają wokalizacji.

Zobacz też

Jak zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny?

Status osoby bezrobotnej wiąże się z szeregiem różnego rodzaju przywilejów. Dotyczą one bezpłatnego dostępu do służby zdrowia, doradztwa zawodowego, przekwalifikowania zawodowego, pobierania zasiłków, korzystania z prac interwencyjnych oraz w ramach robót publicznych. W celu rejestracji należy udać się do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na stałe lub czasowe miejsce zameldowania.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: