Kredyty Odpowiedzialność za kredyt współmałżonka, rodziców i dzieci

Odpowiedzialność za kredyt współmałżonka, rodziców i dzieci

-

Małżeństwo – nawet jeżeli posiadamy wspólnotę majątkową, to nie odpowiadamy za długi, które współmałżonek zaciągnął bez naszej wiedzy. W praktyce oznacza to, że komornik nie może wejść na pensję osoby, która nie jest kredytobiorcą lub poręczycielem. Pośrednio jednak stajemy się odpowiedzialni za zadłużenie męża/żony, ponieważ w egzekucji komorniczej tracimy na przykład drugą pensję, która wcześniej stanowiła znaczną część budżetu rodziny.

Rodzice/dzieci – ani dzieci nie odpowiadają za długi rodziców, ani rodzice nie będą obciążani zadłużeniem dzieci. Podobnie jak w poprzednim przypadku od strony teoretycznej jesteśmy bezpieczni, ale w praktyce egzekucja komornicza może okazać się również dla nas tragedią (na przykład kiedy mieszkamy w domu rodziców), więc często sytuacja zmusza zarówno dzieci, jak i rodziców do wzięcia na siebie obciążeń finansowych krewnych.

Dziadkowie/wnuki – sytuacja jest analogiczna do dwóch poprzednio opisanych przypadków.

Jak widać w teorii prawo chroni nas przed koniecznością spłaty zadłużenia nawet najbliższej rodziny. Jest jednak kilka przypadków, w których nie tylko będziemy musieli wziąć na siebie spłatę kredytów, ale będziemy musieli liczyć się z konsekwencjami porównywalnymi do tych, jakie poniósłby kredytobiorca:

Poręczenie – ta forma zabezpieczenia najczęściej udzielana jest w obrębie bliskich krewnych. Jeżeli zostaliśmy poręczycielami rodziców, dzieci lub innych krewnych, to wtedy odpowiadamy za spłatę zadłużenia dokładnie tak samo jak kredytobiorca.

Zgoda na kredyt współmałżonka – jeżeli wyraziliśmy w banku zgodę na to, by nasza partner wziął kredyt, to wtedy odpowiadamy za niego wspólnie i w przypadku ewentualnej egzekucji komorniczej cała nasza wspólnota majątkowa będzie zagrożona.

Spadek – zadłużenia nie dziedziczy się, ale w momencie otrzymania spadku po rodzicach, którzy posiadali nieuregulowane zaległości finansowe, musimy przyjąć go z ograniczeniem odpowiedzialności za długi lub całkowicie odrzucić.

Jak widać kwestia odpowiedzialności rodziny za długi nie jest prosta, choć od strony prawnej bardzo jasno sformułowana. Pamiętajmy o tym, że zawsze lepiej jest kontrolować spłatę zadłużenia przez najbliższą rodzinę (oczywiście na ile jest to możliwe i o ile może nas to w jakiś sposób dotyczyć), niż później ponosić konsekwencje ich zaniedbań.

A czy Wy spłacacie czyjeś długi?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zainstalować Windows 7?

Windows 7 to najnowszy system operacyjny Microsoftu, który ma na celu odbudowanie pozycji firmy w oczach użytkowników, po niezbyt przychylnym przyjęciu poprzednika, jakim był Windows Vista. Jak pokazują liczne dane, system ten zdobywa coraz większą pozycję na rynku i staje się coraz bardziej popularny wśród użytkowników. Jeśli i Ty chciałbyś stać się posiadaczem Windows 7, poniżej przedstawiamy poradnik, który powinien Ci pomóc w jego instalacji.

Jak oszczędzać na połączeniach mając dwa numery?

Coraz więcej klientów operatorów komórkowych docenia możliwość posiadania dwóch numerów telefonów komórkowych, dzięki czemu można znacząco obniżyć miesięczne koszty użytkowania telefonu.

Zobacz też

Najpiękniejsze szlaki turystyczne w Bieszczadach

Bieszczady są górami mniej uczęszczanymi, gdzie można naprawdę odpocząć. Oto kilka propozycji turystycznych szlaków w Bieszczadach:

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: