Kredyty Odpowiedzialność za kredyt współmałżonka, rodziców i dzieci

Odpowiedzialność za kredyt współmałżonka, rodziców i dzieci

-

Małżeństwo – nawet jeżeli posiadamy wspólnotę majątkową, to nie odpowiadamy za długi, które współmałżonek zaciągnął bez naszej wiedzy. W praktyce oznacza to, że komornik nie może wejść na pensję osoby, która nie jest kredytobiorcą lub poręczycielem. Pośrednio jednak stajemy się odpowiedzialni za zadłużenie męża/żony, ponieważ w egzekucji komorniczej tracimy na przykład drugą pensję, która wcześniej stanowiła znaczną część budżetu rodziny.

Rodzice/dzieci – ani dzieci nie odpowiadają za długi rodziców, ani rodzice nie będą obciążani zadłużeniem dzieci. Podobnie jak w poprzednim przypadku od strony teoretycznej jesteśmy bezpieczni, ale w praktyce egzekucja komornicza może okazać się również dla nas tragedią (na przykład kiedy mieszkamy w domu rodziców), więc często sytuacja zmusza zarówno dzieci, jak i rodziców do wzięcia na siebie obciążeń finansowych krewnych.

Dziadkowie/wnuki – sytuacja jest analogiczna do dwóch poprzednio opisanych przypadków.

Jak widać w teorii prawo chroni nas przed koniecznością spłaty zadłużenia nawet najbliższej rodziny. Jest jednak kilka przypadków, w których nie tylko będziemy musieli wziąć na siebie spłatę kredytów, ale będziemy musieli liczyć się z konsekwencjami porównywalnymi do tych, jakie poniósłby kredytobiorca:

Poręczenie – ta forma zabezpieczenia najczęściej udzielana jest w obrębie bliskich krewnych. Jeżeli zostaliśmy poręczycielami rodziców, dzieci lub innych krewnych, to wtedy odpowiadamy za spłatę zadłużenia dokładnie tak samo jak kredytobiorca.

Zgoda na kredyt współmałżonka – jeżeli wyraziliśmy w banku zgodę na to, by nasza partner wziął kredyt, to wtedy odpowiadamy za niego wspólnie i w przypadku ewentualnej egzekucji komorniczej cała nasza wspólnota majątkowa będzie zagrożona.

Spadek – zadłużenia nie dziedziczy się, ale w momencie otrzymania spadku po rodzicach, którzy posiadali nieuregulowane zaległości finansowe, musimy przyjąć go z ograniczeniem odpowiedzialności za długi lub całkowicie odrzucić.

Jak widać kwestia odpowiedzialności rodziny za długi nie jest prosta, choć od strony prawnej bardzo jasno sformułowana. Pamiętajmy o tym, że zawsze lepiej jest kontrolować spłatę zadłużenia przez najbliższą rodzinę (oczywiście na ile jest to możliwe i o ile może nas to w jakiś sposób dotyczyć), niż później ponosić konsekwencje ich zaniedbań.

A czy Wy spłacacie czyjeś długi?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jaką platformę Forex wybrać?

Określenie „platforma” nieustannie przewija się w wypowiedziach bardziej doświadczonych graczy. Trudno się temu dziwić, ponieważ wybór niezawodnego oprogramowania to kluczowa kwestia dla rynku, gdzie liczą się silne nerwy oraz zdolność o szybkiej reakcji.

Jak zabudować lodówkę?

Kuchnia jest pomieszczeniem, gdzie umiejętnie rozplanowany układ zabudowy i funkcjonalność nabierają szczególnego znaczenia. To tutaj krzątamy się przygotowując rano szybkie śniadanie, po południu gotujemy obiad, a przed przyjęciem gości – nierzadko spędzamy w niej cały dzień. Jednym z najważniejszych sprzętów kuchennych jest bez wątpienia lodówka. Współczesna architektura wnętrz skłania się ku jednolitej zabudowie, która obejmuje także ukrycie pod frontami chłodziarko–zamrażarki.

Zobacz też

Jak ozdobić krótkie paznokcie?

Nie każdy może sobie pozwolić na długie, piękne paznokcie, niektórym uniemożliwia to praca, innym finanse. Krótkie paznokcie również mogą wyglądać efektywnie. Jeżeli Pani ma krótkie, zadbane i zdrowe paznokcie to wystarczy odpowiedni manicure i ładne malowanie by paznokcie wyglądały estetycznie. Po omówieniu zdobienia, możemy ozdobić paznokcie cyrkoniami, brokatami, delikatnym wzorkiem wykonanym linerem, lub skorzystać z naklejek 3D.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: