1. Sól.

Dobry chleb posmarowany masłem i lekko osolony stanowi przykład przysmaku uniwersalnego. Ciężko jest znaleźć osobę, która nie lubi takiej przekąski. Pamiętaj jednak, ze sól ma jedynie zaakcentować, nie zaś przytłumić smak kanapki.

2. Koperek lub pietruszka.

Drobno posiekana zielenina wsmarowana w masło sprawi, że kanapka, choćby i obłożona wyrazistymi dodatkami, stanie się intensywniejsza w smaku i zdrowsza.

3. Gomasio.

Gomasio to tzw. sól sezamowa. Powstaje dzięki utłuczeniu w moździerzu podprażonego sezamu pół na pół z solą. Tak powstała przyprawa nadaje się do posypywania chleba z masłem, pysznie smakuje na pomidorze lub dodana do sałatek. Oprócz sezamu można dodać do niej siemię lniane, mielone lub w całości.

4. Suszone pomidory w płatkach.

Zwykle sprzedawane są w gotowych młynkach, często w postaci mieszanki z solą i ziołami śródziemnomorskimi. Doskonale nadaje się nie tylko do posypywania chleba z masłem, ale też kanapek z wędliną czy warzywami.

5. Przyprawy do pieczonego chleba.

Najbardziej popularną i chętnie stosowaną przez piekarzy przyprawą jest kminek. Doskonale pasuje do każdego chleba – pszennego, żytniego i mieszanego. Warto jednak sięgnąć i po inne zioła i ziarna. Jednym z nich jest pochodząca z Azji czarnuszka. Można dodać ją do wnętrza chleba, można posypać posmarowaną rozkłóconym jajkiem skórkę. Ciekawy efekt osiągniesz również, jeśli do wnętrza chleba dodasz posiekane oliwki, cebulkę i boczek podsmażone ze sobą i odsączone z tłuszczu, oraz czosnek i oregano – w ten sposób zwykły chleb tostowy zamieni się w pieczywo o smaku pizzy.

A jakie przyprawy goszczą na Twoim chlebie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here