1. Czosnek niedźwiedzi.
Nie należy go mylić z klasycznym czosnkiem. Ma podobny zapach, jednak łagodny smak i jest po prostu zieleniną. Jego liście przypominają konwalie czy krokusy (uwaga na samodzielne zbieranie – oba kwiaty są trujące, a łatwo pomylić je z czosnkiem niedźwiedzim). Pamiętaj, by dodawać go pod koniec gotowania – jego delikatny zapach łatwo się ulatnia.
2. Cząber.
Przez to, że przyprawa ta jest wyrazista i pikantna, nawet łagodne potrawy zyskują na intensywności, jednak ich naturalny zapach i smak nie zostają zagłuszone. Dobrze nadaje się do potraw z grzybami – od pizzy po grzyby duszone czy marynaty.
3. Estragon.
Ma mocny, specyficzny zapach, ale łatwo zagłusza inne aromaty, uważaj więc, by nie użyć go zbyt wiele. Doskonale sprawdzi się w przypadku grzybów marynowanych.
4. Koper.
Świeży, zielony, o delikatnym zapachu i leciutko gorzkawym smaku – koper jest wspaniałym dodatkiem do grzybów, zwłaszcza duszonych, oraz do sosu grzybowego. Ważne, żeby traktować go jak zieleninę i dodawać w ostatniej chwili, inaczej straci nie tylko urodę, ale i wyrazistość swojego aromatu.
5. Majeranek.
Pasuje do dań z grzybów, zwłaszcza tych zawierających mięso. Jego ziołowy zapach, blisko kojarzący się z bazylią i tymiankiem, i gorzkawy smak bardzo ciekawie podkręcą aromat potraw zawierających grzyby. Ważne, by dodawać go dopiero pod koniec gotowania czy duszenia, ponieważ zbyt długo poddawany działaniu temperatury potrafi zrobić się gorzki.
6. Zielona pietruszka.
Świeża i aromatyczna, pysznie dopełni dania z grzybów. Posyp przed podaniem grzyby duszone, gulasz czy każdą inną grzybową potrawę właśnie drobniutko posiekaną natką pietruszki, a na pewno sprawisz, że Twoje danie będzie smakować wyjątkowo pysznie.
7. Szczypiorek.
Także szczypiorek będzie znakomicie komponował się z grzybami. Choć mało osób o tym wie, genialnie nadaje się on do posypania pizzy lub zapiekanki już po wyjęciu z pieca.
A Ty w jakiej wersji lubisz grzyby najbardziej? Jak ją przyprawiasz?