W kosmetyce natomiast najłatwiej rozpoznać je pod nazwą: kwasy AHA (Alpha-Hydroxy Acid). Kwasy te mogą być pozyskiwane z naturalnych źródeł (czyli właśnie z owoców, mleka itp.) lub syntetyzowane sztucznie oraz z użyciem metod biotechnologicznych.

Kwasy owocowe mają właściwości złuszczające skórę. Dzięki temu regulują odnowę komórek, pobudzają produkcję nowych tkanek oraz syntezę kolagenu i elastyny, odsłaniają świeże warstwy skóry, dzięki czemu ułatwiają dostęp innym substancjom aktywnym w głąb tkanek. Dodatkowo działają antybakteryjnie, pomagają w walce z trądzikiem, redukują blizny i przebarwienia oraz pomagają w walce ze starzeniem poprzez spłycanie drobnych zmarszczek. Szerokie spektrum działania oraz duża skuteczność przyczyniły się do ich dużej popularności.

Rodzaje kwasów owocowych

Kwas glikolowy – występuje w agreście, jabłkach i winogronach, jednak najczęściej pozyskiwany jest z trzciny cukrowej. Jest kwasem o średniej mocy działania, dzięki niewielkim cząsteczkom dobrze przenika przez naskórek. Złuszcza martwy naskórek i nawilża, spłyca blizny potrądzikowe i zwęża pory skóry. Poprawia koloryt skóry, rozjaśnia przebarwienia i wyraźnie poprawia kondycję skóry. Jest skuteczny w walce z pierwszymi oznakami starzenia, ponieważ spłyca drobne zmarszczki. Uznawany za jeden ze skuteczniejszych kwasów stosowanych w kosmetyce. Kurację z zastosowanie kwasu glikolowego zaleca się przeprowadzać stopniowo, zaczynając od niższych stężeń i stopniowo je zwiększając. Efekty widoczne są po serii zabiegów wykonywanych w odstępach 2 tygodni. Nie wywołuje nadwrażliwości na promienie UV.

Kwas mlekowy – występuje w mleku i przetworach mlecznych, takich jak jogurt i maślanka, ale znajdziemy go też w jabłkach, piwie i pomidorach. Dla celów kosmetycznych wykorzystuje się kwas syntetyzowany przez bakterie kwasu mlekowego (powszechnie występujące w przyrodzie dobroczynne bakterie zasiedlają również ludzki organizm). Kwas mlekowy delikatnie złuszcza naskórek i dezynfekuje twarz, normalizuje procesy starzenia i łuszczenia się naskórka, dzięki czemu skóra po zabiegach dłużej pozostaje gładka (mniej rogowacieje).

Kwas jabłkowy – znajdziemy go oczywiście w jabłkach a także w pigwach i agreście. Ma małe zastosowanie w kosmetyce przemysłowej, ale poleca się jego stosowanie w warunkach domowych. Warto stosować świeżo wyciśnięty sok jabłkowy do przemywania twarzy. Nie jest toksyczny.

Kwas winowy – jak sama nazwa wskazuje, występuje w winie oraz winogronach. Jest to kwas o słabej mocy, dlatego w kosmetyce stracił na znaczeniu, jednak wiele źródeł donosi, że był wykorzystywany od wieków. Ceniły go zarówno Egipcjanki, jak i kobiety na dworach królewskich. Aby skorzystać z jego upiększających właściwości, zrób kompres nasączony winem i nałóż go na twarz.

Kwas cytrynowy – w największym stężeniu występuje w cytrynach, jednak spotykany jest też w winie, burakach i mleku. Jego najważniejszą funkcją jest rozjaśnianie przebarwień różnego pochodzenia. Ceniony w zwalczaniu skutków trądziku. Stosowany głównie w peelingach rozjaśniających.

Kwas pirogronowy – chemicznie spokrewniony z kwasem mlekowym, naturalnie występuje w occie i sfermentowanych owocach. Nawilża, rozjaśnia i złuszcza skórę, a także stymuluje syntezę kolagenu. Stosowany w kuracjach leczniczych trądziku, łojotokowego zapalenia skóry i w redukcji blizn potrądzikowych. Stosowany również w przypadku starzenia się skóry wynikającego z nadużywania promieni słonecznych (zmarszczki po opalaniu, solarium).

Kwas migdałowy – otrzymywany z gorzkich migdałów, jego innymi źródłami są wiśnie i morele. Posiada podobne właściwości co kwas glikolowy jednak jest od niego łagodniejszy i znacznie mniej podrażnia skórę. Posiada najsilniejsze właściwości przeciwbakteryjne ze wszystkich kwasów AHA. Obecnie jeden z najpopularniejszych kwasów w kosmetyce. Łagodnie, ale skutecznie łuszczą naskórek i hamuje łojotok. Polecany do każdego typu skóry, również wrażliwej i naczynkowej. Skuteczny w leczeniu trądziku i innych problemów skóry tłustej. Zabiegi z kwasem migdałowym nie powodują bólu, swędzenia czy pieczenia, a złuszczanie następuje stopniowo. Nie powoduje również wrażliwości na promienie UV i może być stosowany latem.

Przeciwwskazania

Jako że kwasy są z natury substancjami drażniącymi, ostrożne w ich stosowaniu powinny być osoby o skórze wrażliwej, delikatnej, alergicznej i naczynkowej. Nie znaczy to jednak, że takie osoby nie mogą używać kwasów w ogóle, ponieważ jest możliwe dobranie odpowiednich preparatów i stężeń, dobrze jednak by zrobiła to doświadczona kosmetyczka. Stosowania kwasów odradza się również kobietom w ciąży. Kwasy uwrażliwiają skórę na działanie promieni UV i sprzyjają przebarwieniom, a skóra w ciąży jest już naturalnie bardziej na nie podatna. Do tego skóra w ciąży może reagować na substancje drażniące inaczej niż do tej pory i łatwiej ją uczulić, dlatego na ten czas najlepiej zrezygnować z zabiegów.

Kwasy owocowe w domu

Pierwsze, co zalecam, to ogromną ostrożność. Kwasy są substancjami o silnej aktywności i ich nieumiejętne zastosowanie może być fatalne w skutkach. Na początek polecam wybrać się mimo wszystko do kosmetyczki, która sprawnie dobierze stężenia i sposoby kuracji. Gdy już będziesz pewna, że Twoja skóra dobrze reaguje na kwasy, możesz pokusić się o zastosowanie ich w domu. Najlepiej wybierz kwas migdałowy, ponieważ jest najbezpieczniejszy ze wszystkich, nie powoduje podrażnień i wywołuje najmniej skutków ubocznych.

Kwasy owocowe do zastosowania w domu kupisz w sklepach z półproduktami do wyrobów kosmetyków, takie sklepy to np. zrobsobiekrem.pl lub mazidła.com. W obu sklepach znajdziesz nie tylko same kwasy, ale także wszystkie potrzebne sprzęty i informacje. Dowiesz się z nich, jak prawidłowo zastosować kwasy w recepturach, jakie dobrać stężenia i jak je przygotować, by nie straciły swoich właściwości. Powodzenia!

Kwasy owocowe

http://www.sweetdeal.pl/

Kwasy owocowe 2

http://eileenmai.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here