Odkrycie antybiotyków stanowiło przełom w medycynie i pozwoliło radzić sobie z wieloma nieuleczalnymi dotąd chorobami. Co ciekawe, ale i niepokojące, bakterie szybko uodparniają się na dany antybiotyk i potrafią w zmutowanej formie przetrwać poddawane jego wpływowi. Oznacza to, iż działanie określonej ilości antybiotyków, jaką dysponuje medycyna, może zostać niedługo pokonane większą ilością zmutowanych bakterii, do walki z którymi zabraknie nam broni w postaci antybiotyku. Takie są rokowania na przyszłość.

Zażywanie antybiotyków powinno przebiegać w ściśle określony sposób, by były skurczne w walce z chorobotwórczymi bakteriami. Kilka rad na temat ich odpowiedniego zażywania pomoże nam zrozumieć istotę działania antybiotyku na nasz organizm.

Najważniejsze, by zażywać antybiotyk o wyznaczonych przez lekarza porach. Nie można opuszczać dawki leku, ani przyjmować większej jego porcji, niż zalecona. Jeśli zapomnimy zażyć lekarstwo i nie minęła od wyznaczonej pory więcej niż godzina, możemy jeszcze je przyjąć. Jeśli minęła więcej niż godzina, należy zażyć lek dopiero o następnej wyznaczonej przez lekarza porze. Staraj się pamiętać, by łykać antybiotyk o odpowiednich porach. W przeciwnym razie w organizmie będzie się znajdowała zbyt mała jego ilość, bakterie mogą się wówczas uodpornić i chorobę będzie trudnij wyleczyć.

Bardzo ważną zasadą jest niestosowanie antybiotyków, kiedy nie jest to konieczne. Na zwykłe przeziębienie czy grypę są zalecane innego rodzaju leki. Nadużywanie antybiotyków, ich stosowanie zbyt częste, traktowanie ich jak zwykłego środka przeciwgrypowego, może czynić spustoszenie w naszym organizmie. Antybiotyki są silnie działającymi lekami, które wprawdzie pomagają nam uporać się ze szkodliwymi bakteriami, ale naruszą przy okazji naszą wewnętrzną florę bakteryjną, niszcząc bakterie, które są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. W wyniku wyniszczania dobrych bakterii stajemy się podatni na choroby przewodu pokarmowego, obniża się odporność naszego organizmu, który będzie coraz słabiej reagował na lek, kiedy pojawi się konieczność jego zażywania.

Nigdy nie przerywaj kuracji antybiotykowej w połowie. Często się zdarza, że już po krótkim czasie przyjęcia leku czujemy się znacznie lepiej i wydaje nam się, że choroba ustąpiła. Nie jest tak do końca. Antybiotyk zawsze należy wziąć w ilościach zalecanych przez lekarza i przyjmować przez cały okres przez niego zalecony. W przeciwnym razie bakterie mogą się uodpornić na lek i choroba rozwinie się znów, choć być może dopiero po upływie jakiegoś czasu.

Uwaga!

W czasie zażywania antybiotyków zaleca się picie kwaśnego mleka lub kefiru, nigdy jednak nie w czasie przyjmowania antybiotyków (minimum 2 godziny przed i po przyjęciu leku). Produkty te pomogą nam w ochronie jelit i ich flory bakteryjnej przed działaniem antybiotyku.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here