Czym jest analiza fundamentalna?

Analiza fundamentalna pomaga odpowiedzieć nam na pytanie, w jaki sektor inwestować oraz jaką spółkę z niego wybrać. Nie odpowiada na pytanie, kiedy w daną spółkę wejść lub wyjść. To zadanie należy do analizy technicznej.

Ocena makrootoczenia i bieżących wydarzeń

Analizę fundamentalną rozpocząć warto od oceny bieżącej sytuacji rynkowej, która ukaże nam w jakiej sytuacji obecnie znajduje się rynek oraz pomoże ocenić fundamenty giełd. Oceniamy również makrootoczenie, w jakim działają poszczególne sektory. Tym makrootoczeniem będzie miedzy innymi polityka fiskalna i monetarna danego państwa, wskaźniki PKB czy inflacji danego kraju. Te i inne rzeczy dają nam obraz rynku, na którym dokonamy zakupu akcji danej spółki. Dobrze jest wiedzieć, co dzieje się w kraju, w którym rozpoczynamy inwestycje w akcje. Oferty biur maklerskich umożliwiają już nam zakup akcji w wielu krajach na świecie.

Ocena poszczególnych sektorów

Mając wybraną giełdę danego kraju, warto wybrać konkretny sektor, któremu możemy się dokładniej przyjrzeć. Dobrą praktyką jest zainteresowanie się branżą, w której czujemy się dobrze, o której coś wiemy i którą rozumiemy. Ułatwia to późniejsze decyzje inwestycyjne. Gdy znamy dany sektor szybciej dostrzegamy pewne zależności, które w nim występują oraz możemy w pewien sposób być szybszymi od rynku.

Ocena wybranych spółek i wybór z nich odpowiedniej

Z wybranego sektora musimy podjąć decyzję co do podjęciu inwestycji w konkretną spółkę. Jeśli uświadomimy sobie, że kupując akcje w pewien sposób stajemy się współwłaścicielem tej firmy. Jeśli nie rozumiemy danej spółki czy chcielibyśmy stać się jej właścicielami? W większości przypadków nie, dlatego lepiej jest poznać dokładniej wybraną spółkę. W tym celu należy zapoznać się zarówno z komunikatami, płynącymi ze spółki jak i ocenić przyszłą możliwą do realizację strategię rozwoju firmy. Spółka, w którą zainwestujemy powinna dawać nadzieję na rozwój w ciągu następnych lat.

Na podstawie informacji zamieszczanych na portalach internetowych i w prasie możemy analizować spółkę pod kątem jej wrażliwości na oddziaływanie manipulacji giełdowych. Jeśli przy dobrych informacjach, płynących ze spółki jej cena zamiast rosnąć spada, możemy mieć do czynienia z manipulacją oraz ze spekulacją, w trakcie której osoby, które wcześniej znały dany komunikat zaczynają sprzedawać swoje akcje wykorzystując wyższy poziom ceny. Takie działanie jest oczywiście zabronione jednak od czasu do czasu takie sytuacje mają miejsce na giełdach.

Analiza finansowa danej spółki

Ważną częścią analizy fundamentalnej jest dokonanie oceny danej spółki pod kątem analizy wskaźników finansowych, które informują nas między innymi o bieżącym zadłużeniu spółki, jej rentowności czy płynności. Inwestor za pomocą powyższych wskaźników powinien umieć samodzielnie wycenić daną spółkę. Jeśli jej wycena jest wyższa od wartości rynkowej, a więc od aktualnego kursu na parkiecie, warto rozważyć jej zakup.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here